18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Katılım Sigortacılığında büyük ortaklık

Türkiye’nin öncü Katılım Bankası Türkiye Finans, Bireysel Emeklilik sektörünün öncü kuruluşu Vakıf Emeklilik ile hayat sigortası alanında bir ilke imza attı.

vakif 11 02 2015 aBu yeni ortaklık kapsamında iki şirket, “Kar Paylaşımlı Katılım Sigortacılığı” modeli ile yeni bir ürün geliştirdi. İslami usullere uygun olan Tekafül sistemine göre şekillenen “Kar Paylaşımlı Katılım Sigortası – Finansman Güvencesi” basın toplantısı ile duyuruldu.

11 Şubat Çarsamba günü düzenlenen basın toplantısı, Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan’ın yanı sıra her iki kurumun üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, Katılım Bankacılığı sektörünün öncü kuruluşu olarak, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun hizmet ve ürün sunarken bunu şeffaflık ve açıklıkla gerçekleştirmeyi ilke edindiklerini kaydederek, “Vakıf Emeklilik işbirliği ile geliştirdiğimiz ‘Kar Paylaşımlı Katılım Sigortacılığı’ modelimiz ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına güvenle cevap verecegiz“ dedi.

vakif 11 02 2015 hDerya Gürerk, “Kar Paylaşımlı Katılım Sigortası – Finansman Güvencesi” ürünümüz ile bireysel kredi müşterilerimizin kendilerini ve sevdiklerini güvenceye almalarının yanı sıra cari yılsonunda poliçe primleri oranında kardan pay dağıtacağız. Vakıf Emeklilik tarafından biriktirilen fonlar ise Kar Paylaşımlı Katılım Sigortacılığı modeli gereği faiz dışı yatırım araçlarında değerlendirilecek” diye konuştu.

Hasar ve sorumlulukların katılımcıların paylarına göre bölündüğü toplumsal bir sigorta havuzu modeli oluşturduklarını belirten Gürerk, katılım sigortası faaliyetleri karından ve fonun yatırım gelirlerinden T.C Hazine Müsteşarlığı’nca tasdik edilen tarife teknik esasları dahilinde müşterilerine belli oranda kar dağıtacaklarını söyledi.

Derya Gürerk, 2010 yılında Türkiye Finans’ın yaptığı özel anlaşmalar çerçevesinde katılım bankaları arasında bireysel emeklilik sözleşmesi satışına aracılık eden ilk banka olduklarını vurgulayarak yenilikçi ürün ve hizmetler üretmeye devam edeceklerini kaydetti.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan basın toplantısında yaptığı konuşmada yenilikçi ve sektörün öncüsü bir şirket olarak her zaman bir yenilik ile müşterilerinin karşısına çıktıklarına dikkat çekti. Hayat sigortası alanında yepyeni bir uygulamayı Türkiye Finans işbirliği ile hayata geçirdiklerinin altını çizen Bostan, “Dünyada uygulanmakta olan çeşitli Tekafül modellerinden en uygun olanını Türkiye Finans ile birlikte seçerek Türkiye’ye has bir model oluşturduk ve “Vekil Model’i” geliştirdik” diye konuştu.

vakif 11 02 2015 fKatılım Sigortacılığını; kısaca İslami Sigorta olarak ifade eden Mehmet Bostan, Katılım Sigortası’nın sosyal dayanışma, işbirliği ve bir diğerinin zararlarına ortak olma kavramları üzerine kurulduğunu kaydetti. Faizsiz BES gibi İslami esaslara uygun ürünler konusunda Vakıf Emeklilik’in uzun yıllara dayanan bir tecrübesi olduğunu da hatırlatan Bostan, şimdi de bu tecrübelerini hayat sigortası alanına taşıdıklarını belirtti.

Türkiye’de Katılım Sigortacılığın yeni gelişmeye başladığına işaret eden Mehmet Bostan, bu alanda pazarın büyük bir potansiyel taşıdığını ve büyümenin devam edeceğini söyledi. “Katılım bankalarının finans sektöründe gelişmesi Katılım Sigortacılık piyasasına giriş için iyi bir fırsat oluşturmuştur” diyen Bostan, Tekafül ürünlerinin Türkiye’de giderek yaygınlaşacağını öngördü.

Dünyada Tekafül pazarı 20 milyar dolara ulaşacak

Mehmet Bostan ayrıca, Tekafül piyasasındaki büyüme ve karlılık beklentilerinin pazarın ekonomik olgunluğuna ve düzenleyicilerin yapılarına göre önemli farklılıklar gösterdiğini kaydetti. Finans sektöründeki dalgalanmalara rağmen piyasanın önde gelen ülkeleri olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Malezya gibi pazarlarda büyümenin geçen yıl da sürdüğünü ifade eden Bostan, “2017 itibarıyla dünya çapındaki Tekafül pazarının 20 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER