17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

"Genç tasarruf sahipleri, mutlaka bireysel emeklilik sistemine kaydolmalı"

İbrahim Turhan“Bilinçli yatırım yapmak” isteyenlere tavsiyeler Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, dövizin asla bir yatırım aracı olmadığını belirterek, “Dövizi alıp atıl bir vaziyette tutmak, aslında önemli bir ekonomik kaynağın heba edilmesi anlamına gelir” dedi.

CNN Türk

Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Borsa İstanbul’un “www.bilincliyatirimci.org” adında bir web sitesi olduğunu hatırlatarak, burada yatırımcılara, bilinçli yatırım yapmaları için gerekenlerin anlatıldığını belirtti.

Sermaye piyasalarının, orta ve uzun vadeli yatırım yapılacak bir yer olduğunu dile getiren Turhan, şöyle konuştu:

“Sermaye piyasaları, ‘oynanacak’ alanlar değildir. Yatırımların temel göstergeleri dikkate alınarak, orta ve uzun vadeli bir perspektifle yapılması gerekir. Böyle yapan bir yatırımcı, kaliteli şirketlerin varlıklarına orta ve uzun vadeli bir bakışla yatırım yapan bir yatırımcı, sermaye piyasasında elde ettiği kazancı, başka hiçbir yerde elde edemez.

Sürekli alım satım yaparak, kısa vadeli bir bakışla, hele de kendi kaynaklarıyla değil, borçlanarak bu işlemleri yapanlar, tabii ki ciddi bir risk aldıklarını bilmeliler. Onun için bireysel yatırımcılara önerim, mümkün mertebe kurumsal yatırımlarla sermaye piyasalarına gelmeleri. Yani, portföy yönetim şirketleriyle, varlık yönetim şirketleriyle, bireysel emeklilik şirketleriyle ve borsa yatırım fonlarıyla yatırımlarını yönlendirmeleri. Çünkü bu, aslında onların tasarruflarının borsa profesyonelleri tarafından yönetilmesini mümkün kılacak.”

“Genç tasarruf sahipleri, mutlaka bireysel emeklilik sistemine kaydolmalı”

Bireysel emekliliğe dikkati çeken Turhan, “Hükümet de bireysel emeklilik sistemine çok ciddi bir destek veriyor, katkı sağlıyor, teşvik uyguluyor. Özellikle yaşı daha genç olan tasarruf sahipleri, mutlaka ve mutlaka bireysel emeklilik sistemine kaydolmalı, biriktirebildikleri kadar katkı sağlamalı. Çünkü kendilerinin sağladığı katkının yüzde 25’i kadar hükümet de hazine de oraya katkı sağlayacak ve mutlaka bu portföylerinin bir kısmını da sermaye piyasası araçlarında değerlendirmeliler diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Turhan, kendi yatırım yapmak isteyen, yatırımlarını profesyonel yatırımcı eliyle değil de kendi yönetmek isteyen yatırımcılara da mutlaka yatırım yaptıkları şirketlere dikkat etmelerini ve bunu uzun vadeli bir yatırım olarak görmelerini önerdi.

“Döviz asla bir yatırım aracı değildir”

Altının Türkiye’de bir tasarruf aracı olarak görüldüğünü belirten Turhan, şunları kaydetti:

“Altın, yüksek katma değerli ziynet eşyası olarak tabii ki kullanılmalı. Bu, ülkemiz açısından da önemli bir sektör. Altının tasarruf aracı olarak kullanılması, profesyonel yatırımcılar tarafından yapıldığında olumlu sonuç verebilecek bir şeydir. Çünkü altın fiyatları çok dalgalanabiliyor.

Döviz asla bir yatırım aracı değildir. Hele hele dövizi alıp atıl bir vaziyette tutmak, aslında önemli bir ekonomik kaynağın heba edilmesi anlamına gelir. Ülkemizde gayrimenkulun de bir yatırım aracı olarak tercih edildiğini görüyoruz.

Gayrimenkulle ilgili yatırımların mümkün mertebe yine gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkule dayalı menkul kıymetler aracılığı ile yapılmasının da yatırımcılar açısından daha avantajlı olacağını düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER