29 Kasım 2023, Çarşamba
spot_img

Can KANTAR – Acente seçimlerde birleşti

ck_sonAcentelerin sivil toplum kuruluşu enflasyonu var. 10-20 kişi ile yapılan genel kurullar ve seçilen başkanlar. Tüm acenteler işi gücü bırakmışlar bir dernek kurmuşlar. Bir koltuk, bir mevkii, bir çalışma azmi bir hizmet aşkı sormayın. Çünkü sigorta şirketleri de TSB de bu dernekleri muhatap almıyor. 

Ben bu konuya böyle yaklaşınca zannetmeyin ki sivil toplum gücünü küçümsüyorum. Asla böyle bir şey yok. Sivil toplum kuruluşlarının gücü geçmişte birkaç konuda gerçekten görüldü. Benim burada eleştirdiğim nokta gücün bölünmesi. Şimdi sizlerin aklından şöyle geçiyor ‘güç bölünse de ortak fayda da birleşilir’. Fakat ne yazık ki acenteler ortak fayda da da olsa koltuk isteği ağır bastığı için birleşilemiyor. Sonuç; Kaybeden hep acente oluyor. Son 10 yılda tüm hakları yavaş yavaş elinden alınmış bir meslekten bahsediyoruz.

Bugün TÜSAF seçimleri var. Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Türkiye’yi kucaklayan bir STK. Anadolu’daki illerin dernekleri de üye bu federasyona. Yasa çıktıktan sonra iki Sigorta Acenteleri İcra Komitesi yönetimini TÜSAF kazandı. Bu nedenle TÜSAF Başkanlığı önemli. ‘İstanbul en çok acente burada, sigortacılığın merkezi burası’ diyerek Türkiye’deki tüm acenteleri temsil etmek istiyor ama ne yazık ki sonu hüsran oluyor. Çok iyi hatırlarım turizmcilerde de böyle bir saplantı vardı ama her defasında turizmcilerin başkanı Antalya’dan çıkmıştı. Yani böyle bir saplantıya gerek yok.

turusan
İSAD Başkanı Turusan Bağcı

TURUSAN BAĞCI ÇEKİLDİ
TÜSAF eski Başkanı Hüseyin Kasap Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı olunca her iki yerde başkan olmam diyerek yeni genel kurulda aday olmadı. Bunun üzerine kendi içlerinden Murat Büyükçelebi aday oldu. Karşısında da İstanbul İSAD Başkanı Turusan Bağcı vardı. Anadolu’da ki kenetlenme ibrenin Murat Çelebiye dönmesine sebep oldu. Bu arada bir önceki SAİK seçimlerinde TÜSAF’a karşı kaybeden diğer İstanbul grubunun TÜSAF adayını destekleme kararı ile Turasan Bağcı yarıştan çekilip yönetime bir üye vererek seçime tek liste girmeye karar vermiş.

İSTANBUL GRUBU’NA ÇELME
SAİK seçimlerinde İstanbul grubunu destekleyen Anadolu dernek yöneticileri İstanbul’dan gelen talimat ile TÜSAF Başkan adayını desteklemeye karar vermişler. Amaçları ise söylentilere göre bu stratejik hamle ile TÜSAF’ta yönetime girmekmiş. İddialara göre seçime tek liste girileceği için zaten son hamleyi yapanların oyunun bir değerinin kalmadığı diğer bir söylenti. Yani TÜSAF yönetiminde İstanbul’dan seçimden çekilen İSAD’dan bir üye haricinde muhalefetten hiçbir üye yer alamayacakmış. İstanbul Grubu son hamlesi ile “üçüncü SAİK hezimetinin de garanti” esprileri de yapılmaya başlanmış.

KENDİNE ÇALIŞACAKLARA YER YOK
Tek liste ile seçim acenteler için sevindirici. Meslekleri zor günler yaşıyor. İTO meslek komitesinde temsil edilen İstanbul Grubu ise bu işin derneksiz olmayacağını düşündükleri için geçtiğimiz aylarda iki dernek kurarak acente dernek enflasyonuna katkıda bulunduğunu da eklemek isterim. Acentelere şöyle bir iş daha düşüyor, bu mevkilerde çok ısrarcı olan bu kişileri takip etsinler, bu işleri kendilerine yontanlara, bu mevkilerde iş takipçiliği yapan, hatta acentelik, brokerlik ofisi açanları kendi aralarından ayıklamalılar. Artık meydan genç, civa gibi yöneticilere bırakılmalı. Değişim gençlerle olur.

Can Kantar’ın Tüm Yazıları

Can KANTAR / SEKTÖRÜN İÇİNDEN
dunya@dunyagazetesi.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER