18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Can Kantar – 5 milyon BES katılımcısı ne demek?

ck_sonGeçtiğimiz hafta içerisinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 5 milyonuncu katılımcısı tören ile plaket aldı. Toplantı Ankara’da yapıldı ve plaketi katılımcıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan verdi. Sayın Ali Babacan BES’i hazırlayan, başlatan ve bugüne kadar bizzat takip eden biri. Bugün gelinen nokta 5 milyon BES katılımcısı ve 35 milyar TL fon büyüklüğü. Eski para ile 35 katrilyon. Burada devletin yüzde 25’lik desteği çok çok önemli. Yani BES katılımcısının her 100 TL’lik katkı payına karşılık devletimiz de 25 TL vererek destek oluyor. Tasarruf her ülke için önemli ama bizim için çok daha önemli. Cari açık ile olası ekonomik krizler için BES fonlarının birer panzehir olduğunu unutmamak gerekir.

Sistem bugüne kadar deyim yerindeyse tıkır tıkır işledi. Devlet söz verdiği desteği katılımcıların hesaplarına yatırdı. Bireysel emeklilik şirketleri de bu 5 milyon katılımcı için neredeyse tırnakları ile kazıyarak sistemi bugünlere kadar getirdi. Gelirleri kırpılsa da bugüne kadar sistemin gelişmesi için büyük özveri ile çalıştılar. BES kurulduğundan bu yana yüzde 25’lik devlet desteği hep vardı ama son iki sene de bu teşvikten yararlananlar sadece çalışan olmaktan çıkarılıp tabana yayılması sağlanınca rekor kırıldı denilebilir. 9 yılda 3 milyon katılımcı sayısına ulaşılmışken son iki senede 2 milyon kişi daha BES’e girdi. Bu büyük bir başarı. Bu başarıyı ne devletimiz kendi imkanları ile gerçekleştirebilirdi ne de BES şirketleri yüzde 25 devlet desteği olmasaydı yakalayabilirdi. Bu başarının Hazine’nin BES şirketleri ile çok başarılı koordinasyonu ile gerçekleştiğini söylemek gerekir.

BES kamu spotunu gören var mı?

Ankara’daki 5 milyonuncu BES katılımcı toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BES şirketlerinin yöneticilerine çok daha fazla tanıtım yapmalarını önerdi. Fakat geçtiğimiz senelerde BES şirketlerinin gelirlerinin neredeyse yarı yarıya düşürüldüğünü ve özellikle kredili hayat sigortalarının yaptırılmaması için farklı bakanlıkların kanun çıkardıklarını biliyoruz. Bir taraftan bunu yaparken diğer taraftan pahalı olan reklam tanıtım faaliyetlerini önermek çok da doğru olmaz ki, buna rağmen BES şirketleri tanıtıma büyük önem veriyorlar. Bu arada hazırlanan kamu spotunu TV’lerde göreniniz var mı!

TSB Başkanı protokolde neden ikinci sırada?

Bu arada Ankara’daki toplantıya katılan bir gazeteci olarak aklıma takılan bir konuyu burada yazmadan edemeyeceğim. Toplantının protokol sıralamasında en ön sırada kamuyu temsilen Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın dışında neredeyse 20-25 kişi otururken BES şirketlerini temsilen sadece Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Yurtseven kendine bir yer bulabilmişti. BES şirketlerini de bünyesinde bulundurun sigorta sektörünün en tepe resmi kuruluşu olan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger’in protokolde ikinci sıraya oturtulmuş olmasını garipsedim. Ortada bir başarı varsa bu paylaşılmalı. Ortada nur topu gibi bir çocuk var ve onun hem babasının hem annesinin olduğu unutulmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER