20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

AHE’den ilk 6 ayda 41 milyon TL net kâr

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M.Uğur Erkan

Anadolu Hayat Emeklilik, yılın ilk 6 ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, 2014 yılının ilk yarısı itibarıyla aktif büyüklüğü 9 milyar TL’ye ulaşan Anadolu Hayat Emeklilik’in konsolide olmayan brüt kârı 41.4 milyon TL olarak gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, Şirketin 30.06.2014 dönemi konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında aşağıdaki tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

Hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik sistemi branşlarında kaydedilen olumlu gelişim trendinin 2014 yılında devam ettiğine değinen Erkan, “Her zaman olduğu gibi, 2014 yılında da, dünyada ve ülkemizde yaşanan önemli politik, ekonomik gelişmeler gündemdeki yerini korumaktadır. Bu dönemde, faaliyet göstermekte olduğumuz hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik sistemi ile ilgili mevzuatların düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam etmiş, özellikle son yıllarda yapılan düzenlemelerin de etkisiyle, ülkemiz ekonomisi açısından özel öneme sahip olan söz konusu branşlarda kaydedilen olumlu gelişim trendi korunmuştur” diye konuştu.

Anadolu Hayat Emeklilik’in 2014 yılında finansal açıdan başarılı bir dönem geçirdiğinin altını çizen Erkan, yılın ilk 6 ayına ilişkin finansal sonuçlarını şöyle açıkladı:

“2014 yılının ilk yarısında şirketimizin çıkarılmış sermayesi, iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 30 milyon TL artırılarak 380 milyon TL’ye yükseltilmiş, ayrıca, hissedarlarımıza 2013 yılı kârından 50 milyon TL tutarında nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.

2014 yılı ilk yarısı itibarıyla 41.4 milyon TL brüt ve 31.6 milyon TL net dönem kârı elde eden Şirketimizin aktif büyüklüğü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artışla 9 milyar TL seviyesine ulaşmış, öz sermayemiz de 527 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir.”

BES’te katkı payını en fazla artıran şirket olduk

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), fon büyüklüğü itibariyle 6 milyar TL’yi aşan ilk şirket olma özelliğini kazanan Anadolu Hayat Emeklilik’in toplam katılımcı sayısının 800 bin kişiyi geçtiğini vurgulayan Erkan, “Fon büyüklüğü ve katılımcı sayısı itibarıyla, şirketimizin pazar payı sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 17 olarak gerçekleşmiştir” dedi. Erkan sözlerine şöyle devam etti:

“Ayrıca, 30 Haziran 2014 tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, Anadolu Hayat Emeklilik, geçen yıl olduğu gibi 2014 yılının ilk yarısında da katkı payı tutarını en fazla artıran şirket olmayı başarmış ve devlet katkısı fon büyüklüğünde liderliğini devam ettirmiştir

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olarak 2013 yılında yürürlüğe giren mevzuat düzenlemelerinin gelirlerimiz ve maliyetlerimiz üzerindeki etkileri bu dönemde de devam etmiş, bununla birlikte, bireysel emeklilik branşı teknik kârımız, beklentilere paralel biçimde geçen yıla göre daha olumlu bir görünüm sergilemiştir.”

Hayat branşında 169.6 milyon TL brüt prim üretimi

2014 yılının ilk 6 ayında hayat branşında 169.6 milyon TL brüt üretim sağladıklarını belirten Erkan, şöyle konuştu:
“Bu dönemde, 1.6 milyona yaklaşan hayat sigortası müşterilerimizden toplam 169.6 milyon TL tutarında brüt prim üretimi sağlanmış, 1.9 milyar TL’lik hayat sigortalılarımıza ait finansal varlıklar itibarıyla, bu konudaki sektör liderliğimiz sürdürülmüştür. “

Anadolu Hayat Emeklilik’in hayat branşındaki teknik kârına ilişkin değerlendirmelerini de paylaşan Erkan, şirket olarak istikrarlı, dengeli ve kârlı büyüme stratejisini önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Hayat branşı teknik kârımız, finansal varlıklara ilişkin değerleme işlemleri, prim üretimi ile tazminat ödemelerinin seyri ve teknik karşılıkların etkisi ile 2013 yılının aynı dönemine göre gerilemiş ve 11.2 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, teknik kârımızın önemli bir kısmı, özellikle finansal varlıkların mevzuatsal sınırlamalara tabi olan alım-satım ve değerleme işlemlerine bağlı olarak yılın üçüncü çeyreğine kaymış durumdadır.

Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği branşlarda öncü konuma sahip olan şirketimiz, istikrarlı, dengeli ve kârlı büyüme stratejisini önümüzdeki dönemlerde de sürdürecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER