20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Mehdi Eker, kayısı bahçelerindeki don hasarını inceledi

mehdi ekerMalatya’da yaşanan don afeti sonrası kente gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kayısı bahçelerini inceledi. Bakan Eker, eksperlerin ve bakanlıktan gelen uzmanların hasar tespiti için ayrıntılı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Tarım Fuarı’nın açılışına katılmak üzere Malatya’ya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Akçadağ ilçesinde bulunan Sultansuyu Tarım İşletmesi’ndeki kayısı bahçelerini inceledi. Geçtiğimiz günlerde kentte yaşanan don olayı sonrası hasar gören kayısı ağaçlarını inceleyen Eker, eksperlerin ve bakanlıktan gelen uzmanların hasar tespiti için ayrıntılı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

“Yüzde 75 sigorta desteği veriyoruz”
Bakan Eker, birçok ağaçta ciddi zarar meydana geldiğini dile getirerek, “Malatya’da maalesef 29-31 Mart tarihleri arasında bir don olayı oldu. Türkiye’nin bazı bölgelerini de etkiledi, ama Malatya’nın üretimini görüldüğü kadarıyla ciddi bir şekilde etkilemiş durumda. Hem sigorta eksperlerimiz hem de bakanlık uzmanlarımız burada ayrıntılı bir şekilde çalışıyorlar. Birçok bölgede, birçok ağaçta ciddi hasarlar var. Şu anda bu hasarların tespiti söz konusu. Tabi biliyorsunuz don sigorta kapsamında ve çiçeklenme dönemi de bunun içerisinde. Hibe olarak yüzde 75 de sigorta desteği ödüyoruz. Buna rağmen maalesef Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre Malatya’da yüzde 45 oranında bir sigorta oranı var. Bu da yaklaşık üreticilerin yarısına tekabül ediyor. Geriye kalan çiftçiler maalesef tüm ikazlarımıza rağmen, bütün yüksek desteklere rağmen sigorta yaptırmamış. Ama bu hem ekonomi açısından hem milli ekonomimiz açısından hem de üreticilerimizin mağdur olmaması açısından çok önemli. Böyle bir tablo oluşmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Hasar tespiti yapıldıktan sonra burada çiftçilerimizin yarasını sarmaya dönük yapılabilecekleri alternatifleriyle birlikte inceleyeceğiz. Elimizden gelen ne varsa şartlara göre değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

“Destek oranını yüzde 50’den yüzde 75’e çıkardık”
Sigorta desteğinin artırılması yönünde çalışmaların yapıldığını da söyleyen Eker,’TARSİM sigortası kapsamında yüzde 45’lik oranın artırılması için çalışma yapıldığını ifade etti. Bakan Eker şöyle devam etti: “Meyve bahçesi sahibi diyelim bahçesini 100 liraya sigortalatıyorsa 50 lirasını biz zaten kendisine veriyoruz. Artı kayısıda çiçeklenme dönemi ilk başlarda sigorta kapsamında değildi. Sonra çiçeklenme dönemi de sigorta kapsamına alındı. Ama çiçeklenme dönemi kapsama alınınca bunun yükünü üretici çekmesin diye oradaki destek oranını yüzde 50’den yüzde 75’e çıkardık. Üreticilerimize de sesleniyorum, rica ediyorum. 100 liraya bahçesini sigortalatacaksa 75 lirasını zaten biz hükümet olarak, bakanlık olarak biz kendisine veriyoruz. 25 lirasını da o verirse o zaman hasarın tamamı sigortalanmış olur. Biz bunu anlatamadık. Bu konuda vatandaşlarımız yüzde 45’te kaldı. Bu da bizi üzüyor. Ondan sonra kardeşlerimiz don olduğunda haklı olarak ‘biz mağdur olduk’ diyorlar. Vatandaşımız sigorta yaptırırsa böyle bir afetle karşı karşıya kaldığımızda o zaman hazinenin yükü de artmaz ve hasarını sigortadan karşılamış olur. Bunu bizim her fırsatta, her imkânda söylememiz lazım ki, vatandaşlarımız da bunun farkında olsunlar.” TARSİM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER