20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

CAN KANTAR-SEKTÖRÜN İÇİNDEN/Acentelerin Başkanına “ateşten gömlek”

ck Can Kantar’ın Tüm YazılarıSigorta acentelerinin çözümlenemeyen dağ gibi sorunları var. Acentelerin dağıtım kanalları arasındaki büyüklüğü her geçen gün gerilese de, sigorta sektörünün prim üretimindeki etkinliği göz ardı edilemez. Yıllardır banka, oto plazaları, internet, callcenter, broker gibi rakipleri ile büyük yarış içerisinde olsa da acentelerin pazar payı her geçen gün daralıyor. Acentelere sorsanız kendilerine haksızlık edildiğini söyleyecekler. Sigorta şirketi tarafından bakıldığında da “Ben satışımı artırmak istiyorum, kim bana prim üretirse onunla da çalışırım” diyeceklerdir. Fakat sigorta acentelerinin revizyon sonrası hala rafta bekleyen bir yönetmeliği var. Bu Acenteler Yönetmeliği birkaç kez teşebbüs edilmesine rağmen tarafları memnun edemediği için Hazine tarafından çıkarılamıyor. Yönetmelik ile acentelerin birçok sorununa çare bulunması bekleniyor. Fakat önceki taslaklarda acentelerin birçok beklentisinin karşılanmadığı ortaya çıkmıştı. Hatta acenteler, ‘Taslak Yönetmelik’te beklentilerin karşılanmaması bir yana olan haklarının da ellerinden alındığı düşündü.

İlginç seçim ve sonuç
Acenteler yıllarca ‘Birlik’ olma hayali ile yaşadı. TOBB “Sizler birer tacirsiniz, TOBB çatısı altında olmalısınız” deyince Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) kuruldu ve acenteler temsilcilerini demokratik bir seçim ile SAİK’e gönderdiler. SAİK, dört yıl görev yaptı. SAİK yöneticilerine sorarsanız “Biz birçok şey yaptık” diyecekler. Acenteler Taslak Yönetmelik ile beraber SAİK’in yeterince etkin olmadığından şikayetçi oldu. SAİK Yönetimi’nin kendi içinde bölünmeler ve sorunlar yaşaması nedeniyle son iki seneyi boşa geçirdiği bile söylenebilir. Sonunda yeni seçim vakti geldi çattı. Türkiye’de il delegeleri seçildi. İl delegeleri de geçtiğimiz cuma günü Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi’nin oluşturacak 40 kişiyi seçecekti. İstanbul’u temsilen Levent Korkut ve ağırlıklı olarak Anadolu’yu temsilen de TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap’ın listeleri yarıştı. Çok konuşulacak bir seçim sonucu yaşandı ve Hüseyin Kasap’ın listesi Sektör Meclisi seçimlerini kazandı. Şimdi bu Meclis yedi kişiyi SAİK’e seçecek ve bu ekip göreve başlayacak. Sayın Hüseyin Kasap geçtiğimiz dönem SAİK’in de Başkan Yardımcısı’ydı. Ona düşen görev, geçen dönem çalışmayan ve başarılı olamayan SAİK’i başarılara taşımak. Mutlaka başarmalı, çünkü önünde biriken dağ gibi sorun yumağı duruyor. Kendisine başarılar dilerim. Umarım, yılların tecrübeli ismi Sayın Levent Korkut seçimi kaybetmiş olmasına bakmaksızın daha önce de yapılmayan bir şeyi yapar da Sektör Meclisi’ni çalıştırır. Çünkü Sektör Meclisi ne kadar etkin olursa SAİK’de o oranda daha başarılı olacaktır. Levent Korkut bütün söylemlerinde acenteler için çalışacağını vurgu yaptığına göre, Sektör Meclisi işini de küçümsemeden SAİK’e destek sağlamalı. Geçtiğimiz dört yılda Sektör Meclisi zannediyorum ki hiç toplanamamıştı, inşallah daha etkin olur.

TOBB daha etkin olmalı

TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ise gerek acentelere gerekse eksperlere desteğini her zaman sürdürür. Onların sadece seçim dönemlerinde yanında olmaz. Bu seçim öncesinde de Sayın Hisarcıklıoğlu bir konuşma yapmış, pastanın büyütülmesi gerektiğini belirtmiş. Söylediklerinin altına imza atarım, ama bunun icraatı daha önemli. TOBB gibi büyük bir yapıda tabii ki sigorta sektörüne ayrılacak efor kısıtlı ama… TOBB bünyesinde gerek eksperler gerekse acentelerle ilgili etkin yöneticiler mevcut. Sayın Hisarcıklıoğlu’nun elinde sigortacılık pastasının daha da büyümesi için müthiş imkanlar var. İnşallah önümüzdeki dönemde TOBB sigortacılık pastasının büyütülmesi konusunda taşın altına eline koyar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER