24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu ndan deveye sigorta talebi

deveDevecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon’undan Deveye Sigorta Talebi Ege Bölgesi’nde, 300 bin liraya varan fiyatları ev ve otomobillerle yarışan develerin sahipleri, hayvanlarını sigortalatabilmek için düzenleme yapılmasını talep etti. Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Metin Çetin, yaptığıaçıklamada, deve fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Güreş ömrünü tamamlamış ve “kasaplık” olarak tabir edilen develer için 7-8 bin, güreş hayatının zirvesinde ve ödülleri bulunanlarda ise 35 bin-300 bin lira olduğunu söyleyen Çetin, develerin de sigortalanması gerektiğini belirtti. Süt hayvanları ve yarış atlarının sigortalanabildiğini vurgulayan Çetin, fiyatı 300 bin liraya ulaşan develerinin ise kapsam dışında tutulduğunu anlattı.

Develerin süt hayvanlarından farkı yok

Türkiye’de 2 binden fazla güreşçi deve bulunduğu bulunduğunu söyleyen Çetin; “Sigorta şirketlerinin bayiliklerine gittik ve develerimizi sigortalatmak istedik. Bu şekilde birsigorta kolu olmadığını söylediler. Develerin de sigortalanabilmesi için bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Güreşirken ayağı kırılıyor veya hastalanıp telef oluyor. Federasyon olarak güreştirilen develerin yaşlarını kayıt altına almaya başladık. Şirketler bu durumu değerlendirirse develerin sigortalanması yeni bir sigorta kolu olarak açılabilir. Develer o kadar kıymetli ki bunların da sigortalanması gerekir. Yarış atlarından, süt hayvanlarından develerin ne farkı var? Durup dururken telef olan deve yok. Çok nadir yediği ottan zehirlenip telef olabiliyorlar. Kayıtsistemimize göre develerin yaşlarına göre sigortalılık durumları değişebilir” şeklinde konuştu. Deve güreşlerinde, at yarışları gibi bahis olmadığını hatırlatan Çetin, bunların gösteri amaçlı düzenlendiğini belirtti.

”Keşke develerimizi sigortalasalar”

Burhaniye Deve Kültürünü Yaşatma ve Deve Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Sait Ersen ise güreşçi develer için harcanan paralarla orta segment bir otomobil veya iyi bir dairealınabildiğini dile getirdi. Böylesine pahalı olan bu hayvanları sigortalatmak istediklerini bildiren Ersen, “Sigorta şirketleri, canlıhayvan olduğu gerekçesiyle develerimize sigorta yapmıyor. Keşke develerimizi sigortalasalarda biz de yaptırsak” dedi.

Ersen, develerin, güreşler için kamyonlarla şehirler arası yollarda nakledilirken telef olması halinde sahiplerinin büyük maddi zararlara uğrayacağını ve bundan dolayı sigortalanmasıgerektiğini sözlerine ekledi.ekonomi.haber7.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER