5 Aralık 2023, Salı
spot_img

Can dostlarımızın da ‘iyi ki’ sigortası var

Evcil hayvan sahibi olmak sadece bir can dostun sorumluluğunu almak anlamına gelmiyor. Özellikle sağlık giderleri evcil hayvan sahiplerini en çok zorlayan konuların başında geliyor. Bu noktada ise evcil hayvanlarınıza yaptırabileceğiniz ‘evcil hayvan sigortaları’ sundukları avantajlar ile öne çıkıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki evlerin yüzde 47’sinde evcil hayvan bulunuyor. Ülkemizde evcil hayvan olarak 4 milyonun üzerinde kedi ve 2 milyon tane de köpek var. Artık ailelerin bir ferdi haline gelen bu evcil hayvanların beslenmeden bakıma kadar pek çok ihtiyacı var. Bunlar arasında en fazla öne çıkan ve hayvan sahiplerini maddi olarak yoran ise şüphesiz sağlık giderleri. Peki, kedi ya da köpeğinizin acil sağlık giderleri için evcil hayvan sigortası yaptırabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bunu yaparken pek çok avantaja da sahip olabilirsiniz. 

Son dönemde sigorta şirketleri açısından da önemli bir Pazar haline gelen ‘evcil hayvan sigortası’ giderek gelişme gösteren bir branş olarak dikkat çekiyor. Sigorta şirketleri birbirinden değişik avantajlarla hazırladıkları ‘evcil hayvan sigortası’nını sigortalıların hizmetine sunuyor.

Önceliğimiz toplumsal farkındalığı artırmak

Evcil hayvan sigorta ürünü Pati Sigortasıyla ilgili bilgi veren Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, amaçlarının sadece ürünü geliştirmek olmadığına dikkat çekiyor. Hayvan Hakları Federasyonu Haytap’la işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Tezbaşaran, “Amacımız sadece ürünü satmak değil toplum içerisindeki farkındalığı arttırmak. Ticaret bir tarafa Aksigorta’yı bundan sonraki süreçte daha sık göreceksiniz. Toplumdan aldığını topluma veren sürdürülebilirlik açısından da kendine biçtiği rolü en iyi şekilde oynamaya gayret eden bir kurum olarak konumlanma gayretindeyiz ve bundan sonra da devam edeceğiz. Hayvanlarla ilgili aldığımız bu aksiyonlar bunlardan bir tanesi” diye konuştu.

Evcil hayvan sigortasına ilgi artacak

Evcil hayvan sigortasının sempatik bir ürün olduğunu söyleyen Sigorta Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür ise, özellikle yalnız yaşayanların, kedisi ve köpeğiyle yakın ilişki içindeki kişilerin hayvanları için bir şey yapmak istediklerini söyledi. Bu sigorta ürününün evcil hayvanın sağlık sigortası gibi değerlendirilebileceğini aktaran Gür, “Bu anlamda bu tip ürünleri sempatik görüyorum. Önümüzdeki dönemlerde bu evcil hayvan sigortasına ilginin artacağını düşünüyorum. Çünkü artık gözlemlediğim kadarıyla insanlar daha çok evcil hayvan sahiplenmeye başladı” dedi.

Can dostlarımızın da acil sağlık giderlerine ihtiyacı var

Evcil hayvan sigortasını ‘Can Dostum Sigortası’ olarak adlandırdıklarını belirten Magdeburger Sigorta Teknik ve Reasüranstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlkay Demirel, “Can dostum sigortasıyla hayvanları koruma kanunu ve bağlı yönetmelikleriyle Türkiye’de bulundurulması, yetiştirilmesi, üretilmesi yasak olanlar haricinde 6 aydan büyük 10 yaşından küçük kedi ve köpekleri kastediyoruz. Bunların acil risklere karşı trafik kazası, yüksekten düşme, zehirlenme, yanma, donma, boğazına cisim kaçması gibi acil durumlarda anlaşmalı veterinerlerimizle tedavisini karşılayacak şekilde bir poliçe ürettik. Biz can dostumdan bunu anlıyoruz” diyor. 

Evcil hayvan sigorta poliçelerinin can dostlarının acil durumlarda ihtiyaç duyabileceği tedavi hizmetlerini karşıladığını söyleyen Demirel, “Bu acil durumlar daha önce belirttiğim gibi trafik kazası, yüksekten düşme, ısı çarpması, başka bir hayvanla kavgası sırasında ısırılma, kavga, kesik, donma, göz yaralanması gibi acil durumları poliçede belirtilen limitlerle karşılayan bir poliçe türü. Bu poliçeyi can dostu sahiplerinin mutlaka alması gerekiyor. Özellikle pandemi döneminde evlere kapandıktan sonra gerçekten bir aile ferdi olan, bizim canımız haline gelen can dostlarımızın acil durumlara karşı teminat altına alınması sağlanıyor” diye konuştu.

Veteriner ağının geniş olması önemli

Demirel, sigortalının, veteriner hizmetinin yaygın bir ağda sağlanabiliyor olmasına ve poliçenin içeriğine bakarak ihtiyaçlarına uygunluğuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi ve şunları ekledi: “Can dostum poliçesi ile biz sadece can dostlarımızın bu acil durumlarının yanı sıra 3. şahıslara verebilecekleri zararlara da teminat veriyoruz. Hatta aynı paketin içinde can dostunun sahibine ferdi kaza poliçesi de yapıyoruz. Bir diğer güzel yanı da can dostlarımızın ismini de mutlaka poliçeye yazıyoruz. Çünkü onlar artık birer aile ferdi. Sigortalının, bunlara dikkat etmesi hem hoş hem de sağlıklı olur.”

Teminatları evcil hayvan sahipleri ile birlikte belirliyoruz

Satın alınan poliçenin veteriner ağının çok geniş olması gerektiğine değinen Demirel, kişilerin evcil hayvanlarını alıştıkları veterinerlere götürmesinin doğal olduğunu dile getirerek “Sigorta şirketleri olarak bize düşen veteriner ağının geniş tutulması ve müşterilerden gelen talep doğrultusunda anlaşma kurulabilmesi zaten anlaşmalı veteriner hekim ağı da bu şekilde oluşuyor. Anlaşmasını yaparak can dostunun güvenli ellerde tedavisine imkân sağlamak” diye konuştu. Demirel, evcil hayvan sigortasının ütopik primlerle yapılmasının can dostlarının sahiplerini ürkütebileceğini belirtti. Demirel, “Yavaş yavaş ısınarak teminatları onların istekleri paralelinde geliştirerek can dostlarımızı birer birey olarak kabul etmeyi hedefliyoruz. Zaten öyle de olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

MEMNUN SİGORTALI: Sigorta yaptırdığımız için içimiz çok rahat

Alex adında 2 yaşında cins bir kedim var. Ailemizin üyesi ve iyi ki sahiplenme kararı almışız diyorum her zaman. Nasıl bizim sağlığımız önemliyse onlar için de aynı şey geçerli. Kediler çok hareketli canlılar, özellikle cam kenarlarında gezinmeyi seviyorlar. Her türlü uçan hayvan gördüklerinde onlarla haşır neşir oluyorlar. Biz de yüksek bir katta oturduğumuz için yüreğimiz ağzımızda yaşıyoruz. Bu anlamda evcil hayvan sigortasının katkısını görebileceğimizi düşünüyorum. Teminat içeriği ve fiyat açısından aklımıza yattı ve içimiz çok rahat.

Senelik check-up hizmeti olmalı

Evcil hayvan sigortasıyla ilgili görüşlerini bizimle paylaşan Veteriner-İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Özaytekin Akbaş ise veteriner ağının geniş kapsamlı olmasından yana. İstanbul da sadece 1000’e yakın klinik olduğunu söyleyen Akbaş, “Birçoğu ile anlaşmalı olmak durumunda ki evcil hayvan sahibi olan sigortalı, hekimini değiştirme zorunluluğunda hissetmesin kendini” dedi. Teminatlar tarafında sigorta şirketlerinin ekstra yıllık tırnak kesimi ve muayene gibi hizmetleri bedelsiz olarak verdiğini belirten Akbaş, “Bunun yanında en önemlisi bu canlılar için senelik check-up hizmetidir. Nasıl bizlerin ayakta ya da yatarak sigortalarında senelik check-up hakkı varsa onların da böyle bir hakkı olmak zorunda. Derdini anlatamayan bir canlı hastalandığı zaman belki de biz o hastalığın son evresindeyiz. Ama senelik check-up ile onların hastalıklarıyla ilgili ne kadar erken bilgi sahibi olursak hem yaşam kalitelerini hem yaşam sürelerini arttırabiliriz” tavsiyesinde bulundu.

Evcil hayvan

Evcil Hayvan Sigortası nedir?

Evcil hayvan sigortası tıpkı özel sağlık sigortası gibi işleyen ancak evcil hayvanları kapsayan bir sigorta çeşidi. Sigorta ile acil ya da yatarak tedavi gereken durumlarda beklemeden evcil hayvanlarınızın tetkik, tahlil, operasyon ve ilaç harcamalarını karşılayabiliyorsunuz.

Sigorta neleri kapsıyor?

Teminatları sigorta şirketlerine göre değişen evcil hayvan sigortaları genel olarak acil müdahale gerektiren kaza ve hastalık durumlarını kapsıyor. Rutin muayene ve işlemler kapsam dışında tutuluyor. Evcil hayvanların trafik kazası geçirmesi, yabancı bir cisim yutması, zehirlenmesi, kavga sonucu yaralanması gibi acil tedavi gerektiren durumlarda sağlık harcamalarını karşılayan sigorta ile kedi ya da köpeğinizin üçüncü kişilere vereceği zararları da belli limitlerle karşılamanız da mümkün. Evcil hayvan sigortaları genel olarak senede bir yıl kullanılabilecek veteriner hekim muayenesi, göz, kulak, tırnak, temizliği, mikroçip takılması, kedi ve köpek konaklama hizmetleri ve pet ürünlerinde indirimli ödeme imkânları gibi ek teminatlar da içeriyor. 

Sigorta kedi ve köpekler için

Kedi ve köpeğiniz için yaptırabileceğiniz evcil hayvan sigortası 6 aydan küçük ve 10 yaşından büyük evcil hayvanları kapsamıyor. Ayrıca Türkiye’de beslenmesinin, üretiminin ve satışının yasaklı olduğu kanunla belirlenen ırklar sigortadan faydalanamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER