5 Aralık 2023, Salı
spot_img

TARSİM, önceki yıla göre %22 oranında artış göstererek 1 Milyon adedi geçti

Devlet Destekli Tarım Sigortaları’nda önceki yıllarda olduğu gibi, 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde de başarılı üretim verileri elde edildi.

tarım arazisi

Yaklaşık 8 yıllık bir süreçte başarılı icraatlara imza atarak, ülkemiz tarımı ve üreticisi için vazgeçilmez bir umut ışığı olan TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu), 2014 yılında da yükselişini sürdürüyor.

TARSİM’den yapılan açıklamada, yılın ilk 6 ayında, tüm tarım sigortası branşlardaki poliçe sayısının, bir önceki yıla göre %22 oranında artış göstererek 1 Milyon adedi geçtiği bildirildi. Sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların adedinde %31 oranında artış kaydedilerek 482 Bin adede yaklaşıldığı, 15 Milyon dekarın üzerinde alanın sigortalandığı, sigortalılara sağlanan teminatın (sigorta bedelinin) ise bir önceki yıla göre %24 oranında artarak 11 Milyar TL’ye yaklaştığı belirtildi.

2014 yılı itibarıyla teminat kapsamına alınan Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası’nın, arı üreticileri tarafından büyük ilgi ile karşılandığının altını çizilerek, yurt genelinde Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS’ye) kayıtlı olan yaklaşık 5.5 Milyon adet kovandan 920 bin adet arılı kovanın sigortalandığı bildirildi. Aynı dönemde tüm tarım sigortası branşları için, Türkiye genelinde 216 Bin adedin üzerinde hasar ihbarı alındığı, bitkisel ürünler için alınan ihbarlarda sırasıyla dolu, don, fırtına ve diğer hasar nedenlerinin öne çıktığı, hasar ihbarı alınan illerde ise Giresun, Malatya, Manisa ve Ordu gibi iller ilk sıralarda yer aldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, meydana gelen hasarlardan ötürü üreticilere yaklaşık 466 Milyon TL ödeme yapılacağı ve mağduriyetlerin giderileceği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER