23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Çocuklar İçin Doğal Afetlerde Kurtarılacak İlk Üç Şey:Okul Çantaları, Kitapları, Şeker ve Çikolataları

gursalgBirleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve Ekim ayının 13’ünde kutlanan “Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü“ kapsamında Aksigorta tarafından yaptırılan araştırma çocukların afetlere bakışlarını gözler önüne seriyor. Yöntem Araştırma Şirketi tarafından Türkiye kent temsili 7-12 yaş arası 247 çocuk ve 247 veli ile yüz yüze görüşme tekniği ile yapılan araştırma, çocuklarla ailelerinin doğal afet karşısındaki bilinç ve tutumlarını karşılaştırma fırsatı sunuyor.

ÇOCUKLAR DEPREM SIRASINDA NE YAPACAĞINI BİLİYOR

Araştırmaya göre, çocuklardan % 41’i “deprem olduğunda kapalı alandaysam masa gibi sağlam olduğunu düşündüğüm eşyaların yanında/altında uygun pozisyonda dururum” diyor. Çocukların % 25’i “kapalı alandaysam hızla dışarı çıkarım”, % 19’u “evdeysem annemin/babamın yanına giderim”, % 8’i “bir şey yapmam, olduğum yerde bitmesini beklerim”, % 4’ü “kapalı alandaysam kapı girişinin altına girerim”, % 1’i i ise “herkes ne yapıyor diye merak edip camdan bakarım” yanıtını veriyor.

7-9 YAŞ ARASINDA ÇOCUKLARDA OKUL ÇANTASI İLE ŞEKER ÇİKOLATA VE GOFRET BİRİNCİ SIRADA

“Doğal afetlerde yanınıza alacağınız ilk 3 şey” sorusunda çocukların yanıtlarında okul çantası % 50’lik bir oranla öne çıkıyor, okul çantasını % 49 ile “kitaplarım” takip ediyor. Şeker, çikolata ve gofret ise % 34’lük bir oranla 3. sırada yer alıyor.

Şeker, çikolata ve gofret 7-9 yaş arasındaki çocuklar için okul çantalarıyla birlikte % 42’şer oranla deprem anında yanlarına alacakları arasında ilk sıraya yükseliyor. 10-12 yaş grubundaki çocuklar, ilk sırada % 61’lik bir oranla “kitaplarım”, % 59 ile “okul çantam” derken, üçüncü olarak cep telefonlarını (% 46) alacaklarını belirtiyor. Cep telefonu 7-9 yaş grubunda % 13 ile alt sıralara düşüyor. 7-9 yaş grubunun üçüncü olarak yanına alacağını söylediği şey ise % 29’luk bir oranla “en sevdiğim oyuncaklarımdan (araba ve bebek) biri”, % 26 ile “boya kalemlerim” takip ediyor.

AİLELER İÇİN CEP TELEFONU VAZGEÇİLMEZ

Çocukların ve velilerin yanıtları doğal afetlerde yanınıza alacağınız ilk 3 şey sorusunda oldukça ayrışıyor ve veliler % 60’lık bir oranla afetlerde yanlarına ilk olarak cep telefonlarını alacaklarını söylüyorlar. Cep telefonunu % 58 ile nakit para/ kredi kartı, % 53 ile yiyecek-içecek, % 34 ile giyecek, % 31 ile battaniye, % 15 ile ilaç, % 14 ile arabanın anahtarı, % 6 ile de mücevher vb değerli eşyalar takip ediyor.

ACİL NUMARALARDA BİLGİ EKSİKLİĞİ

13 Ekim Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü’ne dikkat çekmek amacıyla yaptırılan araştırma, velilerin ve çocukların en temel bilgiler hakkında bile yeterince bilgi sahibi olmadığını gözler önüne seriyor. İtfaiye numarasını doğru olarak bilen velilerin oranı % 65 iken çocukların sadece % 45’i itfaiye numarasını doğru biliyor. Velilerden % 6’sı itfaiye numarasını yanlış biliyor,  % 29’u ise numarayı hiç bilmediğini ifade ediyor.  Çocuklarda ise hiç bilmeme oranı % 51.

Bu oranlar hem veliler hem de çocuklar için Ambulans numarası bilinirliğinde biraz yükselse de bu konudaki eğitimlerin artırılması gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Anne-babaların % 89’u, çocukların ise % 67’si ambulans numarasını doğru biliyor.

AİLELER DOĞAL AFETLER HAKKINDA BİLİNÇLİ OLMALI Kİ ÇOCUKLARINI EĞİTEBİLSİNLER

Araştırma sonuçlarına göre çocuklar depremle ilgili yapılması gerekenleri en çok annelerinden (%57) ve okuldan öğrendiklerini (% 53) söylüyorlar. Bunları % 31 ile “babam”, % 30 ile “televizyon”, % 15 ile “öğretmen”, % 9 ile “internet”, % 5 ile “arkadaşım” izliyor. Ailelerin doğal afetler hakkında bilgi sahibi olması çocukların eğitiminde büyük önem taşıyor.

Veliler ise depremle ilgili yapılması gerekenleri % 77’lik bir oranla televizyondan öğrendiğini belirtiyor. Televizyonu % 40 ile arkadaş, % 29 ile akrabalar, % 15 ile gazeteler, % 14 ile internet ve % 11 ile okul takip ediyor.

DAHA GÜVENLİ BİR GELECEK İÇİN ÇOCUKLARIMIZI ŞİMDİDEN EĞİTMELİYİZ

Araştırmayı, Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında ilan edilen, doğal afetlere hazırlık, gerekli önlemlerin alınması ve zararların azaltılması konusunda global bir kültür oluşturmayı hedefleyen ‘Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Günü”ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için gerçekleştirdiklerini söyleyen Aksigorta Pazarlama Direktörü Gürsal Gürarda, daha güvenli bir gelecek için çocukların küçük yaşlarda doğal afetler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Gürarda, “Dünya Afet Zararlarının Azaltılması Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor ve afet öncesi alınacak önlemlerle, afet sırasında ve sonrasında yapılacak bilinçli çalışmalarla afet zararlarının etkisinin azaltılabileceği anlatılmaya çalışılıyor. Türkiye’de Aksigorta bu konuda 4 yıldır süregelen ve toplam 5 yıl sürecek olan Hayata Devam Türkiye projesi ile benzer çalışmalar yürütüyor. Bunun yanı sıra konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla hem çocuklara hem de ailelerine yönelik bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi doğal afetlerle ilgili eğitimlerin artarak devam etmesi, hem ailelerde hem de çocuklarda bilinç düzeyinin artırılması gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER