20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

"Başarımızın anahtarı teknolojiye verdiğimiz önem ve mahalli anlayış"

posgateAon Benfield EMEA CEO’su Richard Posgate, şirketlerini diğerlerinden farklı kılan üç kilit noktanın, ekonomik büyüklükleri, teknolojiye verdikleri önem ve yerel anlayışları olduğunu belirtti.

SİGORTALI / Arzu Efeoğlu

Aon Benfield, reasürans sektöründe dünya çapında 60, perakende sigortacılık sektöründe ise 120 ülkede hizmet veriyor. Aon Benfield Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) CEO’su Richard Posgate, yıllık 30 milyar dolar prim geliri ile global pazarın yüzde 35’ine sahip bir şirket olduklarını söyledi. Şirket olarak büyük riskleri ve tehlikeleri güvence altına alan sigorta şirketlerini desteklediklerini söyleyen Posgate, “Reasürans, büyük risklerin altından kalkan bir sektör, bu da güçlü bir teknolojik alt yapıyı gerektirir. Yıllık 120 milyon dolar teknoloji harcamamızla analitik veri yazılımlarına sahip en büyük reasürans broker şirketiyiz” dedi. Teknoloji harcamalarındaki büyük bir kısmın jeolojik ve coğrafik araştırmalara ayrıldığını dile getiren Posgate, “Reasürans ve sigorta sektörü tamamıyla data gereksinimi demektir. Aynı zamanda bu datayı nasıl yönettiğinizle ve değerlendirdiğimizle de ilgilidir. Biz teknolojiyi özellikle data kaynağına hâkim olmak ve deprem, sel, tayfun ve kasırga gibi riskleri anlayabilmek için kullanıyoruz. Bu da bizde özel bir farkındalık yaratıyor” dedi.

Reasürans sektörü geçmişteki birçok afete güçlü bir karşılık verdi
New York’taki ikiz kulelerin vurulduğu 9 Eylül’den bu yana yaşanan birçok olaya reasürans sektörünün iyi cevap verdiğini belirten Posgate, “Katrina Kasırgası, Yeni Zelanda depremi ve Japonya’daki tsunami olayları sonrasında reasürans sektörü, kendini kanıtladı ve bu olaylara gerçekten iyi karşılık verdi” dedi. Posgate, olası deprem riski nedeniyle Türkiye ekonomisinin deprem korumasına ihtiyaç duyduğunu belirterek bunun kendileri açısından da önem taşıdığını belirtti.
Son yıllarda dünya reasürans sermayesinde bir artışın olduğuna dikkat çeken Posgate, “Dünyada artış gösteren bir sermaye var. Sermayenin artması demek, fiyatlarda düşüşün olması demektir. Bu da 2014 yılında sektöre katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ayak izimiz var
Aon Benfield olarak, iş yaptıkları ülkelerin çoğunluğunda ofislerinin bulunduğunu ve sahip oldukları uluslararası başarının anahtarının yerel anlayış ve hizmet olduğunu belirten ve dünya çapında 62 binin üzerinde çalışana sahip olduklarına değinen Posgate, “Türkiye’de ayak izimiz var. Bu da bizi bu ülkede diğer şirketlerden ayrıcalıklı kılıyor. Biz 11 yıldır Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Yatırımlarımızın yanı sıra Türkiye’yi daha çok öğrenmek adına yaptığımız araştırmalara da devam ediyoruz” dedi.
Türkiye’deki yatırımlarından memnuniyet duyduklarını da belirten Posgate, “Türkiye’de olmaktan çok mutluyuz. Bugüne kadar pek çok iyi işlere imza attık. Türkiye’de 30 çalışanımızla hizmet veriyoruz ve burada kurduğumuz ekip, yenilikçi bir ekip ve Türkiye’yi çok iyi analiz edebilme yeteneğine sahipler. Başarımızda en büyük pay onlara ait” şeklinde konuştu.
Türkiye üzerinden ulaşmak istedikleri pazarlar olup olmadığını sorduğumuzda Posgate, “Kesinlikle Türkiye üzerinden ulaşmak istediğimiz ülkeler var. Şu ana kadar Türkiye üzerinden ulaştığımız Dubai pazarında epey faaliyetimiz oldu. Ama doğuya baktığımızda da Kuzey Irak ve Azerbaycan pazarları gündemimizde bulunuyor. Bu ülkelerin pazarlarına ulaşmak için Türkiye doğal bir geçiş kapısı” dedi.

Riskin yönetiminin üç aşaması
Risk yönetiminde başlangıcın riski anlayabilmek olduğunu belirten Posgate, “Öncelikle riskin ne olduğunu tanımlamanız ve onu anlamanız gerekir. İkinci olarak ise sahip olduğunuz risk sermayesini belirlemek ve ne kadar riski göze alabileceğinize karar vermeniz gerekir. Son ve üçüncü olarak riskin sonunda sizi nereye taşıyacağını kestirmelisiniz” dedi. Posgate sözlerine, “Bu üç yöntemin hem hükümetler için hem de sigorta şirketleri için değişmez olduğunu söyleyebilirim. Fakat sigorta şirketleri için pratik anlamda da öneme sahiptir. Çünkü sigorta şirketlerinin işi risktir” şeklinde devam etti.

Kuraklık yakın gelecekte daha fazla önem kazanabilir
Kuraklık riskinin reasürans sektörü için şimdiye kadar önem arz etmediğini belirten Posgate, bu riskin yakın gelecekte önem kazanacağına işaret etti. Posgate, “Kuraklık, yağış miktarı gibi parametrik tetikleyicilere bağlıdır. Özellikle bu alanda Afrika’da araştırmalar yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de kuraklık uyarılarıyla ilgili bir makale okuduğunu belirten Posgate, “Türkiye’de kuraklık beklentisi olduğunu anlatan bir makale okumuştum, evet. Fakat ben bir iklimbilimci değilim bu konu hakkında öngörüde bulunmam zor. Şunu söyleyebilirim ki, birçok kişi Türkiye’de kuraklık ihtimali üzerinde duruyor” dedi.

Ekonomik meseleler, Türkiye’de doğal afetlerden daha etkili
Black Swan (Siyah Kuğu) etkisi, olasılıksız görünen ve üç temel özelliği olan olayların ortak adıdır. Nassim Nicholas Taleb tarafından keşfedilen bu teorinin üç temel aşaması vardır. Bunlar Taleb’in teorisinde, öngörülemez, çok etkili olmaları, gerçekleştikten sonra onu daha az rastlantısal ve daha öngörülebilir olduğunu kanıtlayan açıklamalar yaratılması aşamaları olarak belirtilir. Posgate, Black Swan etkisi hakkındaki görüşlerini de şu şekilde dile getirdi, “Aslına bakarsanız, bana göre, black swan etkisi diye bir şey yoktu ve birileri onu bir anda icat etti. Baktığımızda politik ve ekonomik olayları ve doğal felaketleri Black Swan kategorisine alabiliriz. Fakat Türkiye’ye gelirsek doğal felaketlerden ziyade, açıkça söyleyebilirim ki, Türkiye’de ekonomik ve politik meseleler doğal felaketlerden daha etkilidir” şeklinde konuştu.

Türkiye, risk yönetiminin üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip
Büyümekte olan gelişmiş ekonomisiyle Türkiye’nin risk yönetiminin üstesinden gelebileceğini söyleyen Richard Posgate, “Türkiye’de hızlı büyüyen ve açık bir ekonomi var. Türkiye’nin bu konuda yetkin olduğunu ve üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Çevreyi benimseyebildiğiniz sürece risk yönetiminde sorun yaşanmaz” dedi. Şirket olarak Türkiye’de risk yönetimini başarabilecek kapasiteye sahip olduklarını dile getiren Posgate, “Türkiye bizim için önemli bir pazar. Burada 30 kişilik güçlü bir ekibe ve Türkiye pazarı için risk yönetimini başarabilecek kapasiteye sahibiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER