26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Ferdi Kaza Sigortası, üretici ailelerinin tesellisi oluyor

semsiyeTarım Kredi Kooperatifi’nin, kredi alan çiftçilere yaptığı ortak Ferdi Kaza Sigortası sayesinde, trafik kazasında hayatını kaybeden üreticilerin ailelerine, 10 bin ve 100 bin TL arasında ödeme yapılıyor. Kredi kooperatifi ayrıca kredi kullanan üreticilere istekleri doğrultusunda hayat sigortası yapıyor, ürünler doğal afet sigortası çerçevesinde sigortalıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliği Müdürü Mesut Baytekin, yaptığı açıklamada, birlik olarak 5 ilde 101 birim kooperatifi ile 53 bin ortak çiftçinin her türlü tarımsal, ayni ve nakdi kredi ihtiyacını karşıladıklarını söyledi.

Kaza sonucu vefat ve sakatlıkta tazminat ödeniyor

Çiftçilerin ürünlerini devlet destekli tarım sigortaları kapsamında her türlü doğal afete karşı sigortaladıklarını ifade eden Baytekin, şöyle konuştu:”Yine kooperatiflerimizden kredi kullanan, 18-75 yaş sınırları içerisindeki ortaklara hayat sigortası yapılıyor. Bunun karşılığında vefat etmesi halinde varislerine borç kalmamaktadır. Bunun yanında ortaklarımız tarafından 10 ile 100 TL arasında ödenen ortak Ferdi Kaza Sigortası primleri karşılığında, 10 bin ile 100 bin TL arasında ödeme yapıyoruz. Kaza sonucu vefat ettiğinde ya da ortağımızın sakat kalması halinde daimi sakatlık tazminatı ödüyoruz.”

Ortaklarının menfaatlerini korumak için çalıştıklarını dile getiren Baytekin, şunları kaydetti:”Amacımız, Türkiye çapındaki bütün ortaklarımızı kredi hayat sigortası adı altında birleştirmek. Bizim bir sloganımız var. Biz diyoruz ki, ‘Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi biziz.’ Bu amaçla da tüm çiftçilerimizi, bizle çalışan Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 100 bin çiftçinin tamamını sigorta kapsamına almak istiyoruz. Bu uğurda da sağ olsun tabanda kooperatif çalışanlarımız, şoföründen, hizmetlisinden en üst idari kademesine kadar emeği geçen bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.”

“Hayat sigortasından haberimiz yoktu”

Baytekin, bölgedeki Misinli Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarından Hasan Başaran’ın geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini anımsatarak, kalan varislerine kredi hayat sigortası tazminatı kapsamında 100 bin TL ödendiğini, kuruma olan borçlarının da silindiğini belirtti. Başaran’ın oğlu Erol Başaran ise babasının 30 Ekim’de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Başaran tarım Kredi Kooperatifi yetkililerinin kendilerini arayarak sigorta konusunda bilgilendirdiklerini belirtti ve ekledi; “Gerekli evrakları tamamladıktan sonra yaklaşık bir ay içinde poliçede öngörülen tazminat ödendi. Bizim hayat sigortasından bilgimiz yoktu. Hayat sigortası ve kaza sigortası konusunda tarım kredideki arkadaşlar bizi uyardı. Bu konuda gerekli bütün desteği verdiler. Çok teşekkür ediyoruz.” Yakup GÜLER/haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER