18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Teknolojik değişimler ‘Sigorta ve Bireysel Emeklilik Zirvesi’nde konuşuldu

oracle_13032014 (1)Oracle’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Sigorta ve Bireysel Emeklilik Zirvesi’nde sigorta ve emeklilik şirketlerinin üst düzey yöneticileri hızla gelişen teknolojinin sigortacılığa etkisini, dijitalleşmeyle birlikte sektördeki değişimi, değişimleri fırsata çevirmeyi ve rekabet ortamında sigortacılığın yerini katılımcılarla paylaştılar.

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve çalışanları, Oracle’ın ev sahipliği yaptığı “Sigorta ve Bireysel Emeklilik Zirvesi”nde bir araya geldi. Four Seasons Hotel Boshorus’ta, 13 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen zirvede Oracle’ın donanım katmanından iş uygulamalarına, iş zekâsından güvenliğe kadar uzanan geniş çözüm yelpazesi ve yaygın iş ortağı çözüm ve hizmetleri tanıtıldı.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Zirvesi’nin açılış konuşmaları Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan ve Oracle Türkiye Sigorta Sektörü Satış Yöneticisi Burcu Bartın tarafından yapıldı. Zirvenin özel konuğu CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, Intel Bulut Çözüm Mimarı Bora Taşer, KoçSistem Yönetilen Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri’nden Sorumlu Ortağı Tumin Gültekin ise sunumlar eşliğinde katılımcılara teknolojik gelişmeler hakkında detaylı bilgi verdi.

oracle_13032014 (2)Büyümeye devam ediyoruz”

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan, şöyle konuştu: “Oracle olarak hem çözümlerimizle hem iş ortaklarımızla sigorta sektöründe önemli bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Bu sebeple birkaç istatistik yaptık. 2013 yılında envanter tarafta yaklaşık poliçelerin yüzde 81’i Oracle kullanan müşterilerimiz tarafından gerçekleştirildi. Geçen sene bu oran yüzde 77 idi. Demek ki hala büyümeye devam ediyoruz. Geçen yıl 15 bireysel emeklilik şirketi Oracle kullanıyor demiştik. Bu yıl bu oran 17 şirket içerisinden 16’ya yükseldi. Bunlar bizim için çok güzel veriler.”

“Geleceğin Sigortacılığında Teknoloji” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Oracle Türkiye Sigorta Sektörü Satış Yöneticisi Burcu Bartın, iddialı bir sunum başlığı seçtiğini ama teknoloji ile birlikte büyük ve hızlı bir gelişim gerçekleştirildiğini ifade etti. Şanslı bir jenerasyon içinde doğduğunu ve kısa zaman içinde çok farklı değişimlerin yaşandığını ifade eden Bartın, “Tek kanallı televizyonlardan şu anki teknolojiye geldik ve kısa zaman içerisinde çok büyük ve hızlı bir gelişim gerçekleştirdik. Bu da bizde farklılık yaratıyor, ufkumuzu genişletiyor” dedi. Tarihten teknoloji ürünlerine yönelik gelecekle ilgili öngörülerden bahseden Bartın, ünlü kişilerin gelecek ile ilgili yanlış değerlendirmelerinden örnekler verdi.

Sosyal ağlar ile tüketicilerden anında geri bildirim alabiliyoruz”

Sosyal medyanın artık hayatın bir parçası olduğunu belirten Bartın, Facebook’ta bir günde 695 bin durum güncellemesi yapıldığını söyledi. Bartın, “Aslında sosyal medya bizim için veri kaynağı. Bu mecralardan, yeni bir tüketiciye ulaşıyor mu, yeni üründen tüketici memnun mu gibi soruların cevaplarını öğrenebiliyoruz. Sosyal alanlar interaktif yapıya sahip. Tüketicilerden anında geri bildirim alabiliyoruz” diye konuştu.

İnternete bağlı cihaz sayısına ilişkin verilerden de bahseden Bartın, 2012’de internete bağlı cihaz sayısının 9 milyar 2020 yılında ise 50 milyar olacağını belirtti. Teknolojiyle birlikte sigorta şirketlerinin de kendilerini yenilemesi gerektiğini ifade eden Bartın, gelecekte insan vücudunun dahi veri kaynağı olacağını söyledi. Akıllı saatler, gözlüklere takılan sensörlerle sigorta şirketlerinin, sigortalının sağlık durumunun izlenmesinin bile mümkün olabileceğini söyleyen Bartın, “Veriler çok hızlı artacak. Verilerin saklandığı, raporlandığı alanlar da değişecek. Oracle ise sizin gelecekte karşılaşacaklarınızı bugünden analiz etti ve çözümler sunuyor” dedi.

oracle_13032014 (3)Emin Çapa, ekonomik ve teknolojik gelişmelerden bahsetti

Oracle’ın platinum ve gold sponsorları Intel ve KoçSistem’in katkılarıyla düzenlenen zirvenin özel konuğu CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, katılımcılara ekonomik ve teknolojik gelişmeler konusundaki öngörülerini içeren “Niye Bizim Hamamlarda Suyun Kaldırma Kuvveti Yok?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Emin Çapa’nın ardından “Modern Veri Merkezinin Yapı Taşları” isimli sunumuyla Intel Bulut Çözüm Mimarı Bora Taşer, bulutla birlikte depolanan verinin de öneminin arttığına değindi. KoçSistem Yönetilen Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli “Sigortacılık,Teknoloji ve Rakabet”, PwC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri’nden Sorumlu Ortağı Tumin Gültekin ise “Değişimi Fırsata Çevirmek” başlıklı sunumlarıyla yenilenmek için teknolojiden yararlanmak ve değişmek gerektiğini, değişirken de bunu fırsata çevirmek gerektiğine vurgu yaptılar.

Sektöre yön verenler deneyimlerini paylaştı

Sunumların ardından sigorta ve emeklilik şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla “Sektöre Yön Verenler” paneli gerçekleşti. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Genel Müdürü Aydın Satıcı’nın moderatörlüğünde, panelistler Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın, Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ömer Mert, Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

oracle_13032014 (4)Bu yıl sektör zarar edebilir”

Sürdürülebilir büyümenin önemine değinen Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın, Yapı Kredi Sigorta ile birleşmeden sonra Türkiye sigorta sektörünün lideri olduklarını dile getirdi. Sigorta sektöründe bu yıl sıkıntıların yaşanacağını söyleyen Altın, “Cari açık, TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi gibi nedenler sektörü mutlaka etkileyecektir. 2013 yılında kâr elde ederken bu yıl zarar etme gibi bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Allianz’ın, Türkiye’nin potansiyeline güvendiğini belirten Altın, Türkiye sigorta sektörünün itibarını yükseltmek için çalıştıklarını söyledi. Altın,”Müşteri davranışı ne hızda değişirse sigorta şirketleri de o hızda değişmeli. Ortaklarla, müşterilerle iyi ilişkiler kurabilmek başarılı bir şirket ve sektör için büyük önem gerektirir” diye devam etti.

Rekabet bizi tehdit ediyor”

Küreselleşmenin etkisiyle birlikte sigorta şirketlerinin ciddi bir rekabet içinde olduğunu söyleyen Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “Rekabet bizi tehdit ediyor. Çünkü rekabet, işimizi yapmamızı engelliyor. Büyümeye odaklandık ve klasik ürünlerle devam ediyoruz. Müşterilerin ihtiyaçlarını hiç konuşmuyoruz. Daha uygun fiyatı ön plana çıkarmaya çalışan bir sektör haline geldik. Rekabet ortamında hiç kimse sürdürülebilir kâra ulaşılamıyor” dedi.

Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, Sigortacılıkta üç ana segment olduğunu ve 20 milyar dolarlık pazarda BES’in daha hızlı büyüdüğünü söyledi. BES’in son vergi teşvikleriyle birlikte hızlı büyümeye başladığını vurgulayan Yıldız, “Düşük faiz ortamında sigorta şirketleri kâr edemiyorlar. 2008 krizi hala atlatılmış değil. Eskiden Türkiye’ye yapılan yatırımlar büyüyordu, şimdi gelinen noktada hissedar kârına bakıyor” dedi.

oracle_13032014 (5)BES katılımcısının ürettiği fon 26 milyar TL

BES’te geçen yıl ciddi bir değişimin yaşandığını söyleyen Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ömer Mert, değişimin arkasındaki en önemli nedenin devlet katkısı olduğunu belirtti. 2013’e kadarki 10 yıllık süreçte BES’te 3 milyon müşteri olduğunu, 2013 yılında 1 milyon net müşteri artışı yaşandığını açıklayan Mert, “Bu ciddi bir artıştı. BES katılımcısının ürettiği fon da yaklaşık 26 milyar TL oldu. Sigorta sektörü geometrik büyümeyle devam edecek. 2050’de 63 milyar çalışan olacağı öngörülüyor. BES’te de ciddi oranda büyüme olacağını düşünüyoruz. BES sektörde en önemli enstrüman olacak” dedi.

Gelişen teknoloji ve çözümleri

Öğleden sonra yapılan paralel oturumlarda ise Oracle ve iş ortaklarının yeni teknoloji ve çözümleriyle ilgili tanıtımları yapıldı ve sektörde Oracle teknolojileriyle gerçekleştirilen başarılı projelerin sunumları paylaşıldı. Etkinlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde gerçekleşen Exadata ve Veriambarı, Aksigorta’daki Kurumsal Performans Yönetimi ve ERP Uygulaması, Anadolu Sigorta’da Oracle ERP projeleri, HDI Sigorta İş Zekâsı ve Liberty Sigorta Hasar Yönetim Sistemi gibi başarı öyküleri de katılımcılara aktarıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER