17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Şirketler, hızla büyüyen siber tehditlere karşı güvencesiz

semsiyeInsurance Times tarafından yayınlanan rapor, şirketlerin siber saldırılara hala açık olduğunu gösteriyor. Siber saldırılara ilişkin riskler tüm dünyada şirketleri tehdit etmeye devam ediyor ve şirketler de bu riskleri görmezden gelmeye devam ediyor. Oysa, siber saldırı sonucu güvenliği kırılan bir şirket, sigortalı olmaması halinde finansal ve itibari birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabiliyor.

Şirketler, henüz, bağımsız siber poliçeleri benimsemiyor
Rapora göre, ABD’de gerçekleşen siber saldırılarla birlikte siber sigortalara olan ilginin artmasının, İngiltere’de siber sigortalara olan talebi hala istenildiği düzeye çekemediği ifade ediliyor. Bununla birlikte, siber suçların farklı metotlar kullanılarak yayılması ve veri güvenliğini de tehdit eder düzeye gelmesiyle şirketlere getirdiği yüksek maliyet, bu durumun daha fazla sürmeyeceğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Raporda, İngiltere’de siber sigorta pazarının hala göreceli olarak küçük olduğu ifade ediliyor. Buna rağmen, sigortacı, broker ve sigorta acentelerinin, şirketlerin bir saldırı sonucu maddi ve maddi olmayan varlıklarına gelebilecek zararlarla başa çıkabilmeleri için geniş çeşitlilikte bir dizi karmaşık ürün geliştirdikleri belirtilirken, yine de, bu önlemlerin, koruma ağı nispeten zayıf şirketleri giderek artan siber saldırılardan sigorta kadar etkili bir şekilde koruyabileceklerinin şüpheli olduğu kaydediliyor.

Doğru zaman
“Şirketler, geniş kapsamlı genel mali sorumluluk sigortası, hata ve kötü uygulamaya ilişkin sorumluluk sigortaları gibi sınırlı koruma seçeneklerini seçme eğiliminde ve bağımsız siber sigorta ürünlerine mesafeli olduklarından siber sigortanın piyasa içinde kendine yer bulması son derece düşük bir hızda gerçekleşiyor” denilen raporda, bazı şirketlerin siber saldırılara nazaran ele almaları gereken daha öncelikli riskleri olduğunu düşündüklerinden ekstra zaman harcamak ve masraf etmek istemediklerini açık şekilde dile getirdikleri söyleniyor. Insurance Times’ın kardeş yayını StrategicRISK tarafından yapılan ve Avrupalı risk yöneticilerinin düşüncelerinin yer aldığı Temmuz ayındaki araştırmaya atfen, yüksek düzey yöneticilerin yüzde 81’inin ‘siber risk’e ajandalarında öncelikli bir yer vermedikleri hatırlatılıyor. Aynı çalışmada, yine aynı yüzdeyle, kurullarında, siber saldırıların şirketler için ne gibi riskler doğurduğunun farkında olunmadığı da, siber sigortanın neden gelişmediğinin bir başka nedeni olarak gösteriliyor. Bunun yanında, araştırmaya katılanların yüzde 42’si son 1 yılda şirketlerine yönelik siber saldırılarda bir artış olduğunu söylerken, bunlardan yüzde 41’i bu saldırılardan finansal olarak zarar ettiklerini yüzde 59’u ise itibari anlamda zarara uğradıklarını belirtiyor. Raporda, sonuç olarak, siber sigortanın İngiltere sigorta piyasasındaki toplam prim gelirlerinin, 3 milyon euro gibi bir rakamla yüzde 0.01 gibi bir bölümünü oluşturduğu ifade ediliyor.

Rapora göre bu gidişatın kısa sürede değişeceğini düşünenler de var. Raporda, birçoğunun da bardağı taşıracak son damlanın epey yakın olduğunu söylediği aktarılmış. Bunun temel nedeni olarak ise siber saldırıların şirketlere olan maliyeti gösterilmiş. Raporda, ayrıca, siber güvenlik firması Symantec’in 1 Ekim 2013 tarihli raporuna göre, son bir yılda, siber saldırıların tüketicilere küresel ölçekteki maliyetinin yüzde 2.7’lik bir artışla 110 milyar dolardan 113 milyar dolara yükseldiği belirtiliyor. Bu noktada, siber sigortalara olan talepte kısa vadede gerçekleşmesi muhtemel bir artışta, şirketlerin interneti her geçen gün daha fazla kullanıyor olmaları ve müşteri bilgilerini elektronik ortamda saldırıya oldukça açık şekilde tutuyor olmalarının da etkili olacağı ifade ediliyor. Bu gerekçelerin yanı sıra, şirketlerin sadece suçlular ve terörist grupların gerçekleştirdiği siber saldırıların yanında hükümetler tarafından da saldırıya uğrayabilecekleri gerçeğinin altı çiziliyor. insurancetimes.co.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER