5 Aralık 2023, Salı
spot_img

Tarihi köşkün sigortasız olduğu rapora da yansıdı

kosk-yanginina-helikopterle-mudahale-edildi-1447279-300x300Geçtiğimiz günlerde Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde çıkan yangının raporu hazırlandı. Raporda, yangına neden olabilecek unsurlarla karşılaşılmadığı bilgisine yer verilirken, tarihi köşkün sigortasız olduğu bilgisine de yer verildi.

Birgün / Olgun Kundakçı

Ülkemizde bilindiği üzere kamu malı
Cengiz İnşaat’a satışı gerçekleştirilen Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde çıkan yangınla ilgili itfaiye raporunda yangına neden olabilecek bir unsura rastlanmadığı belirtilirken, tescilli köşkün sigortalanmadığına da yer verildi.

Birgün Gazetesi’nden Olgu Kundakçı’nın haberine göre, tarihi köşkü küle çeviren yangının çıkışına neden olabilecek herhangi bir unsura rastlanılamadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü tarafından yangından üç gün sonra hazırlanan 1 Temmuz 2014 tarihli raporda, yangının çıkış sebebinin tespit edilemediği belirtildi. İtfaiye tarafından yapılan araştırmada köşkte yangın çıkmasına neden olabilecek herhangi bir elektrik bağlantısı olmadığı da tespit edildi.

Tescilli köşkün sigortasız olması dikkat çekti
Raporda köşkün son durumuyla ilgili “Ahşap köşk tamamen, köşk çevresindeki çam ağaçları kısmen yanmaktan dolayı zarar görmüştür” denildi. Köşkteki zararın bilirkişiler tarafından tespit edilmesi uygun görüldü. Cengiz İnşaat tarafından satın alınarak restorasyonu planlanan köşkün sigortasız olduğu bilgisine de raporda yer verildi. Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü, İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 8 Ocak 2002’de yıkılmadan korunması gereken birinci grup kültür varlığı olarak tescillenmişti.

huseyin avni pasa

Yangın raporu:

  • Yangın çıkışına neden olabilecek herhangi bir unsura rastlanmadı.
  • Korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli köşk binasına sigorta yapılmamış.
  • Köşkte yangına neden olabilecek elektrik bağlantısı yok.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER