17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

“Mühendislik projelerinde terzi işi poliçeler üretiyoruz”

mapfre Mapfre Genel Sigorta Mühendislik, Sorumluluk ve Kurumsal Riskler Direktörü Ercan Eryaşar, sektörde mühendislik branşında terzi işi poliçeleriyle öncü ve yurtdışı bağlantıları ile bu alanda yetenekli ve inovatif bir şirket olduklarını söyledi. Ulkemizde gelişen ekonomi ve yabancı sermaye girişi ile sanayi tesisleri, konut, alışveriş merkezi, yol ve diğer altyapı projeleri ve yatırımları oldukca arttı. Peki, bu alanlarda sigorta guvencesi nasıl işliyor? Sigorta sektoru muhendislik sigortaları urunleriyle bu alanlarda koruma sunuyor. Mapfre Genel Sigorta, muhendislik sigortalarında Turki Cumhuriyetler, Azerbaycan, Afganistan, Kuzey Irak gibi ulkelerde aktif olan ve bu alanda oncu şirketlerden. SİGORTALI’nın sorularını yanıtlayan Mapfre Genel Sigorta Muhendislik, Sorumluluk ve Kurumsal Riskler Direktoru Ercan Eryaşar, şirketin sektorde muhendislik sigortaları alanında departmanlaşan ilk şirketlerden biri olduğunun altını cizdi. Muhendislik sigortalarında sigorta şirketlerinin kredi ilişkilerinden dolayı bankası olmasının buyuk bir avantaj olduğunu dile getiren Eryaşar, Mapfre Genel Sigorta’nın bankası olmayan bir şirket olarak bu alanda başarılı ve yetenekli bir şirket olduğunu soyledi.
“Yıllarca, genel prim uretim sıralamasında 10’uncu sırada yer aldığımız sureclerde bile muhendislik sigortalarında her zaman ilk uc icerisindeydik” diyen Eryaşar, muşterilerine her projeye ozel olarak, riski tum dataları ile değerlendirdikleri terzi işi policeler sunduklarını ifade etti. Eryaşar, inşaat montaj branşında olabilecek maksimum bilgiyi aldıklarını ve bu branşta başarı yakaladıklarını belirtti. Eryaşar, “Boylelikle sigortalıya doğru hizmeti verecek teklif ve policeyi oluşturuyoruz” şeklinde konuştu. Köklü firmalar sigortayı ihtiyaç olarak görüyor Eryaşar, muhendislik sigortalarında değerlendiriyor. Eryaşar, ilk sırada buyuk projelerin peşinde koşan koklu inşaat firmalarının veya işletmelerin olduğunu belirterek, bu kesimin sigortaya gercekten inandığını ve butce ayırdığını belirtti.
Eryaşar’a gore ikinci sırada devletin şart koşması ile sigorta almayı oğrenen muteahhitler ve işletmeler yer alıyor. Eryaşarr’ın sıralamasında son sırada sigortadan habersiz muteahhitler yer alıyor. Bu gruba en iyi orneği, mahallelerimizdeki inşaatların oluşturduğunu ifade eden Eryaşar, “Aracılarımız kasko, trafik policeleri satmak icin her turlu girişimi yaptığı gibi kendi mahallesindeki inşaatın sigortası olup olmadığı konusunda da sorgulayıcı olsa hem bilinci artırırız hem de mevcut potansiyeli değerlendirmiş oluruz” dedi. 2014 yılı zorlu geçecek Mapfre Genel Sigorta olarak 2013 yılında muhendislik branşlarının toplam uretiminde yılı 4’uncu sırada tamamladıklarını soyleyen Eryaşar, bu uretimin icerisinde diğer şirketlerde olduğu gibi fronting işlemlerden gelen prim uretimi olmadığını, uretimin tamamen kendi aracı kaynakların tarafından yaratıldığını ozellikle vurguladı. Eryaşar, uretim yapılırken muşterilere sundukları iyi hasar hizmetinin devamlılığı icin teknik karlılığı korumanın ve bu noktada da bir onceki seneye gore artış sağlayabilmenin peşinde olduklarını belirtti.
2014 yılının, icinde bulunduğumuz son ekonomik gostergeler ve ozellikle doviz kurlarındaki buyuk değişimlerle zorluklar getireceğini belirten Eryaşar, “Kur artışları, onceden planlanmış ve butcelenmiş projeler icin onemli bir etken. Ozellikle maliyetleri eski kurlar uzerinden TL bazlı olarak hesaplanmış yatırımlar, bu surecte aynı rakamlara cıkabilir mi veya bu projelere devam etme kararı 2014 icin askıya alınabilir mi bilemiyoruz” dedi. Eryaşar, Mapfre Genel Sigorta olarak kur nedeniyle artan hasar maliyetlerini de 2014 planlamalarına aldıklarını ve hareket ettiklerini belirtti. Eryaşar, tuketicilerin kur artışları nedeniyle eksik sigorta ile karşılaşabileceğini belirterek, sigortalıların sigorta bedellerini kontrol etmesi gerektiğini soyledi. Hasar hizmetinde rüştümüzü ispat ettik Mapfre Genel Sigorta’nın bu branşlarda ruştunu ispat eden, yıllardır cizgisini koruyan, hasar hizmeti konusunda başarılı bir şirket olduğunu dile getiren Eryaşar, “Şirketimiz, İspanyol Mapfre Grubu tarafından satın alındığında, ozellikle bu branşlarda hakim olduğumuz coğrafyayı gorunce cok şaşırdılar ve bize belli bir hedef ya da denetim koymadılar. Hatta grup şirketimiz bu alandaki bilgi, birikim ve ilişki ağımız uzerinden hareket ediyor. 2011 yılında 380 acente sahibiyken şu anda sayısı 2 bin 150’yi gecen acentemiz bulunuyor ve artık neredeyse tum brokerler ile calışıyoruz. Ustelik dağıtım kanalları bizimle calışmayı kendileri talep ediyor” şeklinde konuştu. Eryaşar, bu gelişmelerde şirketin istikrarının en onemli etkenlerden biri olduğunu dile getirdi.
Büyük hasar ödemeleri yapıldı Muhendislik sigortalarında genellikle, ‘ders alma’ ile ilerleyen bir bilinc olduğunu ifade eden Ercan Eryaşar, “Muşteri acısından bakıldığında bizler onlara bir kağıt parcası satıyoruz, bu nedenle hasarlar ve bu noktada verdiğimiz hizmet kalitesi, hızı bizlerin en buyuk reklamıdır“ dedi. Muhendislik sigortalarında gectiğimiz donemde buyuk ve kucuk bircok hasar odendiğini belirten Eryaşar, “Kazakistan’da Esantai Tower Complex Projesi’nde depo yangını, Azerbaycan Haydar Aliyev Muzesi projesinde bakım doneminde bakım faaliyetinden kaynaklanan yangın hasarı, Astana’da Orta Asya’nın en buyuk camisi olan Hazret Sultan Camii’nin resmi acılışı yapılmadan bir gun once ortaya cıkan yangın hasarı, orneklerden bazıları olup, muhendislik branşlarında sektorun odediği buyuk hasarlar icinde yer alıyor” dedi. Kuzey Irak’a teminat veren ilk şirketiz Ercan Eryaşar, yıllık reasurans anlaşma yenilemelerinde bulamadıkları cozumleri, ihtiyari reasuransla cozduklerini belirtti. “İhtiyari reasurans konusunda da yetenekli bir şirketiz ve bu anlamda yurtdışı bağlantılarımız cok kuvvetli” diyen Eryaşar, bu bağlantılar sayesinde sektorun teminat bulamadığı veya bulmakta gucluk cektiği risklere teminat bulduklarının altını cizdi. Eryaşar, “Orneğin, sektorde bircok şirket cozum bulamazken Mapfre Genel Sigorta olarak biz Afganistan’da police kesiyoruz. Savaş sonrası yeni yapısıyla Kuzey Irak’a police veren ilk şirketiz, şu anda Guney Irak’a da police veriyoruz” dedi. KKTC Su Temin Projesi dünyada bir ilk Mühendislik sigortalarında önemli projelerde imzası bulunan Mapfre Genel Sigorta, 2013 yılında da ülkemizde ve yurtdışında dikkat çekecek çalışmalarda yer aldı.
_ KKTC Su Temin Projesi: KKTC’ye içme suyu tesis edecek proje, dünyada bir ilk. Yapılabilirliliği ve işleyebilirliliği simülasyonla ispatlanmış olan proje ilk defa uygulanıyor. Projenin en büyük özelliği, benzer projelerde deniz tabanına yapışık olarak döşenen boru hatlarının, mesafenin uzunluğu, deniz derinliği ve deniz altı coğrafi yapısının özellikleri ve uygulama güçlükleri nedeni ile deniz tabanına döşenmesi yerine, 280 metre derinlikte deniz içerisinde askıda kalacak şekilde uygulanıyor olması. 380 milyon dolarlık bu prototip proje için reasürans çalışmaları yaklaşık 15 ay sürdü.
_ 2012 yılında Marmaray tüp geçişine bağlantısı olacak ve İstanbul’un her iki yakasında eski banliyö hatlarının metro sistemine dönüştürülmesi projesi, şirketin yüzde 50’lik koasürans katılımı ile sigortalandı. _ Şirket, Mall Of İstanbul ve şirketin 2015 yılında taşınmayı planladığı yeni ofis binasının da bulunduğu Torun Center projelerinin yanı sıra İstanbul’da devam eden diğer tüm büyük konut projeleri ve AVM projelerinde tek başına veya koasürans panelleri içerisinde yer aldı.
_ Eski Haliç Tersanesi’nde yapılacak Haliç Altın Boynuz Projesi,
_ Kazakistan Astana’da Oxford Üniversitesi’nin benzeri niteliğinde projelendirilen Nazarbayev Üniversitesi ve Harp Akademisi,
_ Katar’da Dünya Kupası altyapısı için yapılan ve üç önemli otoyol projesi,
_ Azerbaycan’da Bakü’nün yeni imaj sembolü haline gelen DIA Flame Towers, Haydar Aliev Müzesi projeleri ve yeni Bakü Havalimanı projelerini de sigortaladı. Seval KARACA / SİGORTALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER