25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Fitch: Avrupa da gelişmekte olan piyasalarda sigorta sektörü hızla büyüyor

shippingKredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in raporuna göre, Avrupa’nın gelişmekte olan ülkelerindeki sigorta pazarının, gelecek 5 yıl içerisinde kredi notlarını düzeltmesi öngörülüyor. Pazarın büyümesi kredi dereceleri artırması bakımından olumlu olduğu gibi, şirketlerin operasyon hacimleri, ekonomik büyüklükleri ve risk çeşitlendirmeleri geliştirmesi açısından da pozitif nitelikler taşıyor.Fitch’in raporunda, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi gelişmekte olan Avrupa sigorta pazarlarının hızla büyüdüğü ve bunun yüzde 20’ler gibi yüksek oranlarda ve kısa zamanda gerçekleştiği belirtiliyor. Aynı zamanda, bu oranın, 2012 yılında prim gelirlerinde yüzde 2’lik bir düşüş yaşayan Avrupa’nın gelişmiş piyasalarından daha hızlı olduğunun da altı çiziliyor.

Fitch, Avrupa’nin gelişmekte olan piyasalarında, orta sınıfların, kısa ve orta vadede sigorta piyasaları ve krediler dereceleri bakımından son derece olumlu, güçlü büyüme oranları beklediğini belirtiyor.

Fitch sigorta ekibinde görevli Genel Müdür Clara Hughes konuyla ilgili, “Sigortacılıkta yaşanan büyüme kişi başı gayri safi yurtiçi hasılada yaşanan büyümeyle paralel gidiyor. Toplumlar zenginleştikçe, sigortalanacak daha değerli mülklere sahip oluyor ve tasarruf ürünlerine daha fazla yatırım yapıyorlar. Hükümetlerin, vatandaşları zorunlu sigortalara teşvik etmesi ya da tasarrufa özendiren vergi teşviklerinin de sigorta piyasalarında yaşanan büyümede payı olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Raporda, gelişmekte olan piyasaların sigorta pazarlarını negatif yönden etkileyen unsurlara ise zayıf şirket ve risk yönetimleriyle yeni düzenlemeler ve sınırlı finansal esneklik örnek gösteriliyor. Bu alanların kredi derecelerinin yükselmesi için hayati önem taşıdığı vurgulanan raporda yine de son yıllarda birtakım gelişme ve iyileşmelerin yaşandığının da altı çiziliyor. Fitch ayrıca, şirketlerin etki alanlarının da kredi derecelendirmede çok önemli olduğunu söylüyor. Buna göre, sadece bir ülke sınırları içinde faaliyet gösteren ve o ülkede baskın bir oyuncu olma stratejisini güden şirketlerin ülke notundan yüksek bir not almasının mümkün olmadığını belirtiyor. Fitch, o ülkenin sistematik sorunları ya da ekonomik zayıflığı gibi olumsuzluklarının şirketin kredi notunu da doğrudan etkilediğinin altını çiziyor.

Avrupa’da, gelişmekte olan pazarların çoğunun notunun ‘BBB+’nın altında olması bu pazarlara ağırlık vererek rekabet eden şirketler için, gelişmiş piyasalara oranla bir handikap olarak nitelendiriliyor. Bu aynı zamanda, yüksek kredi notunu bir önkoşul olarak belirleyen uluslar arası reasürans şirketlerinin de bu pazarlara girmekte isteksiz davranmalarına yol açıyor. Yine de, gelişmekte olan pazarlara iş ve bağlı ortaklıklar araçlarıyla giren yabancı yatırımlar da sermaye ve uzmanlık akışının sağlanması açısında piyasaların gelişmesine katkıda bulunabiliyorlar. Bu gelişme de nihayetinde, gelişmekte olan piyasaların işine yarıyor. stockmarketwire.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER