25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

TSB: Sigortalıların haklarının korunması için her türlü tedbir alındı

Türkiye Sigorta Birliği’nden yapılan açıklamada, el konulan Gri Sigorta AŞ ve Sınırlı Sorumlu Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi şirketlerinin sigortalılarının haklarının korunması için her türlü tedbirin alındığına dikkat çekildi.

Türkiye Sigorta Birliği el konulan iki sigorta şirketi ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, Güvence Hesabı’na portföy yönetimi bırakılan her iki şirketin pazar paylarının düşük olması nedeniyle sektör, paydaşlar ve sigortalılar üzerinde olumsuz bir etki yaratmasının beklenmediğine dikkat çekildi. TSB’nin açıklamasında 28 Kasım 2023 tarihinde Gri Sigorta Anonim Şirketi ve Sınırlı Sorumlu Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi’nin sektörün düzenleyici ve denetleyici kurumu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verildiği ve sigorta portföylerinin yönetiminin ise Güvence Hesabı’na bırakıldığı hatırlatılarak, “İki şirketin sigortalılarının ve hak sahiplerinin çıkarlarının korunması, ülkemiz insanlarının sigortacılığa duymuş olduğu güvenin hiçbir şekilde zedelenmemesi için gerekli her tür tedbir alınmıştır ve alınmaya da devam edecektir” denildi.

Sektörümüz daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor

TSB’nin açıklaması şöyle devam etti: “SEDDK’nın iki şirkete yönelik hayata geçirdiği portföy idaresinin devri kararının sektörün güvenilirliğini artıracağı, uzun vadedeki sürekliliği ve sağlamlığı açısından gerekli ve önemli bir adım olduğu değerlendirilmektedir. Sigorta ve özel emeklilik sektörümüz toplam 73 şirket ile 1,3 trilyon TL aktif büyüklüğü ve 140 milyar TL özkaynak gücü sayesinde ülkemiz varlıklarına 509 trilyon TL sigorta koruması sağlamakta, her geçen gün büyüyen sektörümüz daha güçlü bir sermaye ve kârlılık ile yoluna devam etmektedir” dedi.

Sigortalılar tüm iletişim kanallarından bilgi alabilir

Güvence Hesabı’na devredilen iki şirketin hayat dışı sigorta sektörü prim üretimi içerisindeki payları toplamı sadece yüzde 0,36 olduğuna dikkat çeken açıklamada, şu ifadeler de yer aldı: “Söz konusu müdahalenin gerek sigortalılar gerek ilgili şirketlere destek sağlayan paydaş acente ve kurumlar ile sektörümüzdeki diğer ilişkili kişi ve kuruluşların faaliyetlerine olumsuz herhangi bir etkide bulunması beklenmiyor. Birliğimiz, her iki şirketin sigortalılarının ve hak sahiplerinin çıkarlarının korunması, vatandaşlarımızın sigortacılığa duymuş oldukları güvenin hiçbir şekilde zedelenmemesi için gerekli her tür tedbiri almakta ve çalışmalarına devam etmektedir. Sigortalılarımız bu iki şirketin çağrı merkezlerinden bilgi alabileceği gibi, tüm iletişim kanallarından da bilgi alabileceklerdir.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER