25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Devlet destekli Ticari Alacak Sigortası’na yeni düzenleme

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası (DDAS) Sistemi’nde yapılan düzenlemeyle KOBİ’lerin sisteme dahil olmasında vadeli yurt içi satışlardan elde edilen ciro üst sınırı 500 milyon TL’ye çıkarıldı.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi‘nin tarife ve talimatları ile çalışma usul ve esaslarına dair tebliğde değişiklikler yapan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tebliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, KOBİ’lerin ticari faaliyetlerine yönelik DDAS ve KOBİ’lere finansman sağlanmasına yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası (DDAS-Ticari) sağlanmasında sisteme dahil olmak için aranan şartlardan biri olan bir önceki mali yılda yurt içi satışlardan elde edilen ciro üst sınırı, DDAS-Ticari için 250 bin TL’den 500 bin TL’ye yükseltildi. Düzenlemeyle, Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin bu tutarı her bir başvuru için yüzde 40’a kadar artırma yetkisi de yüzde 50’ye çıkarıldı.

DDAS-Ticari Sistemi’ne başvuru şartları arasında yer alan “işletmenin başvuru tarihinden itibaren en az 2 yıl önce kurulması” kriterine, işletmenin “sermayesinin çoğunluğuna sahip bir başka tüzel kişiliğin en az 2 yıl önce kurulmuş olması” ibaresi eklendi.

Tebliğ ile ayrıca, tebliğde KOBİ tanımına referans verilen yönetmelik ise 24 Mayıs’ta 7297 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla yayımlanan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler yönetmeliği olarak değiştirildi.

Tebliğin 6’ncı, 72nci maddesi ile Tebliğin 12’nci maddesine eklenen yedinci fıkra ve 8’inci maddesi 6 Şubat 2024, diğer hükümleri ise bugün itibariyle yürürlükte olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER