20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Birçok ülke DASK’ı model alıyor

SelametYaziciThe Economist dergisinin Londra’da düzenlediği Sigorta Zirvesi’ne davet edilen DASK, geniş kitlelere düşük fiyatla deprem sigortası sağlamadaki deneyimlerini paylaştı.

The Economist dergisinin Londra’da düzenlediği Sigorta Zirvesi’nde afet zararları, küresel değişimlere uyum sağlama, sigortacılığı gelecek için hazırlama, dijital tüketici ile iş yapma, yeni teknolojilerden yararlanarak sigorta tüketicisine ulaşma ve mikro sigorta gibi konular konuşuldu. Zirveye davet edilen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), geniş kitlelere düşük fiyatla deprem sigortası sağlamadaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Dünyanın ilgi odağında olmak gurur verici

Dünyanın en önemli sigorta merkezlerinden biri olan Londra’da yapılan ve sigortacılık sektöründen 200’e yakın yönetici ve profesyonelin katıldığı toplantıda DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, geniş kitlelere uygun fiyatlı afet sigortası sunmanın zorluklarına ve başarı için gerekli koşullara değindi.

Selamet Yazıcı, Türkiye’deki sigortalılık bilinci ve risk algısının artırılmasının önündeki bariyerleri ve bu bariyerlerin nasıl aşıldığına ilişkin tecrübelerini aktardı. Yazıcı, “Bugüne kadar İtalya’dan Çin’e, İran’dan Meksika’ya kadar 20’ye yakın ülkeyle afet sigortası konusundaki deneyimlerimizi paylaştık. Bu ilgi hem ülkemiz hem de kurumumuz açısından son derece gurur verici” dedi.

DASK tecrübelerini anlattı

Kurumun uluslararası bilinirliğini ve itibarını değerlendiren Yazıcı şunları ifade etti: “DASK, afet sigortaları konusunda uluslararası alanda oldukça bilinen ve ilgi ile takip edilen bir kurum. Afet hasarlarının son 30 yılda tüm dünyada önemli bir artış gösterdiği düşünüldüğünde, başarılı bir uygulamaya ilgi duyulmasını olağan karşılamak gerekir. Doğal afetlerin yıkıcı etkilerine maruz kalan bazı ülkeler, kendi sistemlerini geliştirmek için zorunlu deprem sigortasındaki deneyimlerimizden yararlanmak istiyor. Biz de tecrübelerimizi severek paylaşıyoruz. DASK özellikle, afet zararlarının finansmanındaki rolü, sigortacılığın göreceli olarak çok gelişmemiş olduğu bir piyasada sigortalılık oranlarındaki başarısı, düşük fiyatlarla sigorta teminatı sunabilmesi, reasüransı ve afet bonosunu da içeren yüksek hasar ödeme kapasitesi ve kamu-özel sektör iş birliğini içeren başarılı iş modeli ile dikkat çekiyor.”

DASK, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Birliği’ne de davet edildi

Güney Asya Bölgesel İşbirliği Birliği’nin sekiz ülkeden yaklaşık 500 delegenin katılımı ile Nisan ayında Pakistan’da düzenleyeceği sigorta konferansına da davet edilen DASK, bu toplantıda da tecrübelerini geniş bir katılımcı grubu ile paylaşma imkânı bulacak. Birliğin üyeleri arasında Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Bhutan, Afganistan ve Maldivler bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER