20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Yaralar, hızlandırılmış hasar ödemesi ve ağaçlandırma ile sarılacak

SİBEL CİNGİ

Sahil bölgelerini küle çeviren yangınlar, Türkiye’yi teyakkuza geçirdi. Herkes elinden geldiğince yangınların söndürülmesi ve geride bıraktığı hasarların giderilmesi için elbirliğiyle çalışıyor. Yangının açtığı yaraları sarmak için sigorta sektörü de harekete geçti. Türkiye Sigorta Birliği acil durum toplantısı yaparak hasar ödemelerinin hızlandırılması için ne gerekiyorsa yapılacağını açıkladı. Sektör paydaşları da bir taraftan yeniden ağaçlandırma kampanyasına destek verirken diğer taraftan da yangın hasar ödemelerini önceliklendireceğini açıkladı.

Evraktan, avans ödemesine kadar birçok kolaylık sağlanacak

Türkiye genelinde yaşanan yangının yaralarının hızla sarılması için acil durum toplantısı yapan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) sektörün tüm paydaşlarını kapsayan önemli kararlar aldı. “Ülkemizin cennet köşelerinde yaşanan yangın felaketlerinde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyor, hayatını kaybeden tüm canlılar için derin bir üzüntü duyuyoruz. Bu felaketle mücadele eden herkese şükranlarımızı sunarız. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun” diyen TSB, sigortalı olduğu tespit edilen araç ve konutlar için sigortalılara ulaşılarak tazminat süreçlerinin hızlandırılacağını açıkladı.

YANGIN ZARARLARINA İLİŞKİN ALINAN TSB TAVSİYE KARARLARI:

 Süreç hızlandırılacak

Yerel idareler kanalıyla oluşturulan hasara uğramış araç ve konut bilgileri üzerinden sigorta şirketlerince yapılan incelemeler neticesinde, sigortalı olduğu tespit edilen araç ve konutlar için sigortalılara ulaşılarak tazminat süreçleri hızlandırılacaktır.

Evrak konusunda kolaylık sağlanacak

Yaşanan olağanüstü durum göz önüne alınarak zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi adına, evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylık sağlanacaktır.

Avans ödemeleri yapılacak

Teminat dâhilindeki hasarların bir bölümünün, hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerce kendi belirleyecekleri oranlarda avans niteliğinde ödeme yapılacaktır.

Ağaçlandırma kampanyaları desteklenecek

Yangınlar sonrasında başlatılan ağaç dikme kampanyasına bazı şirketlerimizin kurumsal olarak katılım sağlamış olması memnuniyetle karşılanmış ve bu nedenle; Şirketlerimizin asgari çalışan sayısı kadar ağaç bağışı ile kampanyaya destek vermesine, çalışanların da bireysel olarak kampanyaya destek olmasının teşvik edilmesine karar verilmiştir.

Ekonomi desteklenecek

Sigortacılık Sektörü ilgili tüm paydaşlarla iş birliği ve sağduyu içinde, gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecektir.

TÜRKİYE SİGORTA

Hasar tespit ekibimiz ile yanınızdayız

Nefesimiz olan ormanlarımızı yeniden oluşturup geleceğe miras bırakmak için 81 ildeki çaşılan ve dağıtım kanalı sayısı kadar olan 11 bin fidan bağışladığını açıklayan Türkiye Sigorta, hasar tespit ekibi ile yangından etkilenenlerin yanında olduğunu belirtti.

ETHİCA SİGORTA:

Yangın hasar ödemelerini önceliklendiriyoruz

Ethica Sigorta “Ülkemizin farklı bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenen tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Yangınla sebebiyle oluşan tüm hasarların ödemelerini önceliklendiriyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER