23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Sigortacıların "kuşundan" haber yok

can kantarCan Kantar’ın Tüm Yazıları

Bu aralar sigorta sektörü teknoloji ile yatıyor, teknoloji ile kalkıyor. Önce SAP’nin, sonra da Oracle’ın sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerine yönelik yaptığı etkinliklerin rolü büyük. SAP’ın yarattığı gündem uzun sürmüştü. Sonrasında Oracle’ın sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerine yönelik hazırladığı etkinlik ve panel büyük ilgi ile izlendi. Salon doldu taştı. Etkinlikte öğleden önce gerçekleştirilen panele Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın, Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız ve Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ömer Mert katıldı. Paneli de Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü Aydın Satıcı yönetti. Tahmin edeceğiniz gibi etkinlikte sadece teknoloji konuşuldu. Panele katılan yöneticilerimiz teknolojiye yatırımın önemi, iletişim ve özellikle sosyal medya konusunun önemine değindiler.

Sektör temsilcileri iletişimin önemini biliyorlar, özellikle son yıllarda sosyal medyanın başını alıp gittiğinin de farkındalar. Toplantı sırasında bütün yöneticiler yaptıkları teknolojik yatırımlarından bahsettiler. Şirketlerin ve yöneticilerin sosyal medyadaki gelişmeleri de yakın takip ettiklerini tahmin ediyorum. Etkinlikte paylaşılan temenniler, görüşler, gelecek ile ilgili planlar çok güzeldi. Bu arada Oracle etkinliği farklı salonlardaki toplantılarla sanki bir festivali andırıyordu.

Sonra iş yerime geldiğimde twitter’ı hangi şirketler etkin şekilde kullanıyor diye bir araştırma yaptım. Ne yazık ki, iki şirket dışında takipçisi 3-5 bini geçeni yok.. İki şirketimizin birinde 11 bin, diğerinde 8 bin takipçi var. Şirket yöneticilerinin isimleri ile de baktım, bir iki şirket yöneticimize rastladım. Yöneticilerimizin farklı isimlerle hesapları olsa gerek… Sigorta şirketlerimizden hesabı olmayan ya da hesabı olup da bugüne kadar hiç tweet atmayanı var. Tweet atan şirketlerin birçoğunun da eften püften şeyler yazarak bir yasak savuşturur gibi bunu yapmalarına şaşırıyorum. Benim kişisel hesabımın bile birçok şirketten daha çok takipçisi var. O kadar vakit ayıramama rağmen… Fazla takipçisi olan şirketlerimiz de bu sayıyı gerek yarışma, ödül gerekse animasyonlarla ilginç hale getirmişler. Yapılsın da nasıl olursa olsun diyorum.

Son bir ay içerisinde teknolojik yatırımlar ve dijital sigortacılık nedeniyle karşı karşıya gelen sigorta şirketi ve acenteler nedeniyle Oracle toplantısına katılan sektör yöneticileri oldukça temkinlilerdi. Yöneticilerin acenteler hakkında en ufak bir olumsuz bir ifade kullanmamaya dikkat ettikleri gözden kaçmadı. Genelde de “Teknolojiye yatırım yapıyoruz, acentelerle birlikte büyüyeceğiz” dediler. Ayrıca şirketler dijital sigortacılık yapılsa bile acentelerini de sisteme entegre ederek bunları yapacaklarının altını çizdiler. Kısacası ‘yoğurdu üfleyerek yediler’.

Can KANTAR / SEKTÖRÜN İÇİNDEN
dunya@dunyagazetesi.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER