20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Hayat dışı ve bireysel emeklilik yüzde 10 daraldı

Deniz YurtsevenGeçtiğimiz yıl yüzde 25’lik devlet katkısıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) 1 milyonun üzerinde yeni üye katılımı vardı. Bu yıl geçen yılın aynı dönemine oranla katılımda düşüş meydana geldi.

Metlife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, geçen yılın aynı dönemine oranla bu yılki ilk iki aylık verilerin, yüzde 10 civarında bir daralma gösterdiğini belirtti. Kredilerdeki daralmanın sigorta tarafındaki düşüşün esas nedeni olduğunu söyleyen Yurseven, BES’te ise 189 bin kişilik katılımın geçen yıla göre düşük olsa da seçimlerden sonra normal hızına ulaşacağına inanıyor.

Emeklilik tarafındaki katılım memnun edici

Dünyada ekonomik ve sosyal birçok sorunun yaşanmasına rağmen emeklilik tarafındaki katılım performansın memnun edici olduğunu ifade eden Yurtseven, bu yıl toplamda 5 milyon katılımcı sayısının aşılacağını öngörüyor. Yurtseven, devlet katkısı dahil 27.5 milyar büyüklüğündeki fon büyüklüğünün yıl sonunda 35 milyar lira seviyesini bulacağını söyledi.

Sektöre bir şirket daha katılıyor

Sektörde halihazırda 18 şirketin faaliyet gösterdiğini belirten Yurtseven, katılım bankalarının ortak kuruluşu olan 19’uncu şirketin yolda olduğunu belirterek, “Pazar hâlâ nüfus ve ekonomik veriler olarak cazip. Pazara girmemiş büyük ve ciddi şirketler var. Ayrıca bu alanda faaliyetini durdurmak isteyen şirketler söz konusu. Hal böyle olunca sektör içinde konsolidasyon olabilir. Hatta yeni girecek şirket bile olabilir” dedi. Yurtseven, bir konsolidasyon durumunda katılımcıların varlıklarının Takasbank’ta saklandığını ve şirketler batsa dahi katılımcıların varlıklarının şirketlerden bağımsız olarak korunduğunu da belirtti.

Ayfer YILDIZ / MİLLİYET

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER