1 Aralık 2023, Cuma
spot_img

Sanayide çarklar dönmeye devam ediyor

sanayi carkTakvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi, 2014 mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3.3, bir önceki aya göreyse yüzde 1 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, mayısta, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise değişim olmadı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 3.3 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde mayısta yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 8.7, imalat sanayi sektörü yüzde 2.7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.4 arttı.

En yüksek artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, mayısta aylık bazda en yüksek artış yüzde 0.6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.

TÜİK’in raporuna göre, ana sanayi gruplarına bakıldığında, mayısta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 0.1 artarken, sermaye malı imalatı yüzde 5.7, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 0.4, enerji yüzde 0.9 azaldı. Mayısta dayanıksız tüketim malı imalatı ise yüzde 0.6 artış kaydetti.

İmalat sanayinde aylık bazda en yüksek artış yüzde 9.8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 4.9 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç), yüzde 3.3 ile ana metal sanayi, yüzde 2.8 ile elektrikli teçhizat imalatı izledi.

İmalat sanayi endeksinde, mayısta  bir önceki aya göre en fazla gerileme ise yüzde 21.2 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu sektörü, yüzde 13,3 ile makine ekipmanlarının kurulumu ve onarımı, yüzde 8.2 kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER