19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Marsh Türkiye, Yönetici Sorumluluk Riskleri Semineri düzenledi

MarshMarsh Türkiye ev sahipliğinde, ACE ve İşmen Günalçın desteğiyle 28 Mayıs’ta düzenlenen Yönetici Sorumluluk Riskleri Semineri’nde güncel gelişmeler ışığında bağımsız yönetim kurulu üye perspektifi değerlendirildi.

 

Güncel gelişmeler ışığında bağımsız yönetim kurulu üye perspektifinin değerlendirildiği Yönetici Sorumluluk Riskleri Semineri, Marsh Türkiye ev sahipliğinde, ACE ve İşmen Günalçın desteğiyle 28 Mayıs Çarşamba günü Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleşti.

Seminerde Marsh & MclenanCompanies Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt risk profilinin değiştiği günümüz koşullarında stratejik, operasyonel ve finansal hedefler için etkin kurumsal risk yönetim sürecinin önemine değindi.

Riskleri yönetmek yatırım ortamını iyileştiriyor

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, uzun dönemli başarı kavramının iki temel bileşeni olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Başarıyı sağlayan rekabetçi üstünlük ve devamlılığı sağlayan sürdürülebilirlik kavramları. Yatırım ortamının iyileştirilmesi şirketlerin üstünlük sahibi oldukları organizasyonu ortaya çıkaracak kurumsal yapıyı kurgulamalarından geçiyor. Kurumsal yapının iyileşmesi kadar anlayışımızın da iyileşmesine ihtiyacımız var. Yöneticiler kontrolsüz risk alabileceği gibi hiç risk almayıp durağan ve rijit bir ortam da yatabilirler. Bu nedenlerle riskleri yönetilebilir kılmak, kendi işimizin yanında yetkinliğimizin dışında işlerle uğraşmak zorunda kalmamız için önemli. Riskleri yönetmek yatırım ortamını iyileştiriyor. Örneğin; finans sektörü çok eleştirilir ancak finans sektörünün risk yönetimi yapısı reel sektörün daha fazla yatırım ve istihdam yaratmasına yöneliktir.”

Üyeler, risklere karşı yeterli kaynaklarla donatılmalı

Yönetici Sorumluluk Riskleri Semineri’nde bir sonraki konuşmacı olan İşmen Günalçın Kurucu Ortağı Tolga İşmen gerçekleştirdiği sunumunda, “Yönetim Kurulu üyesi olmak; özellikle halka açık büyük ve prestijli bir şirkette, çok önemli bir sıfat, çok büyük bir onur. Ancak yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda bağlandıkları şirketlere bir noktada kefil oluyorlar, şirketlerin hukuka aykırı iş ve eylemlerinden sorumlu olma riskini taşıyorlar. Bağımsız yönetim kurulu üyeliği teklifi almış profesyonellerin bütün bu risklerin farkında olduklarını sanmıyorum. Yönetim Kurulu üyelerinin yüklendikleri sorumluluklarını bütün yönleri ile bilmeleri, şirketlerin yönetim kurulu üyelerini bu risklere karşı yeterli kaynaklarla donatmaları ve Sermaye Piyasası Kurumu’nun da bağımsız yönetim kurulu üyesi zorunluluğu ile bu üyelerin risk yönetimini bir arada değerlendirmesi zorunlu. Aksi takdirde kurumsal yönetim ilkelerinden beklenen faydaların sağlanması mümkün olmayabilir” açıklamasını yaptı.

“Yönetici sorumluluk sigortası, bir mesleki sorumluluk sigortası gibi düşünülebilir”

ACE Finansal Sigortalar Müdürü Sare Bayat ise yöneticinin yönetici vasfıyla görevini ifa ederken yaptığı haksız veya kusurlu fiil sebebiyle üçüncü şahısların zarara uğraması ve bu zararı yöneticiden tazmin etmek istemesi doğrultusunda yöneticinin yasal olarak ödemekle zorunlu kalacağı tazminat tutarlarının ve savunma masraflarının karşılandığı bir sigorta t ürü olan yönetici sorumluluk sigortasının önemli kavramlarından ve temel teknik detaylarından söz etti. Bayat “Yönetici sorumluluk sigortasının temelinde haksız fiil, zarar ve talep kavramları bulunuyor. Aslında bu çerçeveden bakıldığında yönetici sorumluluk sigortası, yönetim kurulu üyelerinin veya yöneticilerin bir mesleki sorumluluk sigortası gibi düşünülebilir” dedi.

Poliçenin doğru yapılandırılması önemli

Her ülkenin mevzuatının yönetim kurulu üyeleri ve yöneticiler için bazı yükümlülükler getirdiğini ve bu yükümlülüklerin ihlalinin ise tazminat davası ve/veya cezai bir yaptırım ile sonuçlanabildiğini ifade eden Marsh Finansal & Profesyonel Sigortalar Direktörü İpek Ünal, Türkiye’ye ve kurumların şartlarına özel çözümler ürettiklerini açıkladı. Ünal, sunumunda, poliçenin doğru yapılandırılması ve ek genişletmelerle yerel mevzuat ile uyumlu hale getirilmesinin önemini vurguladı. İpek Ünal, ayrıca sigorta şirketlerinden gelen teklifleri detaylı analiz çerçevesinde karşılaştırmalı tablolar ile müşterilere sunmanın yanı sıra rekabet ortamı yaratarak maliyet açısından da müşterilere avantaj sağladıklarını belirtti.

Seminer, “Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Perspektifi” başlıklı, Sabancı Grubu Çimento Grubu Başkanı, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen,

Coca Cola İçecek A.Ş. ve Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Mete Başol, İşmen Günalçın Kurucu Ortağı Tolga İşmen ve Marsh Orta Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Türkiye Finansal & Profesyonel Sigortalar Lideri Nilay Özden’in katıldığı panel ile devam etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER