22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

5 ADIMDA SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

SEYAHATE KAFANIZ RAHAT ÇIKIN!

Pandemi nedeniyle bir süre ara verdiğimiz seyahatlerimize, normalleşme ile birlikte yeniden başladık. Kimimiz iş, kimimiz ise tatil amaçlı seyahat programları yapıyor… İşte tam da bu noktada seyahat sağlık sigortası her zamankinden çok daha büyük bir anlam taşır hale geldi. Risklerin arttığı günümüzde seyahat sağlık sigortasının sağladığı güvence oldukça önemli. Seyahate çıkarken hem maddi hem de manevi olarak güç veren seyahat sağlık sigortası hakkında tüm merak ettiklerinizi 5 adımda topladık…

  • Seyahat sağlık sigortası nedir?

Seyahat sağlık sigortası denildiği zaman akla, genellikle yurt dışı vize başvurusu öncesinde yaptırılması zorunlu olan sigorta türü geliyor. Aslında seyahat sigortası yaptırmak sadece bir yasal mecburiyet değil, seyahat sırasında sigortalı bireyleri güvence altına alan önemli bir sigorta çeşididir. Seyahat sağlık sigortası, yurtdışı seyahatleri öncesi zorunlu olarak istendiği için “Yurt Dışı Seyahat Sigortası” ve “Vize Sigortası” olarak da bilinmektedir.

  • Seyahat sağlık sigortası sadece yurtdışı seyahatler için mi yapılıyor, yurtiçi seyahatleri için de yaptırılabiliyor mu? 

Seyahat sağlık sigortasından sadece yurt dışı seyahatlerinizde değil, yurt içi yolculuklarda da faydalanabilirsiniz. Seyahat sigortası teminatlarını, seyahatinize bağlı olarak seçeceğiniz sigorta türü belirler. ‘Yolculuğunuz yurt içine mi yurt dışına mı olacak’ ya da ‘yolculuk amacınız nedir’ gibi soruların cevapları sizi ihtiyacınız olan seyahat sigortası türüne götürebilir. 

  • Seyahat Sağlık Sigortası ne kadar süre ile yapılabilir ve ne kadardır? Yaş şartı var mı?

En az bir günlük, en çok 1 yıllık olmak üzere farklı gün ve sürelerde poliçe düzenlenebilir. Hastalık, acil sağlık problemleri, seyahatinizin iptali veya bagaj kaybı gibi durumlarda tedirgin olmamanız için oluşturulan seyahat sağlık sigortası; seyahatiniz boyunca sizi güvence altına alır. Seyahat sağlık sigortası fiyatları; seyahat edeceğiniz bölge (yurt içi, Schengen Bölgesi ya da tüm dünya), poliçenizin geçerli olacağı gün sayısı ve poliçenizde belirtilen teminatlar, limitler dâhilinde belirlenir.  0-80 yaş aralığındaki herkes için seyahat sağlık sigortası yaptırılır. Fakat ilerleyen yaşlarda yaptırılacak seyahat sigortaları için ek primler alınabilir. 

  • Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak meydana gelen kaza sonucu vefat, kaza sonucu sürekli sakatlık, yurt dışında yapılan tatil süresince hastalık ya da yaralanma halinde tıbbi tedavi giderleri, tatil esnasında hastalanma ya da yaralanma durumunda uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri, acil ilaç getirilme ya da gönderilme giderleri, yurt dışı tatili esnasında hastalık ya da yaralanma sebebiyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler, konaklamanın uzadığı hallerde aile üyelerinden birinin hastanenin yer aldığı bölgeye seyahat giderleri, seyahatteyken sigortalının evinde oluşabilecek herhangi bir hasar nedeniyle eve geri dönüş masrafları, seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatından dolayı acil geri dönüş masrafları, yolculuk boyunca vefat durumunda cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri, teminat konusu tüm durumlar ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri, seyahat sırasında kayıp bagajın bulunması durumunda sigortalının evine ya da seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri, tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini gibi sıralanabilir. 

  • Seyahat sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Seyahat sigortası yaptırırken tatile gideceğiniz coğrafi bölgeyi, tatilinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini, seyahate çıkacak kişi sayısını belirlemelisiniz. Eğer seçenekli ise teminat limitlerini ve ödeyeceğiniz primin para birimini de belirleyebiliyorsunuz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER