4 Mart 2024, Pazartesi
spot_img

Dai-ichi Life, Protective için 5.7 milyar dolara anlaşma sağladı

dai ichiJapon Dai-ichi Life şirketi, Amerika’daki benzer şirket Protective Life’ı satın almak için 5.7 milyar dolarlık anlaşma sağlayarak deniz aşırı büyüme kararlılığını devam ettireceğinin sinyallerini verdi.

Japonya’nın ikinci en büyük hayat sigortası şirketlerinden Dai-ichi Life’ın, 2.8 milyar dolarlık değerine kadar bir hisse senedi ihracı yapacağı söylenirken, bunun Protective Life’ın satın alınma finansmanına yardım edeceği düşünülüyor. Japon firmanın, Birmingham ve Alabama merkezli hedeflerine devam ederek, 2013 yılındaki 2.98 milyar dolarlık poliçe ücreti geliri ve 393 milyon dolarlık net gelir revizyonunu koruyacağı da bildiriliyor.

Dai-ichi firmasının yaptığı anlaşmanın şartlarına göre, yüzde 100 satın almanın gerçekleşmesi için şirket, Protective Life’a her poliçe başına 70 dolar ödeyecek. Geçtiğimiz ay Protective’ın prim üretimi ise yüzde 35 civarlarında olmuştu. Japon şirket, hissedarlar ve düzenleme kurulları arasında onaylanmayı bekleyen bu anlaşmanın, 2014 Aralık ve 2015 Ocak ayları arasında tamamlanmasını beklediklerini söylüyor.

Güneydoğu Asya pazarı umut vaat ediyor

Japonya’daki yaşlı nüfus oranın artmaya başlaması ile Dai-ichi Life ve diğer Japon hayat sigortası şirketlerinin kendi evlerinde düşük büyüme ile karşı karşıya kalması, onları Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD), Güneydoğu Asya’ya kadar olan bölgelerde daha dinamik marketlerde varlıklarını sürdürmeye itiyor. ABD sigorta piyasası dünyanın en büyük pazarıyken, Güneydoğu Asya pazarının da yakın zamanda yükselişe geçeceği düşünülüyor.

REUTERS – TAIGA URANAKA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER