13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Can KANTAR – Asistans hizmetleri yeniden şekilleniyor

ck Can Kantar’ın Tüm YazılarıSigorta yaptırdınız ve bir hasar oluştu… İlk karşılaşacağınız kişiler, ya eksperler ya da asistans şirketleri. Son yıllarda sigorta şirketlerinin aralarındaki fiyat rekabetini daha çok müşteri memnuniyetine taşımaya çalıştığına tanık oluyoruz. Yani, müşteri odaklı çalışmalara hız verildi. Şirketler neredeyse sigortalısını pamuklara sarmak istiyor. Sigortalının sadakatini sağlamak çok daha mantıklı. Çünkü bir sigortalının şirkete maliyeti var . Bu sigortalı bugün sizin müşteriniz, ama yarın bir başka sigorta şirketini tercih etmeyeceği ne malum… Bu nedenle müşteri memnuniyeti her şeyin önüne geçecek gibi görünüyor.

Sigorta şirketleri oluşan hasarı hemen telafi etmek için istekliler. İstekliler fakat şirket dışı hizmet alımları da çok fazla. Bu hizmeti kontrol etmek ise ayrı bir mesele… Sigortalı poliçeyi imzalarken acente ile muhatap. Fakat hasar anındaki operasyon çok daha önemli. “İyi sigorta şirketi hasar anında belli olur” sözü burada devreye giriyor.  Diyelim ki, aracınız kaza yaptı. Siz sigorta şirketini arayıp çekici istediğinizde telefonunuz aslında bir asistans şirketinin çağrı merkezine düşüyor ve buradan size hızlı bir hizmet ulaşıyor. Çekiciniz geliyor, aracınızı bir servise çekiyor ve o süre zarfında size bir kiralık araç veriliyor. Bütün bunları yapan asistans şirketi. Bu küçük örnekten de görüleceği üzere, sigorta şirketi adına sigortalıya hizmet götüren asistans şirketlerinin önemi büyük. Özetle, sigortalıya verilen güven ve memnuniyet asistans şirketlerinden başlıyor. Burada doğacak bir aksaklığın önce sigorta sistemine, sonra da şirketlere büyük zarar vereceği kesin.

Sigorta sektöründe ‘asistans’ ismi ile birçok merdivenaltı asistans şirketleri de ortaya çıktı ve sisteme zarar vermeye başladı. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü bunun önüne geçecek düzenlemeler için düğmeye bastı. Bu konuda bir taslak yayınlandı ve şirketlerin hukukçuları ise taslak üzerinde çalışıyor. Taslağa göre, her isteyen asistans şirketi kuramayacak. Ayrıca bu şirketler için sigorta veya reasürans şirketinin kefil olması şartı getiriliyor. Bu arada asistans sektöründe haksız rekabetin de önlenmesi gerekiyor. Çünkü iddialar rekabetin sadece fiyat ve hizmet alanında olmadığı şeklinde. Farklı hizmet alımlarının da karıştığı sözleşmelerin, haksız rekabet yarattığı bir başka iddia. Bu düzenlemeler sırasında Hazine’nin bu konuyu da göz önünde bulunduracağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER