24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

Kapkın: Bayram da güvenliğimizi ve kasko sigortamızı unutmayalım

generali_BurakKapkinGenerali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Burak Kapkın, Kurban Bayramı öncesinde yola çıkacakları uyardı. Can ve mal güvenliği konusunda uyarılarda bulunana Kapkın, “Bayram neşesini yaşarken güvenliğimizi ve araçlarımızın kaskosunu da unutmayalım. Yola çıkacak vatandaşlarımız araçlarının kaskolarını mutlaka yaptırmalarında fayda var. Yeni düzenlemelerle içeriği daha net biçimde belirlenen kaskoyla birlikte seyahate kafası rahat çıkmak isteyenler sigorta konusunu önemle atlamamalılar” dedi.  150 yıldır Türkiye’de faaliyette olan Generali Sigorta’dan Kurban Bayramı öncesi güvenlik ve kasko uyarısı geldi. Bayram öncesi yapılan seyahatlerde kaza oranının ciddi biçimde arttığını vurgulayan Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Burak Kapkın, yola çıkacak olanların akıllarında soru işareti olmaksızın yolculuk etmeleri için kasko poliçelerini atlamaması gerektiğini kaydetti. 2013’ün ilk sekiz ayında sigorta sektörünün toplam 1 milyar 877 milyon TL civarında kaskodan doğan tazminat ödediğini kaydeden Kapkın, Generali Sigorta’nın ise aynı dönemde yaklaşık 11 milyon TL’lik tazminat ödediğini belirtti. Yapılan istatistiklere göre kazaların yaklaşık yüzde 89’u sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Kapkın ayrıca, geçtiğimiz iki seneyi karşılaştırıldığında 2012 yılında Kurban Bayramı döneminde meydana gelen trafik kazalarının bir önceki seneye oranla yüzde 33 artış gösterdiğini belirtti.

Kaskodaki soru işaretleri azaldı
1 Nisan’da yürürlüğe giren Kasko Genel Şartlarıyla kaskoda yapılan değişikliklerin vatandaşların aklındaki soru işaretlerini azalttığına vurgu yapan Burak Kapkın, Kurban Bayramı nedeniyle yola çıkacaklara uyarılarda bulundu. Kapkın, şöyle konuştu: “Bayram neşesini yaşarken güvenliğimizi ve araçlarımızın kaskosunu da unutmayalım. Yola çıkacak vatandaşlarımız araçlarının kaskolarını mutlaka yaptırsınlar. Yeni düzenlemelerle içeriği daha net biçimde belirlenen kasko genel şartlarıyla birlikte seyahate kafası rahat çıkmak isteyenler sigorta konusunu kesinlikle atlamasın.” Yürürlüğe giren yeni Kasko Genel Şartlarıyla birlikte, poliçe üzerinde yazan aracın sigorta bedelinin kalkarak yerine aracın kaza anındaki rayiç bedelinin hasar ödemesine konu olduğunu belirten Kapkın, aynı zamanda tüketicilerin ileride farklı teminat kapsamında ürünler almasının da yolunun açıldığını belirtti. Kapkın, “Şimdiye kadar sigortadaki potansiyelin Türkiye’de çok fazla kullanılmamasının sebeplerinden biri geçmişte sigorta sektöründe yaşanan hatalardı. Bunun dışında sigortaya duyulan bir takım güvensizlikler, kişi başına düşen milli gelir farklılıkları, sigortanın biraz lüks bir tüketim olarak algılanması gibi sebepler de sigortacılığın gelişimine engel oldu. Şimdi bu sebepler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Kaskoda kısa bir süre önce yapılan düzenlemeleri buna örnek gösterebiliriz. Ülke ekonomisinin ve otomotiv sektörünün gelişmesiyle de sigortaya duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. En son istatistiklere göre Türkiye’de trafiğe tescilli araç sayısı 17 milyon 465 bin. Bunların yaklaşık yüzde 54′ünü otomobiller oluşturuyor. Aracı olan herkesin zorunlu trafik sigortasının yanında kaskoyu da yaptırması gerekiyor. Bunun için bizim de yüzde 20’ye varan indirimlerle sunduğumuz kasko poliçemizden faydalanabilirler” dedi.

Araç bakımlarını yaptırın
Burak Kapkın, yola çıkacaklara ise şu önerilerde bulundu: “Sürücüler de yola çıkarken çok dikkatli olmalılar. Sürekli araç kullanmak yorgunluğa ve uykuya sebep olacağı için, dinlenmeden yola devam etmek son derece tehlikeli. Araç bakımınızı ve gerekli kontrolleri tatile çıkmadan önce yapınız veya uzmanına yaptırınız. Tepe üstleri, köprüler, kavşak ve tünellerde öndeki araçları solamayın. Emniyet kemeri hayat kurtarır. Kazalarda camdan ve kapıdan dışarıya fırlamadan araç içinde kalabilmenin tek yolu emniyet kemeri ile bağlanmaktır. Cep telefonunu seyir halinde iken kullanmayınız, aracın diğer aksesuarları ile kesinlikle meşgul olmayınız.” Çeşitli sebeplerden dolayı yolda kalan Generali Sigorta müşterileri içinde mobil aplikasyona değinen Kapkın, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla kullanılan uygulamayla birlikte ve Generali Sigorta müşterilerinin her nerede olursa olsun zor anlarında destek olduklarını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER