13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Can KANTAR – Kasko rekoltesi artarsa fiyatlar düşer!

ck_sonCan Kantar’ın Tüm Yazıları
Sigorta sektöründe fiyatları şirketler belirliyor. Hazine de tam serbestlik konusunda tavrını sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir gazetede yayımlanan haberde, Hazine’nin kasko ve trafik sigorta fiyatlarını müdahale edeceği belirtiliyordu. Hatta haber, Hazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu, vatandaşın en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen kasko ve zorunlu trafik sigortası (ZTS) primlerinde kademeli düşüş için çalışma başlattı” ifadesi ile başlıyordu. Bu haber bize sigorta sektörünü yakından takip eden gazetecilerin önemini gösterdi. Çünkü geçtiğimiz aylarda başka bir gazetede yer alan “Acenteler kapanacak, sigorta ucuzlayacak” haberi sektörü karıştırmıştı. Etkisi büyük olan bir diğer haber ise “Hazine, sigorta sektörü için taksit sayısını belirledi. Yüzde 25 peşin, 5 taksit” başlıklı haber oldu. Bu haberi okuduktan sonra “Taksit konusunda bir çalışmanız mı var?” diye Hazine’yi aradım. Aldığım cevap ise “Sigorta sektöründe taksit sayısı şirketlerle belirlenir. Gazeteci arkadaşımız bu haberi internet sitemizin sık sorulan sorular köşesinde eski bir düzenlemeden yola çıkarak yapmış. Biz sitenin o bölümünü kapattık, içerisindeki bilgileri revize edip tekrar açacağız” şeklinde oldu. Sigorta sektörüne yönelik haber yapacak meslektaşlarımın öncelikle iyi araştırma yapmaları gerekiyor. Zaten sigorta sektörünün itibarında sıkıntılar var, bu haberi okuyanlara “oh iyi olmuş” dedirtmenin anlamı ne? Ama onlara da kızmamak lazım, sigorta sektörüne yönelik görünürde uzman internet siteleri ise haberi “sigortalılara müjde” diye verdi.

Hazine, sigorta sektörüne pek müdahaleci değil. Sadece denetliyor, mali verileri yakından takip ediyor. Sorun varsa şirketlere müdahale ediyor. Yeni düzenlemeler yapıyor, ama o kadar. Pazarın serbest piyasa koşullarına göre şekillenmesini istiyor. Doğrusu da bu. Hazine her ne kadar fiyatlar yerlerde süründüğünde müdahale etmediyse de, çok yükseldiğinde de müdahil olmadı. Sadece bir toplantıda esnafın ve politik baskıların neticesinde “13 bin TL Zorunlu Trafik Sigortası olmaz” diye bir serzenişte bulunuldu, hepsi o kadar.

Kasko da falan olmaz ama belki Zorunlu Trafik Sigortası’nda (ZTS) Hazine teminatları düşürüp, karşılık ayrılması konusunda bir yeni düzenleme yapabilir. Öbür türlü hem kişi başına düşen teminatları artıracaksınız, hem karşılık ayırın diyeceksiniz, sonra da gelip fiyatları indirin diyeceksiniz. Böyle bir durumun Hazine yetkililerinin aklından bile geçtiğini zannetmiyorum. Sigortacılıkta böyle bir müdahale olamaz. Bunu hububat alım fiyatları, rekoltelere göre bir fiyat belirleme gibi düşünülmesi komiktir. Sigorta sektöründe geçtiğimiz senelerde Hazine’nin rehber tarifesi ile alt ve üst limitler belirleniyordu ama çok geride kaldı. Fiyatları sigorta şirketleri serbestçe belirliyor. Bu fiyatları serbest piyasa koşullarında bir araştırma yaparak uygun olanını bulabilirsiniz. Hele hele kaskoda böyle bir uygulama dahi yapılamaz. Çünkü kasko isteğe bağlı bir sigorta. Özetle şunu söylemek isterim, o meslektaşımın anlayacağı dilden şöyle açıklayabilirim. Sigorta rekoltesi artarsa fiyatlar çok daha ucuzlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER