19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

“Çözüm için tüm taraflar katkı sağlamalı”

Ramazan Ülger (1)Türkiye Sigorta Birliği Başkanlığı’na adaylığını ilk açıklayan Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger, TSB Başkanlığı’na seçilmesi durumunda sektörün daha da gelişmesine katkı sağlamayı amaçladığını söyledi. 

Sigorta sektörü için nisan ayı hareketli geçmeye aday. 62’si aktif toplam 68 üyesi bulunan Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) yeni başkanı 11 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda belirlenecek. Genel Kurul’da Birlik Başkanlığı’nın yanında, Hayat Dışı Yönetim Komitesi, Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi, Disiplin Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin de seçimi olacak.

Birlik başkanlığına adaylığını açıklayan ilk isim, sektörün yakından tanıdığı Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger oldu. Seçim öncesi açıklamalarda bulunan Ülger, TSB’nin hızla büyüyen sektörün yasal birliği olduğunu belirterek, “Bu misyonundan dolayı birlik aracılığı ile şirketler arası iletişim artırılmalı ve yaşanan sorunların hızla çözümü için etkin çalışmalara devam edilmelidir” dedi.

Sigorta bilincinin artırılması öncelikli hedeflerden

Sigorta sektörünün geçmiş yıllardaki büyüme oranlarına bakıldığında reel olarak ülke büyüme oranlarından daha fazla büyüdüğünün görüldüğünü ifade eden Ülger, “Ülkemizin genç nüfusu, kalkınma hızı, gelişmiş ekonomi sistemlerine entegrasyonu zorunlu olarak sigorta pazarını büyütmeye devam edecektir” diye konuştu. TSB’nin öncelikli hedeflerinin ne olması gerektiğine de değinen Ülger, şunları söyledi: “Sektörün gelişmesi için yoğun bir şekilde çalışmak, ardından ihtiyaç duyulan düzenlemeler için çalışmaları yapmak, en önemli sorunlardan biri olan rekabetin sağlıklı yürütülmesine destek olmak, sigorta pazarının büyütülmesi ve tabii ki de sigorta bilincinin artırılması gerekiyor.”

Sektör bir bütün olarak düşünülmeli 

Sigorta sisteminin çok geniş bir alana yayılan bir sektör olduğunun altını çizen Ülger, “Şirketlerin yanı sıra, sektörün bütününü oluşturan tüm dağıtım kanalları, birlik organları içerisinde yer alan ve sektörün gelişimine hizmet eden yapılar, eksperler, hasar ve operasyon işlemlerinin sağlıklı yürümesi için şirketler ile işbirliği içinde olan hizmet sağlayıcılar ile TSB sürekli görüş alışverişinde bulunmalı, hizmet kalitesinin artırılması ve sigorta algısının gelişmesi için tüm tarafların katkısını sağlamalıdır” diye konuştu. Ülger, seçilmesi durumunda ise üstünde önemle durduğu bu konuları ön plana çıkararak sektörün daha da gelişmesine katkı sağlamayı amaçladığının altını çizdi.

Salt çoğunluk sağlanmazsa 15 gün ertelenecek 

TSB’nin 62’si aktif toplam 68 üyesi bulunuyor. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na göre ise Genel Kurul, birliğin en yüksek organı ve Hazine Müsteşarlığı Genel Kurul’da gözlemci bulundurabiliyor. Kanuna göre, birlik organları: Genel Kurul, Birlik Başkanı, Yönetim Kurulu, Hayat Dışı Yönetim Komitesi, Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi, Disiplin Kurulu ve Denetim Kurulu’ndan oluşuyor. Genel Kurul levhaya kayıtlı üye sayısının salt çoğunluğuyla toplanırken, çoğunluk sağlanamadığı takdirde, toplantı 15 gün ertelenebiliyor.

Genel Kurul’da her şirketin bir oy hakkı bulunurken, kararlar hazır bulunan şirketlerin salt çoğunluğu ile alınıyor. Yasaya göre, birlik başkanının görevleri ise birliği temsil ve idare etmek, yönetim kuruluna başkanlık etmek, Genel Kurul’u toplantıya çağırmak ve gerektiğinde birlik organlarını veya üçüncü kişileri yönetim kurulu toplantısına görüş almak üzere davet etmek olarak sıralanıyor.

DÜNYA GAZETESİ / YAKUP SAYAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER