26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Kış Sağlık Sigortalarını da Ateşlendiriyor

kis hastaliklari gorsel (1)Kış aylarında tırmanışa geçen üst solunum yolları enfeksiyonları, özel sağlık sigortalarının kullanımında da ciddi artışlara neden oluyor. Bu dönemde en sık kadınlar tarafından kullanılan özel sağlık sigortalarının kış aylarındaki dosya adedi ve tazminat tutarları, yıllık rakamın yaklaşık üçte birini buluyor…

Burun akıntısı, dolgunluk hissi, ateş, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve geniz akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkan ve kapalı yerlerle daha uzun süre kalınması, soğuklar nedeniyle vücut direncinin düşmesi gibi nedenlerle kış aylarında tırmanışa geçen üst solunum yolları enfeksiyonu, çocukluk çağlarında yılda 3-8, yetişkinlerde ise yılda 1-3 kez görülüyor.

Kış aylarında yoğunlaşan bu görülme sıklığı, bireysel ve grup sağlık sigortalarındaki tazminat tutarlarında da ciddi artışlara neden oluyor. Dosya sayısı ve tazminat tutarlarında en çok artış Aralık ve Mart aylarında yaşanırken, kış aylarındaki dosya adedi ve tazminat tutarı, yıllık rakamın yüzde 27’sini oluşturuyor.

Aksigorta’dan bireysel ve grup sağlık sigortalılarının kış aylarında ağırlıklı olarak üst solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvurduklarını belirten Aksigorta Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Cem Köylüoğlu, bu hastalığın toplam dosya adedi içindeki payının yüzde 2, toplam tazminat içindeki payının ise yüzde 1 olduğunu söyledi.

En Sık Kadınlar Kullanıyor

Adet ve tutar olarak, kış aylarında bireysel ve grup sağlık sigortasını en çok kadınların kullandığını belirten Aksigorta Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Cem Köylüoğlu, şunları söyledi:

“Çocuklarda ise erişkinlere göre kullanım frekansının daha yüksek, ortalama tazminat tutarının ise daha düşük olduğu izlenmektedir. Toplam tazminat içindeki dağılıma da bakarsak; tutarsal olarak en yüksek kullanım yüzde 5 ile 25-30 yaş arası kişilere ait iken, toplam dosya adedinde ise yüzde 6 ile 0-1 yaş grubu en yüksek kullanıma sahiptir”

Aksigorta Bireysel Sağlık Sigortalarının ayakta tedavi teminatına grip aşısının rutin olarak dahil edildiğini belirten Köylüoğlu, bu aşının zamanında uygulanması sayesinde sigortalıların, hem özellikle ileri yaşlarda sağlığı tehlikeye sokan üst solunum yolları enfeksiyonundan korunduklarını, hem de poliçelerini korunmak için kullanarak, daha riskli komplikasyonlar için başvurmak zorunda kalmadıklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER