7 Aralık 2023, Perşembe
spot_img

Unico sigorta, “sağlıkta ben de varım” dedi

Unico Sigorta, sektörde 35’inci yılını kutluyor. “Köklerimizden Geleceğe” teması ile kutlanan 35’inci yıl dolayısı ile düzenlenen basın toplantısında konuşan Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, “Sağlıkta da varız. Komplikasyon sigortası üzerinde çalışıyoruz. Tamamlayıcı sağlık sigortasını ise 2025’te gündemimizde olacak” dedi.

ALP SÜER/SİGORTAMEDYA

Türkiye sigorta sektöründe sigortacılık faaliyetlerine Commercial Union Sigorta (CU)  olarak 1988 yılında başlayan Unico Sigorta, sektörde 35’inci yılını kutluyor. Şirket, “Köklerimizden Geleceğe” teması ile kutladığı 35’inci yılı dolayısı ile dün bir basın toplantısı düzenledi. Unico Sigorta üst düzey yönetiminin katıldığı toplantıda Güzeler, hem şirketin 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 hedeflerinden bahsetti hem de sektöre yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda aldığım kısa notları paylaşmak istiyorum. Unico Sigorta olarak 35 yıllık tecrübe, donanımlı insan kaynağı ve güçlü iş ortakları ile sektöre değer katmak için her geçen gün daha çok çalıştıklarını vurgulayan Güzeler, “Memleketin sigortası olmak ancak insan odaklı bir yaklaşımla mümkün” dedi. Güzeler, sağlık branşında da iddialı bir oyucu olacaklarının sinyalini verdi. Satış kanallarına yönelik gelir kaynaklarını artırmak için, “En geniş ürün gamı ile sigorta arzında bulunmak istiyoruz” mesajı verdiklerini belirten Güzeler, “Yabancılara yönelik ‘Komplikasyon Sigortası’ üzerinde çalışıyoruz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ise 2025’te gündemimizde olacak” dedi. Güzeler, Özel Sağlık Sigortası’nı (ÖSS) sunmayı ise önümüzdeki 3 yıl içinde düşünmediklerini söyledi. Komplikasyon sigortasının ‘sağlık turizmi’ için çok önemli olduğunu ifade eden Güzeler, ürünün devlet tarafından da teşvik edildiğini hatırlattı.

Sigortalılar kendilerini hep güvende hissetmeli

Güzeler, toplantıda sık sık şirketin müşteri-insan odaklı olduğunun altını çizdi. Şirket, 2020-2021’de yaşanan ve ülkemizi de derinden etkileyen pandemi dönemi sonrasında dünyada ve Türkiye’de yaşanan değişimler ve ‘belirsizlik’ ortamının artmasıyla sigortalıların kendilerini her zamankinden daha fazla güvende hissedecekleri hizmet ihtiyacı anlayıp geliştirmeyi kendisine de misyon edinmiş. Bu misyon doğrultusunda 2022 yılında “Değişim, Dönüşüm ve Gelişim” üzerine oluşturduğu 3 yıllık iş planını uygulayan şirket, Ar-Ge ve yatırımlarını da sürdürüyor.

Sürdürülebilir kârlı büyüyoruz; hasar/prim oranımız da düşük

Toplantıda Unico Sigorta’nın 2023 yılı performansını da değerlendiren Güzeler’in verdiği bilgilere göre şirket, sürdürülebilir, kârlı büyümeye devam ediyor; şirketin hayat dışı sektörle yakından ilgilenenlerin çok yakından takip ettiği ve kârlılıkla ilişkili hasar/prim oranı da eylül sonunda yüzde 75 gibi oldukça iyi bir seviyede gerçekleştirmiş. Eylül sonu itibarıyla 683 milyon 157.3 bin TL net kâr rakamı elde eden şirketin 9 aylık kâr rakamı, Aralık 2022 sonu kârına göre yüzde 101 artmış. Şirket, kasko, trafik ve mühendislik branşlarında pazar payını artırmış.

Güzeler’den aldığımız bilgilere göre, şirketin hayat dışında tüm branşlarda lisansı var. Önümüzdeki 3 yıl boyunca da şirket dengeli bir portföy yapısına sahip olmayı hedefliyor. Şirket, özellikle bu yıl lansmanını yaptığı Tam Kasko ürünü ve UniKobi ürününe büyük bir önem atfediyor. Tam kasko ile sigortalılara tüm kasko ana ve ek teminatları uygun fiyatlarla sunuluyor. Unico Sigorta ayrıca, bu ürüne özel güvence sağladığımız mekanik arıza, donma, eskime, gelir kaybı gibi ek teminatlar ile sigortalıları başlarına gelebilecek olası tüm risklere karşı koruyor; hatta bireysel müşterilerimize özel lastik saklama hizmetimizi kasko müşterilerimize de ücretsiz olarak sunuyoruz.

Güzeler ne söyledi?

  • •              Kaskoda poliçe adedindeki düşüşün yüzde 50’si fiyatlardaki artış, geri kalanı diğer nedenlerden kaynaklanıyor.
  • •              Sektörde 2024’te büyüme sürecek; kârlılık düşecek.
  • •              Enflasyon muhasebesi nedeni ile 2024’te bol sıfırlı rakamlar görülmeyecek.
  • •              Sektörde sigorta şirketi sayısı fazla.
  • •              SEDDK’da yönetim istikrarlı olmalı.

UniKobi ürünü 25 milyon TL’ye kadar sigorta bedeli sunuyor

Unico Sigorta’nın önümüzdeki 3 yılda en önemli gelişme alanlarından birisi de KOBİ segmenti. Sektörde de büyük ilgi gören ‘UniKobi’ ürünü ile 25 milyon TL’ye kadar sigorta bedelli olarak 70’e yakın faaliyet alanında KOBİ’lere deprem, yangın, hırsızlık vb. teminatlar sunuluyor. Ayrıca şirket sigortalıların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen gelir kaybı, elektronik cihaz, makine kırılması, kâr kaybı, kira kaybı, 3. Şahıs sorumluluk gibi pek çok ek teminat da sunuyor. Üstelik bu poliçeyi düzenlerken müşterilerimizden riziko teftiş, soru formu veya fotoğraf istemeden hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz”

Deprem sigortası yasa ile zorunlu tutulmalı

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler’in basın mensupları ile toplantısında DASK ve zorunlu deprem sigortası (ZDS) önemli bir yer aldı. DASK’ta penetrasyon oranının düşük olduğuna dikkat çeken Güzeler, penetrasyon oranının artması için kişi başı gelir düzeyinin ve devlet teşviklerinin artırılmasının önemine işaret etti. Güzeler, olası Marmara Depremi ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendislik Bölümü ile başlatılan bir çalışma hakkında da şu bilgi verdi. “Depremde Unico Sigorta olarak aldığımız en önemli ders deprem sonrası etkilerin hızlı ve etkin çözümüne ilişkin olarak çalışmak oldu. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendislik Bölümü ile AR-GE tabanlı bir proje çalışması başlattık. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan bu projeyle hasara neden olan zemin etkisi, faya uzaklık, topografik eğim, yerel jeolojik özellikler, yeraltı suyu seviyesi, deprem ivmesi gibi pek çok etkinin bir arada değerlendirileceği bir çalışma yürüteceğiz.” Söz konusu çalışma sonuçları yapıların sigortalanması konusunda şirketin risk yönetiminde de büyük etkisi olacak.  Toplantıdan sonra DASK ile ilgili sohbet etme fırsatı bulduğum Güzeler’e geçmişte ZDS’nin yasa ile zorunlu tutulması konusundaki çalışmaları hatırlattım. ZDS’nin yasa ile zorunlu olması gerektiği görüşünü destekleyen Güzeler, bunun yüzde 100 penetrasyon olmasa bile penetrasyon oranını kayda değer artıracağını söyledi.

İlk poliçesini 1988’de yangın sigortası için kesti

İlk poliçesini 1988’de yangın sigortası için düzenleyen Unico Sigorta (O dönemki ismiyle Commercial Union), bugün hayat dışı/elementer branşta müşterilerine hizmet sunuyor. 2005 yılında Birleşik Krallık’ın en büyük sigorta şirketlerinden Aviva International Holdings Limited’in hisseleri devralmasıyla ‘Aviva Sigorta A.Ş.’ şirket unvanı, 2015 yılında Kibele B.V.’nin şirket hisselerini devralması sonrası ise ‘Unico Sigorta’ olarak değişti. Unico Sigorta bugün yüzde 80 Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş., yüzde 20 Kibele B.V. ortaklığıyla yoluna devam ediyor.

Rakamlarla Unico Sigorta…

  • •              240’a yakın çalışanı bulunuyor.
  • •              8 bölgedeki 1.100 acente ve brokeriyle faaliyet gösteriyor.
  • •              Eylül 2023 sonu 683 milyon 157.3 bin TL net kâr rakamı elde etti.
  • •              9 aylık kâr rakamı, Aralık 2022 sonu kârına göre artış oranı yüzde 101.
  • •              Öz sermayesi 1 milyar 517 milyon 763,1 bin TL’ye ulaştı. Eylül 2023 sonu öz sermaye kârlılığı ise yüzde 45 olup, yine 9 aylık öz sermaye büyümesi yüzde 85 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER