17 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img

Şimdi yeni trend ‘bisiklet sigortaları’

bisikletÜlkemizde halen bisiklet yollarının az olması ve bisiklet kullanıcıları için birçok tehlikenin var olması sorunları çözülememişken, bu konuyu çoktan aşan ülke Almanya’da yeni trend ‘bisiklet sigortaları’.

Almanya’da günlük hayatın içerisinde bir ulaşım aracı olarak da kullanılan bisikletler, çalınma riskiyle karşı karşıya, bisiklet sürücülerinin korkulu rüyası ise bisikletlerini bıraktıkları yerde bulamamak. Ülkede her gün bin bisiklet kayıplara karışıyor. Bu sayı Berlin’de her gün 70-80 bisiklet olarak kayıtlara geçiyor. Bisiklet sürücülerine hırsızların kolayca kıramayacağı kilitler satın almaları, bazen birden fazla kilit kullanmaları tavsiye edilirken, Alman Bisikletliler Kulübü (ADFC), sürücülerin genelde ucuz kilitler kullandığına ve araçlarına gereken emniyeti göstermediklerine dikkat çekiyor.

Almanya’da yasa koyucular, bisiklet hırsızlığını adi suç olarak tanımlamış. Polis ise çalınan bisikletleri bulmakta pek başarılı değil. Bisiklet hırsızlıklarının sadece yüzde 10’u aydınlığa kavuşturulabilmiş. Bisiklet hırsızlığına karşı yeni trend ise bisiklet sigortası yaptırmak. Arag Sigorta Kuruluşu’nun Almanya çapındaki tek Türk bölge temsilcisi İrfan Şenkaya sürücüler arasında bu eğilimin hızla yayıldığını doğruluyor ve Berlin’de yaşayan Alman veya diğer uluslardan sürücülerin bisiklet sigortası yaptırdıklarını kaydediyor.

Mutlaka bisiklet sigortanız olsun

Almanya’da bisikletlerini hırsızlığa karşı güvenceye almak isteyen sürüceler için iki tür sigorta yaptırmak mümkün; ya bisiklet için ekstra sigorta yapılıyor ya da bisiklet ev sigortası üzerinden güvenceye alınıyor. İkinci durumda bisikletler, sınırlı olarak sigortalı sayılıyor. Sigorta sadece bisikletin kapalı olarak durduğu mekânlardan çalınması halinde devreye giriyor. Örneğin, bisiklet evin avlusuna bırakıldığında ve buradan çalınması halinde sigorta bu zararı karşılamıyor.

Sigortanın ihtiyaca göre yapılması gerektiğini belirten uzman Şenkaya, bunun kişiden kişiye değiştiğini belirtiyor. Ancak fiyatları bin ila 2 bin Euro arasında bulunan bisikletlere binen sürücülere “mutlaka bir bisiklet sigortası” yaptırmalarını tavsiye ediyor.

Tüm aile fertlerinin bisikletleri sigortalanabiliyor

300 Euro değerindeki bir bisikletin aylık sigorta ücretinin 3 Euro 7 Cent olduğunu anlatan Şenkaya, 1000 Euro değerindeki bisiklete ödenecek sigorta parasının ise aylık 10 Euro tuttuğunu söylüyor. Almanya’da bisiklet kullanımının yaygın olduğunu belirten ve genelde tüm aile bireylerinin birer bisikletinin olduğuna değinen sigorta uzmanı, “Bu durumda toplu sigorta yapılabiliyor. Diyelim ki beş kişilik bir ailede beş bisiklet var. Ona göre fiyat belirleniyor ve böylece her bisiklet için ayrı ayrı sigorta yaptırmaya gerek kalmıyor” diyor. Şenkaya, son olarak bisiklet sürücülerine önemli bir uyarıda bulunarak “Bisikletinizin faturasını mutlaka saklayın. Çalınma durumunda bu belgeye ihtiyacınız olacaktır” bilgisini de sözlerine ekliyor.

CHA-BERLİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER