20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Antalyalı çiftçiye sigorta yaptırın, geçen yılki zararlar yaşanmasın uyarısı

tarsimDoğal afetlerin dışında don, dolu, fırtına, heyelan ve sel baskınlarından dolayı zarar gören çiftçiye, sigorta uyarısı geldi. TARSİM Antalya Bölge Müdürü Yaşar Bişgin, geçtiğimiz yıl Antalya ve ilçelerinde yaşanan sel, fırtına, hortum, don ve dolu olayları nedeniyle zarar gören çiftçilere çağrıda bulunup, “Bu yıl bu zararlar yaşanmadan sigorta yapın” uyansı yaptı. Bişgin, devlet destekli tarım sigortalarında son yıllarda artış yaşandığına da değindi.Bişgin toplumumuzda devlet desteğiyle ilgili yanlış bilgilerinin mevcut olduğunu ve devlet destekli tarım sigortaları ile ağacın değil ürünün kendisinin sigortalandığını ifade etti. Bişgin, çiftçilere tarım sigortalarını ertelemeden yaptırmaları gerektiğini ve TARSİM haberlerini yakından takip etmelerini önerdi.

Devletin, seralara ve tarlalara ancak sigortalı olma şartıyla yardım yaptığını ifade eden Bişgin, aksi durumda üreticinin hak talep edemeyeceğini belirtip, Antalya’da 64 bin poliçeli çiftçi bulunduğunu ve bu çiftçilerden zarar görenlere 17 milyona yakın hasar bedeli ödendiğini ifade etti.

Devletten hasar desteği

Bişgin, “ÇKS ve OKS’de kayıtlı bir üretici, sigorta yaptırmak istediğinde ödenmesi gereken primin dolu teminatında yüzde 50′si, don+dolu sigortası yaptıracak ise tahakkuk eden primin yüzde 66′sı devlet tarafından karşılanıyor” dedi. Geriye kalan farkın da üretici tarafından ödendiğini ifade eden Bişgin, “Devletin ikinci bir desteği de hasar desteği. Su taşkınlarından kaynaklanan bir hasar meydana geldiğinde havuzda biriken prim tarafından hasar karşılanamadığı durumlarda bir başka sigorta şirketine dosya devredilerek o hasarın bir kısmı karşılanıyor” dedi. Yusuf Küçük/gazetea24.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER