17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Can KANTAR – Sigorta Haftası etkin kutlanabiliyor mu?

ck_sonSigorta Haftası fikri yıllardır sektörde konuşuluyormuş. Ben de sektörü yakından takip ettiğimden bu yana konu ile ilgili birkaç yazı da yazdım. Aslında her sene yenisini değil de aynısını yazıyormuşum gibi geliyor bana. Aylara yayılan ve kutladığımız birçok haftamız var. Örneğin Enerji Tasarrufu Haftası, Cüzzam Haftası, Orman Haftası, Ebeler Haftası, Çevre Koruma Haftası, Vergi Haftası gibi… Biraz araştırdım, “Sigorta Haftası” vurgusu ile resmi bir tarihe rastlamadım. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde böyle bir liste var, ama ‘sigorta’ adı geçmiyor.

Mesela, Vergi Haftası’nda yapılan etkinliklerde, halka verginin önemi anlatılır ve ‘Vergi hizmet getirir’, ‘Vergi geleceğimizin teminatıdır’ kısacası vergini öde denir. Orman ve çevre günlerinde ‘Ormanlarımızı, Yeşili Koruyalım’, Enerji ve Tasarruf Haftası’nda ‘Enerjiyi harcarken dikkat et’, ‘Enerji tasarrufu doğayı korur’ falan denir. Gazetelerde bazı kuruluşların ilanları yer alır, TV’lerde programlar hazırlanır, köşe yazıları ve haberler yapılır. Etkinlikler düzenlenir, sanatçıların veya tanınmış isimlerin konu ile ilgili görüşlerinin kamuoyu ile paylaşması sağlanır.
Sigortacılar ne yapıyor? Kongre, panel düzenleyip “Motor branşında karlılık nasıl sağlanır” onu tartışıyor. 360 gün tartıştıkları yetmiyormuş gibi bu hafta da tartışmaya devam ederler. Bir de haksızlık etmeyeyim, resim yarışması düzenlenir. Biz bize kutlanır özellikle. Sigorta Haftası ile ilgili il acente derneklerinin ve kişisel girişimlerin haricinde tüketiciye yönelik bir etkinlik girişimi pek yapılmaz.

Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB), TOBB ne yapıyor derseniz, dedim ya panel düzenleyip sektör sorunlarını masaya yatırıyorlar. Bir ara organizasyon komitesi oluşturuluyordu, o da kimlerden oluşuyor ben bile bilmiyorum. Sigorta şirketleri de sanırım TSB bu konu ile ilgili bir hazırlık yapıyordur diye düşünüp hiçbir şey yapmıyorlar. TOBB, 16 bin acente ve 1500 eksperi kanatları altına aldı ama, oradan da bir ‘tık’ yok. Geriye kalıyor münferit çırpınışlar.

Neler mi yapılabilir? Bu sene geçti ama gelecek sene için öncelikle doğru kişiler ile bir organizasyon komitesi kurulmalı. Bir fon oluşturularak etkinlik planı yapılmalı. O hafta için en azından TV, gazete reklamları hazırlanabilir, farklı konu başlıkları ile TV’lerde özellikle gündüz kuşaklarında programlara konuk olmak için girişimde bulunulabilir. İzin veriliyorsa halk konserleri düzenlenebilir. İyi bir organizasyon komitesi ile daha onlarca fikir bulunabilir. Bu haftanın amacı, sigorta bilinci oluşturmak ve sigortalı olmak konusunda bir farkındalık yaratmaksa bu etkinlikler birbirimize değil, ‘sigortalı’ya yapılmalı. Bu yazdıklarım tabii ki bilinen şeyler, ama kafa yorulursa daha çok destekçi ve cin fikir bulunabilir. Bu etkinlikler üç senedir yapılıyor ancak sadece Beyoğlu yürüyüşü, Galatasaray’da konser ve kasko konuşulan birkaç toplantı hatırlıyorum. Birkaç kez yazdım, ama Sigorta Haftası gelecek sene başka bir haftaya kaydırılmalı. Gezi olaylarının anmalarına denk geleceği için farkındalık yaratılması çok zor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER