20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

AHE, fon büyüklüğünde 5 milyar TL’ye ulaşan ilk şirket oldu

mete ugurluAnadolu Hayat Emeklilik Ortaklar Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Anadolu Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Magemizoğlu, “Anadolu Hayat Emeklilik, 2013 yılında katılımcılarına en fazla devlet katkısı ödenen şirket oldu” dedi. Anadolu Hayat Emeklilik Ortaklar Olağan Genel Kurul Toplantısı 24 Mart 2014 tarihinde İş Kuleleri’nde gerçekleşti. Toplantıya Anadolu Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Magemizoğlu, Genel Müdür Mete Uğurlu, yönetim kurulu üyeleri, icra kurulu üyeleri ve Anadolu Hayat Emeklilik hissedarları katıldı.

7,9 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşıldı
Genel Kurul toplantısında konuşan Anadolu Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Magemizoğlu, Anadolu Hayat Emeklilik’in 2013 yılına ilişkin faaliyetlerini başarı ile sonuçlandırdığını, bu dönemde 100 milyon TL konsolide brüt kâr elde edildiğini ve 7,9 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşıldığını söyledi.
Magemizoğlu şöyle konuştu: “2013 yılında, toplam 395 milyon TL prim üretimi gerçekleştirdik ve sigortalılarımıza 290 milyon TL tutarında vade gelimi ve tazminat ödemesinde bulunduk. Şirketimizin teknik kârı 52 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bireysel emeklilik branşında, fon büyüklüğündeki liderliğimiz devam etti ve fon büyüklüğünde 5 milyar TL’ye ulaşan ilk emeklilik şirketi olma başarısını gösterdik. Piyasa payımız, bireysel emeklilik branşı katılımcı sayısında yüzde 18, fon büyüklüğünde yüzde 20, hayat branşı prim üretiminde ise yüzde 11,6 düzeyinde gerçekleşti. Gururla ifade etmek isterim ki, Anadolu Hayat Emeklilik 2013 yılında katılımcılarına en fazla devlet katkısı ödeyen şirket oldu.”

“83,2 milyon TL ile en yüksek net kâr rakamına ulaştık”
Anadolu Hayat Emeklilik’in Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki 10’uncu yılını geride bıraktığını hatırlatan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu ise geride kalan sürede şirket olarak, Türkiye’de bireysel emeklilik bilincinin artması ve sektörün en hızlı şekilde hak ettiği konuma ulaşması noktasında kılavuz niteliğindeki öncü çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Uğurlu, 2013 yılında toplam fon büyüklüğü açısından sektör liderliğini sürdüren ve iki yıldır üst üste Türkiye’nin en beğenilen bireysel emeklilik şirketi seçilen Anadolu Hayat Emeklilik’i tercih eden katılımcı sayısının 734 bin kişi olduğunu, katılımcı fon tutarının 5 milyar TL‘yi aştığını vurguladı. Mete Uğurlu sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılında, şirketimizin piyasa değeri, tarihin en yüksek yılsonu değerine ulaşırken, yatırımcılarına en çok kazandıran hisse senetleri arasında yüzde 49 getiriyle Anadolu Hayat Emeklilik sekizinci sırada yer aldı. 2013 yılını, aktif büyüklüğünde, BES ve Hayat fonları varlıklarında sektörün açık ara lideri olarak tamamladık. 2013 yılı sonunda 83,2 milyon TL ile şirket tarihindeki en yüksek net kâr rakamına ulaşmayı başardık.”

Anadolu Hayat Emeklilik’in, 2014 yılına kararlı adımlarla başladığını, daha iyi hizmet, daha çok katılımcıya ulaşmak ve daha çok üretmek için mevzuatta yapılan değişikliklerin ışığında yapılanmasını sürekli geliştirdiğini söyleyen Uğurlu, “Alternatif dağıtım kanallarımız, yatırım yaptığımız ve gelecekte üretimimizde daha çok pay almasını hedeflediğimiz yetkinliklerimizdendir. Şirket olarak, yapılacak mevzuat değişiklikleri ile ilgili gerekli hazırlıkları sürdürüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER