17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Enerjide arz güvenliğini sağlamak şart

10102013cEnerji, risk ve sigorta uzmanları, enerji şirketlerinin arz güvenliğiyle ilgili risklere karşı işletmelerini nasıl koruyacaklarını tartışmak üzere Marsh 2013 Power Forum’da bir araya geldi. Forum’da, küresel enerji sektöründeki sorunlara dikkat çekilerek, enerji ve elektrikte arz güvenliğinin önemi vurgulandı. 9-10 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Forum’da tüketici taleplerindeki belirsizlikler, ekonomideki dalgalanmalar, artan mevzuat ve jeopolitik huzursuzluklar siber, terörist tehditler ve jeomanyetik zafiyet gibi faktörlerin enerji üretimi ve dağıtımı için ciddi tehditler oluşturduğu kaydedildi. Enerji sektöründe risklerin yönetilmesinde sigortanın da önemine dikkat çekildi.

Forum’da konuşan Marsh Avrupa Enerji Lideri Mark Pollard, küresel enerji sektörünün artan oranda bir dizi yeni tehdide açık olduğunu belirterek, bu durumun risk yönetimi sorunlarına yol açtığını söyledi. Teknolojik ve sosyo ekonomik gelişmelerin altyapıların yenilenmesini de gerektirdiğini ifade eden Pollard, “Yaşlanan tesisler yenilenmemekte, nükleer enerji popülerliğini yitirmekte ve kesintili yenilebilir enerjiye olan talep artmaktadır. Şehirlerde yaşayanlar su, temizlik, iletişim ve gıda için enerjiye bağımlı olmamızdan dolayı kısa bir süreliğine dahi olsa enerjisiz yaşamlarını sürdüremezler. Devamlı kesintiler çok kısa bir süre zarfında ekonomik, politik ve sosyal çöküntüye yol açabilir. Dünya kesinlikle bu tür bir hatayı kaldıramaz” dedi.

Riskler iyi yönetilmeli
Enerjide arzın gelecekteki güvenliğinin insanları yatırım yapmaktan vazgeçiren risklerin yönetimiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu belirten Pollard şunları söyledi: “Politika yapıcılar ile düzenleyicilerin uzun dönemde arz güvenliğini garanti altına alacak olan güçlü fiyat ve yatırım sinyalleri verme görevleri var. Paydaşların da risklerden kaçınmak yerine onları anlamalarına ve yönetmelerine ihtiyaç var.”

Forum’da açılış konuşmasını yapan Marsh Türkiye CEO’su Mert Yücesan, Türkiye için elektrik arz güvenliğinin öneminin altını çizdi. Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve artan nüfusu için ihtiyaç duyulan enerji artışı sağlanırken bir yandan yeni yatırımların önünü açmak, diğer yandan cari açığı azaltmak ve elektrik fiyatlarını rekabetçi seviyelerde tutmanın, ülkenin gelişmesi için çok önemli olduğunu belirten Yücesan, “Enerji politikaları belirlenirken çevre ile uyumla beraber orta ve uzun vadeli risklerin iyi analiz edilip yönetilmesi, Türkiye’nin ekonomik başarısını daha da artıracak” dedi. Marsh 2013 Power Forum, enerji şirketlerinin arz güvenliğiyle ilgili risklere karşı işletmelerini korumaya almak üzere benimseyebilecekleri stratejileri tartışmak için önde gelen enerji, risk ve sigorta uzmanları bir araya geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER