20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Liberty Mutual Insurance dan üçüncü çeyrekte 1.25 milyar dolar net kar

libertysigorta2013 yılının üçüncü çeyreğinde 481 milyon dolar vergi sonrası net kâr raporlayan Liberty Mutual Insurance’ın Eylül sonu net kârı bir önceki seneye göre yüzde 17 artarak 1.25 milyar dolara ulaştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Liberty Mutual Grubu Başkanı ve CEO’su David H. Long, “Üçüncü çeyrek sonuçlarımız, teknik performansı iyileştirmeye odaklanarak karlı alanlarda büyüme ve diğer alanlarda küçülme stratejimizin bir yansımasıdır. Bu stratejiyle üçüncü çeyrek sonunda net yazılan primde yüzde 7 büyüme sağlanırken bileşik oranımız bir önceki yıla göre 2.3 puan iyileşmiş ve yüzde 99.7’ye düşmüştür” şeklinde konuştu. Long, bileşik orandaki düzelmenin teknik sonuçlardaki iyileşmeden kaynaklandığını vurguladı.

Büyümenin lokomotifi bireysel operasyonlar

2012 sonuçlarına göre hayat dışı sigorta alanında dünyanın önde gelen şirketleri arasında 5. sırada yer alan Liberty Mutual Insurance, 2013 üçüncü çeyrek sonunda da yüzde 7 büyüyerek 26.8 milyar dolar net yazılan prim üretti.

Liberty Mutual Insurance, faaliyetlerini sürdürdüğü dört stratejik iş biriminden en iddialı olduğu bireysel otomobil ve konut sigortalarının ABD operasyonunda yüzde 12 büyüme kaydetti. Toplam net prim üretiminin yüzde 43’ünü oluşturan ve 11.6milyar dolara ulaşan iş biriminde üretiminin 6.9 milyar doları bireysel oto priminden geldi.

Daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet veren Ticari Stratejik İş Birimi’nin ABD operasyonunda net yazılan prim yüzde 7 küçülerek 7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu durum, zarar eden branşlarda daralmayı hedefleyen grup stratejisinede paralel olarak üretimi yüzde 27 azalan işveren sorumluluk branşından kaynaklandı.

Latin Amerika, Asya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa operasyonlarını kapsayan Uluslararası Stratejik İş Birimi’nin net yazılan primi dolar bazında yüzde 5 arttı ve 4.3milyar dolar olarak sonuçlandı.Özellikle Latin Amerika ülke kurlarında gerçekleşen değer kaybı etkisi hariç tutulduğunda ise bir önceki yıla göre büyümenin yüzde 19.6 olduğu görülmektedir.

Global ölçekte reasürans, nakliyat, enerji, inşaat gibi özellikli işlerde uzmanlaşmış “Global Specialty” Stratejik İş Birimi’nin net yazılan primi yüzde 16.5 büyüdü ve 3.9 milyar dolar olarak sonuçlandı.

Global pazarda ‘ilk üç’ iddiası devam ediyor

Bireysel Stratejik İş Birimi’nin vergi öncesi faaliyet karı 1.1 milyar dolar ve bileşik oranı yüzde 94 olarak sonuçlandı. Ticari Stratejik İş Biriminin 2012 yılı aynı döneminde yüzde 110 olan bileşik oranı, risk seçimi ve fiyatlama konusunda alınan aksiyonlarla yüzde 103’e düşürüldü. Ticari segmentindönem sonu vergi öncesi faaliyet karı da bir önceki seneye göre yüzde 119.9 artarak 587 milyon dolar oldu. Uluslararası Stratejik İş Birimi 336 milyon dolar ve “Global Specialty” Stratejik İş Birimi 407 milyon dolar vergi öncesi faaliyet karı raporladı. Grup’un durdurduğu operasyonları ile ilgili ise yaklaşık olarak 512 milyon dolar faaliyet zararı gerçekleşti.

Eylül sonu itibariyle bilançosunda 122 milyar dolar varlığı ve 18.3 milyar dolar öz kaynağı bulunan, 2013 yılı içinde hem prim üretimini hem de karlılığını bir önceki seneye göre daha iyi seviyelere çeken Liberty Mutual Insurance, Global pazardaki yerini ilk üçe taşıma iddiasını devam ettirdiğini de göstermiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER