26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

SAİK’in çalışmaları meyve vermeye başladı

huseyinkasapTOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap, gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda acentelerin iptal edilen trafik sigortası poliçelerinden en az 10 TL komisyon almaya hak kazandığını açıkladı.

Sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 13 TL’den az olamayacağı, bu primin 10 TL’sinin ise acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği açıklanmıştı. Acentelerin daha fazla kazanç elde etmeleri için TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin (SAİK) çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirten SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, iptal edilen trafik sigortası poliçelerinden acentelerin en az 10 TL komisyon almaya hak kazandığını söyledi.

“TSB’ye konuyu aktardık ve temel hususlarda mutabık kaldık”

Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yetkilileriyle görüşmeler sonucunda temel hususlarda mutabık kaldıklarını ifade eden Kasap, “Acentelerimizin yaşadıkları sorunlarının çözümü ve daha fazla kazanç elde etmelerine yönelik çalışmalarımız kapsamında, trafik sigortalarının iptal edilmesi durumunda acentelerin matbu bir ücret alması hususunu öncelikli hedeflerimiz arasına aldık.

Bu çerçevede; göreve başladığımız günden itibaren başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili merciler nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduk. 26 Mayıs 2014 tarihinde Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen III. Ulusal Sigorta Sempozyumu’nda, ilk kez kamuoyu önünde görüşlerimizi sunduk. Daha sonrasında ise, 10 Haziran 2014 tarihinde TSB Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine konuyu aktardık ve temel hususlarda mutabık kaldık” diye konuştu.

Acenteler en az 10 TL komisyon almaya hak kazandı

Bu kapsamda, 10 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik ile “Sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 13 TL’den az olamaz. Bu primin 10 TL’si acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilir” hükmünün yürürlüğe girdiğini ve acentelerin iptal edilen trafik sigortası poliçelerinden en az 10 TL komisyon almaya hak kazandığını açıklayan Kasap, “İcra Komitemiz acentelerimizin daha fazla kazanması için yürüttüğü çalışmalarına ara vermeden devam edecek” dedi.

Kasap, söz konusu düzenlemenin yapılmasında emeği geçen, İcra Komitesi Üyelerine, Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve TSB yetkilileri ile tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerini sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER