26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Zırva Kaynağı ndan, Eksper Yalçın Kaya ya mektup

gununkulisiSigorta eksperleri sigorta sektöründe vazgeçilmez bir konumdadır. Sigorta şirketleri ile sigorta eksperleri arasında yıllardır süre gelen sorunlar olabilir. Bunların çözümlenmesinin de karşılıklı görüşmelerle olacağına inancım sonsuz. Sigortamedia yayınlarında eksper sorunlarına oldukça fazla yer verdik bugüne kadar. Hatta sigorta şirketlerince de ‘fazlaca eksper yanlısı’ olarak yorumlandık. Biz Sigortamedia olarak eksperlerin sigorta sektörü için bir vazgeçilmez unsur olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda eksperlik mesleğinin sorunlarını en yalın ve tarafsız şekilde yansıttığını düşündüğümüz Sayın Mustafa Nazlıer ve Sayın Engin Özaydın’ın yazılarına dergilerimizde ve yayınlarımızda uzun süredir yer vermekteyiz. Bu yazıların gerek yazarlarımızın eksper meslektaşları gerekse sigorta şirketlerinin yöneticileri tarafından ilgi ile takip edildiğinin birçok örneğine rastladık. Hatta genç eksperlerin bu yazılardan çok faydalandıkları da bize gelen maillerden anlaşılmakta. Elektronik gazete platformumuz da her görüşe yer vererek tarafsız yayın politikasıyla eksperlerin sesi olmuştur.

Eksperlerin sorunları her geçen gün artıyor. Bu sorunlara çözüm üretebilmesi için kurulan Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) aynı Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nde (SAİK) olduğu gibi bir dört yılı boşa geçirmiştir. Buna rağmen Sayın Yalçın Kaya tekrar başkan seçilebilmiştir. Demokratik bir seçim sonucuna herkesin olduğu gibi bizim de saygı duymamız gerekir ki, bizler bu konuyu haberleştirerek kendisine başarılar diledik.

Sayın Yalçın Kaya’nın seçimi kazanmasında en büyük yardımcısının ‘asgari ücret tarifesini yayınlatmak’ olduğu konusunda tüm meslektaşları hemfikir. Her geçen gün gelirleri azalan eksperler ‘asgari ücret tarifesi’ can simidi gibi sarıldılar ve Yalçın Kaya tekrar başkan seçildi. Sayın Kaya bu seçim vaadini sadece yerine getirmiş olmak için acele ile meslektaşlarına ve sigorta şirketlerine ‘asgari ücret tarifesi’ duyurusunu yapmıştır. Sayın Kaya bu girişimini, tepki duyulacağını hatta uygulanmayacağını bilerek meslektaşlarını kandırmak pahasına yapmıştır. Sadece seçim vaadini yerine getirmiş olmak için yaptığını tahmin etmemek saflık olur. Ayrıca bu duyurunun uygulanabilir bir tarafının olmadığını anlamak için ‘Bu asgari ücret tarifesi altında ücreti kabul eden eksperlere 2 bin ile 6 bin TL ceza verilir’ maddesini okumak bile yeterli değil mi? Sigorta şirketleri tarafında bir yaptırım olamayacağı için, arada eksperleri ateşe atmak, meslektaşlarına yapacağı en büyük kötülük değil midir? Bunu hazırlamadan önce Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ile bir araya gelerek konuyu tartışmak daha samimi bir yaklaşım değil midir? ‘Biz çıkaralım vaadimizi yerine getirmiş olalım, gerisi ne olursa olsun’ yaklaşımı ile uygulanamayacağını bilerek bu girişimde bulunmak meslektaşlarını kandırmak değil midir?

Sonuç olarak TSB, bu girişimin uygulanamaz olduğunu belirtti ve girişim rekabete aykırı olduğu için, Rekabet Kurulu’na başvurma eğiliminde olduğu görülsün diye, SEIK aceleyle ‘resti gördük’ söylemi ile Rekabet Kurulu’na başvurdu. Bunun üzerine SEİK Yönetimi’nin aklına TSB yetkilileri ile görüşmek gelmiş. Bunun için Hazine’den aracı olunması istenmiş. Özetle, SEİK topu taca atmış oldu ve içinden de “İnşallah top toplayıcı topu geri getirmez” diye dua ediyor diye düşünüyoruz. Sigorta şirketlerinin “Eksperlerin oldu bittilerine pabuç bırakmayız” diyerek olaya yaklaştığını duyuyoruz. Ve yetkililer eksperlerin sürekli şirketler ile kavga ortamı yaratılmasından rahatsızlar. Şirket yetkililerin “Bu konu, öncesinde TSB ile görüşülerek masaya yatırılsaydı sonuç farklı olurdu” dedikleri söylentiler arasında.

Biz Sigortamedia olarak her türlü emeğe saygılıyız. SigortaHaber e-gazete 1000 sayıdır yayınlanıyor. Tüm sektör sorunları bugüne kadar bu platformda tartışıldı. Öncelikle SEİK Başkanı Yalçın Kaya’yı bizim bu emeğimize ‘zırva’ (saçma sapan) tabirini kullandığı için kınıyoruz. Kendisine “Sayın” diye hitap etmemiz, bulunduğu makam ve temsil ettiği saygın meslektaşları içindir. Sanırız zafer sarhoşluğu ile Facebook’ta bu yazıyı kaleme almıştır. Ne yazık ki, bu saygın meslek, sorumsuzca davranan bu gibi yöneticileri hak etmiyor. Kendisini saygıya davet ediyor ve o ‘Zırva Kaynağı’nda kendisinin de -zırva diyerek kendisi ile aynı hatayı yapmayalım- ‘görüşlerine’ yer verdiğimizi hatırlatmak istiyoruz. Bu arada eksperlik mesleği ile ilgili yazılar yazan köşe yazarlarımız Engin Özaydın ve Mustafa Nazlıer de Sayın Yalçın Kaya’nın bu yazıları sonrası cevap haklarını da kullanacaklardır.

Sayın Yalçın Kaya’nın kaleme aldığı önemli, saçma sapan olmayan, zırvalamadan yazdığı yazı aşağıdadır.

Takdir okurların. Sigortamedia

Yalçin Kaya SİGORTA EKSPERLERİ

Cumartesi Yazıları – 15

Değerli meslektaşlarım, Hepinize iyi haftalar dilerim, geçen hafta Cuma SEİK toplantısı ve Cumartesi İzmir buluşması gerçekleşti. Benim için güzel bir hafta sonu oldu.

Öncelikle 29.11.2013 tarihinde yapılan SEİK toplantısı; tek gündem olan Asgari Ücret Tarifesi uygulamasının Rekabet Hukuku açısından değerlendirimesi konusunun işlendiği ve nihayetinde Rekabet kurumuna “MENFİ TESBİT VE MUAFİYET BAŞVURUSU” yapma kararı alınan güzel bir toplantı oldu.

Toplantıya SEİK in eksper üyeleri . SEİK daimi üyesi Sn. Ender YORGANCILAR ve TOBB Hukuk müşavirliği, SEİK danışmanı Av. Sn. Neyir MUSAL ve Sigortacılık Müdürümüz ve memurları da katıldı.

Konunun özeti yapıldıktan sonra , meslektaşlarımızın büyük bir bölümünün asgari ücret uygulamasında kendilerini yalnız hissetikleri ve uygulamada hukuki bir temel olursa kendileri için güvence olacağı talepleri karşısında TOBB nin de sorumluluğunun gereğini yaparak oybirliği ile Rekabet Kurumuna başvurma karaı aldık. Diğer bir deyişle TSB nin restini gördük.

Önümüzdeki hafta hukukçularımız çalışmasını bitirdikten sonra SEİK olarak Rekabet kurumuna “MENFİ TESBİT VE MUAFİYET” başvurusunu yapacağız bu karar 45-60 gün arasında sonuçlanacak , bizde bu karar çıkıncaya kadar Asgari Ücret uygulamasını erteledik. Bu kararla ilgili yazılar hepinize gelecek.

Bu arada Hazine de TSB yönetimi ile toplantımız !8.12.2013 günü Ankara’da yapılacak sektör gazetesi adı altında yazılan zırvalara inanmayın. Sektör gazetesi adlı zırva kaynağında ne yazık ki 29.11.2013 günü Eksper Engin ÖZAYDIN eksperlerinin genelinin hizmet kalitesinin düşük olduğunu söyleyen bir yazı kaleme almış daha acısı bu yazı SED web sayfasına da konmuş, meslektaşlarına ve mesleğe saygısı olmayan bir kişinin yazdıklarına hepinizin okuyup gerekli cevabı vereceğinizden eminim.Bu haftalık bu kadar yazı aceleye geldi hatalar için kusuruma bakmayın. Kalın Sağlıcakla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER