18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Yeni ürünler patili dostlara önemli güvenceler sunuyor

Evlerimizin bir bireyi olan patili  dostlarımızın da önemli temel ihtiyaçları var. Beslenme, aksesuar, bakım, eğitim ve sağlık giderleri ile bütçeden önemli bir pay alıyorlar. Patili dostlarımız için yapılan en büyük harcamaların başında ise sağlık geliyor. İşte bu noktada imdadına yetişen evcil hayvan sigortaları, artan talebe bağlı olarak hem seçenek hem de içerik olarak her geçen gün zenginleşiyor.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Türkiye’de evcil hayvan sayısı da evini patili dostlara açanların sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle pandemiden sonra bu ilgi ikiye katlanmış durumda. Bugün ülkemizdeki evcil hayvan sayısı Tarım Bakanlığı’nın ÇİP verilerine göre 1.5 milyonu aştı. Evimizin bir bireyi olan patili dostlarımızın önemli ihtiyaçları var.  Özellikle sağlık giderleri bunların başında yer alıyor. Bu noktada veterinerlik hizmetleri evcil hayvan sahipleri için ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Artan tedavi fiyatları, rutin kontrolleri göz önüne aldığınızda ise evcil hayvan sahipleri için en iyi ve en güvenceli yol ise sigorta yaptırmak.

Öte yandan pet sigortalarına artan talep sigorta şirketlerini de hareket geçirdi. Artan bu talebi karşılamak için sigorta şirketleri yeni ürünler çıkararak veya var olan ürünlere ekledikleri teminatlarla pazarın gelişmesine önemli katkı sağlıyorlar. Evcil hayvan sigortaları acil sağlık ihtiyaçları başta olmak üzere birçok konuda hizmet sağlıyor. Pet sigortaları kapsamında verilen hizmetler arasında ise acil sağlık hizmetlerinden zehirlenmeye, idrar yolu enfeksiyonundan kuaför indirimine kadar pek çok teminat yer alıyor.

Evcil hayvan sigortası pazarı 2030’da 14.9 milyar dolara ulaşacak

Evcil hayvan sigortası pazarının 2030 yılına kadar 14,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Global Market Insights Inc. tarafından hazırlanan araştırmaya göre özellikle son yıllarda artan veteriner maliyetlerinin evcil hayvan sigortasına olan talebin artmasında önemli bir rol oynuyor. Evcil hayvan sigortası ile ilgili farkındalığın artmasının da evcil hayvan sigortası pazarının büyümesinde itici bir güç olduğuna vurgu yapılan araştırmada, değişen ihtiyaçlar ve artan rekabet doğrultusunda yeni planların devreye sokulduğu belirtildi. Tek bir planda birden fazla evcil hayvanı içeren çoklu evcil hayvan sigorta poliçeleri gibi yenilikçi planların buna örnek gösterilebileceği kaydedildi. Araştırmada, evcil hayvan sigortası sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketi sayısının da arttığına dikkat çekildi.

Veterinerlik hizmetleri ihtiyaçtan öte zorunluluk haline geldi

Toplumsal farkındalık, hassasiyet ve bu konuda bilincin artmasıyla birlikte evcil hayvan sahiplenme sayısının önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini düşündüklerini belirten Türkiye Sigorta yetkilileri, bu durumun sigorta ihtiyacını daha da arttıracağını söyledi. Yetkili, “Artan evcil hayvan sayısı ile birlikte veterinerlik hizmetleri de ihtiyaçtan öte bir zorunluluk haline geliyor. Artan tedavi, rutin kontroller gibi maliyetleri göz önüne aldığımızda pet sigortaları daha odak bir ürün haline geliyor. Gelecekte pet sigortası ile ilgili talebin ve buna bağlı olarak sunulan sigorta ürünlerinin sayısının artacağını söyleyebiliriz. Pet sigortasına olan talebi karşılamak için de sigorta şirketlerinin, yeni ürünler veya var olan ürünlere ek teminat ekleyerek yenilikçi yaklaşımlar göstereceğini öngörebiliriz” değerlendirmesini yaptı. Patili dostların sağlığı için hizmet veren  hastane ve merkezlerin arttığını ve buna bağlı olarak sağlık masraflarında artış yaşandığına dikkat çeken Türkiye Sigorta yetkilisi, şöyle devam etti: “Bu noktada evcil hayvan sahipleri için pet sigortalarının önemi giderek artıyor. Minik dostlarının sağlık masraflarını kontrol altına almak isteyen evcil hayvan sahiplerinin sigortaya hem ihtiyaçları hem de ilgileri giderek yükseliyor. Önümüzdeki dönemde de bu ihtiyaca paralel olarak minik dostuna sigorta yaptıran sigortalı sayısına yansıması olumlu yönde olacağını düşünüyoruz.”

Kuaför indirimi de var

Öte yandan Türkiye Sigorta’nın evcil hayvan sahipleri için sunduğu Sempati Evcil Hayvan Sigortası kapsamında, Veteriner Hekim Danışma Hattı ile 7/24 destek alınabilirken, kedi ve köpekleri için anlaşmalı veteriner kliniklerinde tırnak kesimi, göz ve kulak temizliği hizmetlerini de yılda 1 kez ücretsiz olarak yaptırabiliyor. Ek olarak anlaşmalı pet otel ve kuaförlerinde çeşitli indirimler sunuluyor.

Magdeburger Sigorta’dan can dostlarımıza farklı seçenekler

Magdeburger Sigorta, evcil hayvanlara özel sunduğu ‘Can Dostum Sigortası’yla evcil hayvan sigortası kategorisinde önemli bir yer edindi. Evcil hayvanlarımızın sağlık ihtiyaçlarını geniş kapsamlı teminatlar ve isimlerine özel hazırlanan poliçeler ile güvence altına alan Can Dostum Sigortası, ‘Limitsiz Can Dostum’, ‘4 Can Paket’ ve ‘Kaza Paket’ seçeneklerine sahip. Limitsiz Can Dostum ile özellikle evcil hayvanınızın poliçe süresince ortaya çıkacak kapsam dâhilindeki hastalık veya kaza sonucunda tedavi ve/veya tetkik gerektiren tıbbi durumları poliçede belirtilen limitler ve katılım payları dâhilinde veteriner tarafından tedavi edilmek kaydıyla teminat altına alınıyor. 8 Haftadan – 12  yaşına kadar olan tüm kediler ve 8 haftadan 8 yaşına kadar olan tüm köpekler kapsama dahil oluyor. Tüm veteriner klinikleri/poliklinikleri ve hayvan hastanelerinde geçerli. Ürün ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek limitsiz evcil hayvan sigortası olarak dikkat çekiyor.

Evcil Hayvan Sigortası Nedir?

Evcil hayvan sigortası, kedi veya köpeğinizin acil hastalık ve kaza durumlarında anlaşmalı veteriner kliniklerinde sağlık harcamalarını karşılayan bir sigortadır. Evcil Hayvan Sigortası’nın teminatları sigorta şirketlerine göre değişiyor. Bu nedenle evcil dostunuzun poliçesini satın alırken teminatları incelemenizde fayda var. Evcil Hayvan Sigortası’nda genel olarak verilen ana teminatlar acil durumları kapsıyor. Yani acil müdahale edilmesi gereken kaza ve hastalık durumlarında masrafların tamamı ödeniyor.

Evcil Hayvan Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evcil hayvan sigortalama sürecinde poliçenin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi önemli. Kapsamının net bir şekilde anlaşılması ve evcil hayvanın yaşadığı bölgede sigorta kapsamında hizmet veren kliniklerin öğrenilmesi gerekir. Evcil hayvan sigortası fiyatları sigorta şirketine, poliçe kapsamına ve evcil hayvanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak değerlendirme yapmak en kapsamlı ve ekonomik sigortayı bulmayı kolaylaştırır. Poliçe kapsamını incelerken hangi kliniklerin, tedavilerin ve uygulamaların kapsama alındığına bakılması önemli.

Artan maliyetler sigortaya talebi artırdı

Artan veteriner maliyetlerinin sigortaya talebi artırdığını belirten Antalya Sigorta Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Azmi Karakoyunlu ise, “Antalya’da 2 bin civarı talep var. Sigorta şirketleri düşük ödeme yöntemleri ile vatandaşa yardımcı oluyor” dedi. Karakoyunlu, kentte hemen her gün sigorta acentelerini arayanların, kedi ve köpekler için yaptırılan sigorta poliçesini sorduğunu söyledi. Poliçelerin yeni başladığını ancak yoğun ilgi gördüğünü belirten Karakoyunlu, “Antalya’da 2 bin civarı talep var. Limit ve teminatları belli. Sigorta şirketleri düşük ödeme yöntemleri ile vatandaşa yardımcı oluyor. Yıllık 1200 lira ödenmesi halinde sigorta 7 bin liraya kadar ilaç, tedavi, bakım, 5 bin lira da 3’üncü şahıslara verilecek zararı karşılıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER