25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

"Gençler tasarrufları için bireysel emekliliği düşünmeli"

İbrahim TurhanBorsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan bireysel emekliliğin genç tasarruf sahipleri için önemli bir yatırım aracı olduğunu söyledi.

Turhan, “Hükümet de bireysel emeklilik sistemine çok ciddi bir destek veriyor, katkı sağlıyor, teşvik uyguluyor. Özellikle yaşı daha genç olan tasarruf sahipleri, mutlaka ve mutlaka bireysel emeklilik sistemine kaydolmalı, biriktirebildikleri kadar katkı sağlamalı. Çünkü kendilerinin sağladığı katkının yüzde 25’i kadar hükümet de Hazine de oraya katkı sağlayacak ve mutlaka bu portföylerinin bir kısmını da sermaye piyasası araçlarında değerlendirmeliler diye düşünüyorum” dedi.

Turhan, profesyonel yatırımcı eliyle değil kendi yatırım yapmak ve yatırımını yönetmek isteyen kişilerin de mutlaka yatırım yaptıkları şirketlere dikkat etmelerini ve yatırımlarını uzun vadeli düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Yatırım aracı olarak döviz yerine altın ve gayrimenkul

Turhan, dövizin asla bir yatırım aracı olmadığına dikkat çekerek “ Dövizi alıp atıl bir vaziyette tutmak, aslında önemli bir ekonomik kaynağın heba edilmesi anlamına gelir” dedi. Türkiye’de altının bir tasarruf aracı olarak görüldüğünü belirten Turhan, “Altın, yüksek katma değerli ziynet eşyası olarak tabii ki kullanılmalı. Bu, ülkemiz açısından da önemli bir sektör. Altının tasarruf aracı olarak kullanılması, profesyonel yatırımcılar tarafından yapıldığında olumlu sonuç verebilecek bir şeydir. Çünkü altın fiyatları çok dalgalanabiliyor.” Gayrimenkulün de bir yatırım aracı olarak Türkiye’de tercih edildiğini belirten Turhan, gayrimenkul yatırımcılarına önerisinin, mümkün mertebe yine gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkule dayalı menkul kıymetler aracılığı ile yapılması olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER