16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Emeklilikte hayal, üç kat daha fazla gelir

Meral EredenkAvivaSA, Aviva’nın İngiltere’de 4 yıldır gerçekleştirdiği “Emeklilik Öncesi Tasarruf Bilinci ve Emeklilik Döneminde Refah Koşulları“ pazar araştırmasını Türkiye’ye taşıdı. Araştırmaya göre emeklilik döneminde gelir düşerken emekliler üç kat daha fazla gelir elde etmenin kendilerini daha refah yaşatacağını düşündüğünü ortaya koyuyor.

AvivaSA’nın kısa süre önce gerçekleştirdiği pazar araştırması Türkiye’de toplam 12 ilde 821 kişi ile yapıldı. Araştırmada, uzun süre önce emekli olanlar, yeni emekliler ve emekliliğine en fazla 10 yıl kalan ve halen çalışanların gelir durumları, harcama, borçlanma ve tasarruf yapma alışkanlıkları soruşturuldu. Hedef kitlenin yaşam tarzı ve Türkiye’nin ekonomik durumu ile ilgili değerlendirmeleri alınarakbugüne ve geleceğe yönelik beklentilerinin saptandığı araştırma, Türkiye’de emeklilerin yüzde 89’unun tasarruf yapmadığı için pişman olduğu gerçeğini ortaya koydu.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, AvivaSA’nın Türkiye’de kişilerin emeklilik dönemleri yaklaştıkça tasarruf kaygısı içine girdiklerini belirterek “Türkiye’de yaptığımız araştırma sonucunda gördük ki çalışanlar hayata daha pozitif bakarken emekliler daha negatif bakıyor. Bireyler, aktif çalışma yaşamını bıraktığı andan itibaren çalışırken elde ettikleri geliri dengeleyecek bir hazırlık yapmadıkları takdirde ortalama refah seviyesinde hızlı bir düşüş yaşıyor. Bu nedenle emeklilik dönemlerinde hayata daha hazırlıksız yakalanıyor ve haliyle daha mutsuz oluyorlar. İngiltere’de yaşamak ile Türkiye’de yaşamak arasındaki fark, bu araştırmayla ortaya çıkıyor. Emeklilik dönemindeki bu açığa ancak BES ilaç olabilir” dedi.

En yüksek refah seviyesi çalışanların

Araştırmada  en yüksek refah düzeyine sahip kesmin halen aktif çalışma yaşamına devam edenler olduğu belirtilirken yeni emeklilerin gelirlerinin aktif çalışanlara göre yüzde 23 oranında düşük olduğuna dikkat çekildi. Uzun süre önce emekli olanların geliri ise aktif çalışma yaşamına devam edenlerin gelirine göre yüzde 38 oranında daha düşük.

Çalışanlar, Türkiye ekonomisinden memnun

Araştırma halen çalışmaya devam edenlerin, kişisel veya Türkiye’nin ekonomik durumu konusunda daha olumlu bir görüş üzerine yoğunlaştıklarını da ortaya koyarken, emekliler ise bu konuda kaygı taşımaya devam ediyor. Özellikle emeklilik süresi arttıkça, ekonomi değerlendirmesi de negatifleşiyor. Türkiye’nin ekonomik durumu ile ilgili olumlu beklentiye sahip olanlar; henüz emekli olmamışlar arasında yüzde 32’yken, bu oran yeni emeklilerde yüzde 29’a, uzun süre önce emekli olanlarda ise yüzde 23’e düşüyor. Kişisel ekonomik durumunun iyileşmesini bekleyenlerin oranı emekli olmayanlarda yüzde 21 iken, yeni emeklilerde yüzde 18’e, uzun süre önce emekli olmuş bireylerde yüzde 14’e düşüyor.

Türkleri enflasyon değil emeklilik korkutuyor

İngiltere ve Türkiye’de ayrı dönmelerde yapılan iki araştırmanın karşılaştırması da, İngilizlerin enflasyon konusunda Türklerden daha çok korktuğunu ortaya koydu. İngiliz ve Türk katılımcılarının verdikleri cevaplara göre,dört İngiliz’den üçü yaşam kalitesine yönelik en büyük tehdidi enflasyon olarak görürken, her dört Türk’ten ikisi enflasyonu en büyük tehdit olarak dile getirdi.

Emeklilik sonrası refah düzeyi kaygısı ise Türkleri, İngilizlerden daha çok korkutuyor. Emekli olunca yaşam standardının düşmesi kaygısı Türklerde yüzde 31, İngilizlerde ise yüzde 6 olarak baş gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER