20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Hava kirliliği sigortasına Çin hükümetinden veto

havakirliÇin’de bazı şirketlerinin, ülkedeki hava kirliliği nedeniyle sağlık sigortası poliçelerine kirlilik kalemi ekleyeceğini duyurmalarından yaklaşık bir hafta sonra, Çin hükümeti uygulamayı sonlandırma kararı verdi.

Sağlık sigortalarına kirlilik kaleminin eklenecek olması, Çin’in korkunç derecedeki hava kirliliği göz önüne alındığında gerçekten kazanacak gibi gözüküyordu. Reuters’ın haberine göre, Çin’deki sigorta şirketlerinin poliçelerine kirlilik kalemi ekleyeceklerini açıklamasından kısa bir süre sonra hükümet, uygulamanın sonlandırılması kararını aldı. Karara ilişkin şu ana kadar resmi bir açıklama bulunmuyor.

Çin’in büyük sigorta şirketlerinden Ping An Group ve online sigorta şirketi Ctrip tarafından piyasaya sunulan ve yasaktan önce satışı da yapılan sağlık sigortalarının kapsadığı kirlilik teminatı, iki veya daha fazla gün hava kirliliğinin yaşandığı büyük şehirlere 3 ila 7 gün arasında seyahat edenlere, gün başına 50 Yuan ( 8 Dolar) sigorta teminatı garanti ediyordu.

Bir diğer poliçe ise Pekin sakinlerine yönelik olarak Çin Halk Sigorta Şirketi (PICC) tarafından satışa sunulmuştu. Sigorta şirketi, Pekin’deki hava kirliliğinin 5 gün artarda ve şiddetli şeklinde yaşanması durumunda sigortalılara 300 Yuan (yaklaşık 50 Dolar’ın altında) ve hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıkların tedavisi için 1.500 Yuan ( 240 Dolar) ödeme teminatı sunuyordu.

Hem Ping An hem de PICC yasaktan önce yaptıkları satışlardan memnuniyet duyduklarını belirttiler. Time.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER