16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Prestijini artırmak isteyen firmalar yönetici sorumluluk sigortası yaptırıyor

baturalppamukcuYöneticilerin yeni Türk Ticaret Kanunu ile artan sorumluluklarının, yönetici sorumluk sigortaları ile güvence altına alındığını belirten Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, “Bu sigortayı yaptıran firmaların prestijleri de artıyor” dedi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yatay sorumluluk yerine dikey sorumluluk uygulanacak. Buna göre, önceki dönemlerde bir şirkette sorun çıktığında herkes sorumlu sayılarak tüm şirkete ceza gelirken, bundan böyle sadece soruna sebep olan kişi veya birime ceza gelecek. Yeni TTK’nın ‘şeffaflık, adillik, hesap verebilirlik ve sorumluluk’ temel ilkelerine dayandığını ifade eden Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, Kanun’un özellikle kurumsal yönetim ve profesyonel yönetim alanında şirketler ve yöneticiler için birçok yeniliği, değişikliği ve sorumluluğu beraberinde getirdiğini söyledi. Bir şirkette yönetici olmanın getirdiği sorumluluğun ve yöneticilerin görevleri itibarıyla maruz kaldığı risklerin arttığını belirten Pamukçu, buna bağlı olarak Kanun’da yer alan yönetici sorumluluk sigortasına olan talebin artacağını da öngördü. “Yönetici sorumluluk sigortası, gerek bu sigortayı yaptıran şirketler gerekse bu sigortayı yapan sigorta şirketleri açısından hiç kuşkusuz olumlu sonuçlar içeriyor” diyen Pamukçu, bu sigortayı yaptıran firmaların prestijlerini artırdığının altını çizdi.

Davalar artacak

Yeni TTK’nın 553’üncü maddesine göre, şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerinin ve tasfiye memurlarının şahsi sorumluluğuna dair davaların artmasının beklendiğine dikkat çeken Pamukçu, yönetici sorumluluk sigortasının temelinin, yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerin özen ve bağlılık yükümlülüğüne dayandığını ifade etti.

Pamukçu, yönetici sorumluluk sigortasıyla, sigortalının kusuru veya ihmali nedeniyle sorumluluklarını tam olarak yerine getirememesi sonucu zarara uğrayan üçüncü şahsın talep ettiği tazminatların ödendiğini söyledi. Pamukçu, bu tür durumlarda tazminat alabilecek kişi ve kurumları da şöyle sıraladı: Hissedarlar, ortaklar, ilgili resmi kurumlar, devlet kurumları, alacaklılar, rakip firmalar, müşteriler, şirketin iş yaptığı diğer firmalar (tedarikçi firmalar), sigortalının çalıştığı şirket, şirket çalışanları ve tasfiye memurları.

Halka açık şirketler için önemli

Poliçe teminatları arasında, her türlü masraflar, haksız yere işten çıkarılma, iş sözleşmesinin fesih edilmesi veya ihlal edilmesi veya istihdamla ilgili yanlış beyanlar, haksız yere işe almama veya terfi ettirmeme, haksız yere kariyer imkanlarından mahrum bırakma ve benzeri daha birçok durumun yer aldığını söyleyen Pamukçu, sigortalının bu fiilleri yaptığı kanıtlandığı ve dava sonucu nihaileştiği takdirde tüm ödenen savunma masraflarının sigortacıya geri ödendiğinin de altını çizdi.

Pamukçu, yeni TTK’nın 361’inci maddesinde, pay senetleri borsada işlem gören/görmeyen tüm halka açık şirketler için de yönetici sorumluluk sigortasının öneminden bahsedildiğine değindi. Madde 359 ile de tek kişilik yönetim kurullarıyla karşılaşılabileceğini söyleyen Pamukçu, artık tüzel kişilerin de yönetim kurulu üyesi olabileceğini ifade ederek, “Dolayısıyla tüzel kişiliğin de yönetim kurulu üyesi olarak risklere karşı yönetici sorumluluk sigortası ile teminat altına alınması gerekliliği doğabilecek” dedi.

En çok hasar, şirket satın alma, birleşme işlemlerinde

“Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası” ürününe ilginin giderek artacağını ifade eden E. Baturalp Pamukçu, sigortaya en çok konu olan durumları da şöyle sıraladı: “Hasarlar en çok şirketlerin birleşme, satın alma, ‘management buy out’ ve halka açılmaları sırasındaki olaylara bağlı olarak, hisse senedi fiyatlarındaki değişkenlikler, mali durumun kötüleşmesi, birleşme ve satın alma faaliyetleri, ‘insider trading’, mali göstergelerin yanıltıcı olmasına sebep olan gelir ve kârların yüksek gösterilmesi, herhangi bir alt şirketin satın alınmasıyla ilgili sorunların gizli tutulması ve muhasebe bozuklukları ile düzensizlikleri sonucunda ortaya çıkıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER