19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Yabancı sermayeli firma sayısı 10 yılda altı kat arttı

semsiyeEuroFinance’in “Türkiye’de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi” başlığıyla düzenlediği konferansta, 10 yıl içerisinde yabancı sermayeli firma sayısının 6 binden 36 binin üzerine çıktığı açıklandı.

Dünyada 50’den fazla ekonomik etkinliğe yön vererek nakit, hazine ve risk yönetimi konularında küresel bir rol üstlenen EuroFinance’in düzenlediği Türkiye’deki 10’uncu konferans, “Türkiye’de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi” başlığıyla 15 Nisan’da Şişli Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirildi. Standartlaşma, merkezileşme, değerler zincirinin senkronize edilmesi, global ve yerel arasında optimum hibridin yaratılması ve senaryo planlama ile ilgili sorular, “Türkiye’de Finans İşlerinin Dönüşümü: Yeni Boyut” konusu etrafında yanıtlarını aradı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Akbank  Kurumsal  Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel, ise 10 yıl içerisinde 132 milyar dolar yatırımla yabancı sermayeli firma sayısının 6 binden 36 binin üzerine çıktığını söyledi

Yatım yapmayı düşünen şirketler adımlar atmalı

EuroFinance Konferansı, finans sektörünün uzman isimlerini yine bir araya getirdi. Konferansa panelist olarak katılan uzmanlar, başarı hikâyelerinin yanı sıra Türkiye’deki finans sürecinin yeni bir boyut kazanmasına ilişkin görüşlerini dinleyicilere aktardı. Hazine yönetimi ve finansın son 10 yılda çok hızlı bir dönüşüm geçirdiği noktasında birleşen uzmanlar, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı yaklaşırken Türkiye’nin ekonomik anlamda nerede olacağına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Uzmanlara göre, gelecek 10 yılda geçmiş 10 yılın vaatlerinin gerçekleşebilmesi adına finans konusunda hemen harekete geçilmesi, Türkiye’de faaliyet gösteren veya Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen şirketlerin adımlar atması, globalizasyon ve yerelleşmenin el ele yürümesi ve hazine yönetiminin hem zihniyet hem de teknoloji olarak operasyonel değişiklikler yaşaması gerekiyor.

Son 10 yılda yabancı sermayeli firma sayısı 36 bini aştı

EuroFinance İçerik Direktörü Katharine Morton, “Türkiye’nin, EuroFinance olarak tanık olduğumuz geçmiş 10 yıldaki başarılarını gelecek 10 yıla da taşıyacağına dair temkinli bir iyimserlik ve iyimser bir temkinlilik içindeyiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER