22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

Anadolu Sigorta’dan BM’nin “Bahanesi Yok” kampanyasına destek

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarına devam eden Anadolu Sigorta, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) #BahanesiYok kampanyasına verdiği destekle kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çağrıda bulundu.

Anadolu Sigorta, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından kadınlara yönelik şiddetle mücadele için başlatılan 16 günlük #BahanesiYok kampanyasına bu yıl da destek oluyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için pek çok alanda faaliyetler yürüten şirket, kampanya ile kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali olduğuna ve kabul edilemeyeceğine dikkat çekiyor.  

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) bu yıl 25 Kasım ile 10 Aralık tarihleri arasında, tüm dünyada “BİRLEŞİN! Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek için Yatırım Yapın” teması ile başlattığı kampanya, #BahanesiYok sloganı ile şiddetin hiçbir koşulda hoş görülemeyeceğinin altını çiziyor. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi için yasaların etkin bir şekilde uygulanması ve acil yatırım yapılması çağrısında bulunan kampanya, koruyucu yasal çerçevelerin de önemine vurgu yapıyor.

“Kadına yönelik şiddet, insan hakları ihlalidir”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda pek çok çalışma ile şirket bünyesinde farkındalığı artırmayı amaçladıklarını söyleyerek “Kadına yönelik şiddet, sonraki kuşakları da etkileyen insan hakları ihlalidir. Küresel ölçekte şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ancak bu alanda topyekûn bir mücadele ile mümkün. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların çalışma hayatına katılımının sürdürülebilir kalkınma açısından da hayati bir önem taşıdığını düşünüyoruz. 2021 yılında Birleşmiş Miletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzaladık. UN Global Compact – Hedef Cinsiyet Eşitliği Programı’nın ve Sabancı Üniversitesi Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı’nın (BADV) katılımcıları arasında yer alıyoruz. Yönetim kurullarında kadın oranını artırmayı amaçlayan %30 Kulübü’nün de imzacısıyız. Şirketimizde kurduğumuz Eşitlik Komitesi çatısı altında #DahaEşit adını verdiğimiz toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık çalışmalarımız kapsamında bugüne dek pek çok adım attık. Eşitlik politikamız, tüm çalışanlarımıza düzenli olarak bu konuda verdiğimiz eğitimler, toplumsal cinsiyet eşitliği temalı kitaplardan oluşan Eşitlik Kütüphanelerimiz, ofis programlarında cinsiyet eşitliğine duyarlı otomatik kelime düzelti uygulamamız bu alandaki çalışmalarımız arasında bulunuyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların işgücüne katılım oranını yükseltmek ve üst düzey stratejik rollerde temsillerini artırmak için tüm sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Çalışanlarının yarısından fazlası kadınlardan oluşan bir şirket olarak #BahanesiYok kampanyası bizim için çok değerli. Geçmiş yıllarda başlattığımız desteğimizi bu yıl da sürdürüyoruz. 16 günlük Aktivizm Kampanyası’na kurum içinde ve sosyal medya kanallarımızdan destek vererek farkındalığı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER