25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Aon: Brezilya ve Rusya yüksek terör tehdidiyle karşı karşıya

aonAon tarafından yayınlanan “Terörizm ve Politik Şiddet Haritası 2014” araştırması, FIFA Dünya Kupası ve Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Brezilya ve Rusya’da yükselen riske dikkat çekiyor. Brezilya, 2013 yılında, ülke genelinde yaşanan geniş çaplı hükümet karşıtı protestolar nedeniyle risk notu ortadan şiddetliye geçen tek Latin Amerika ülkesi olarak diğerlerinden ayrılıyor. Aon’un risk raporuna göre, analizler, Brezilya’daki yüksek riskin FIFA Dünya Kupası ve Ekim ayında yapılacak genel seçimler nedeniyle 2014’te de süreceğini gösteriyor.

Rapora göre, Afrika kıtasında yer alan 37 ülkeden yalnızca birinin notu iyileşirken, 8 ülkenin risk notunda düşüşler yaşandı. Sahra altı 22 ülkede yüksek ve ciddi risk notları nedeniyle, Afrika kıtası, 2014’te de ağır politik ve terör riskleriyle karşı karşıya kalacak.

2013 yılında, tüm dünyada yaşanan terör eylemlerinin yüzde 28’i Orta Doğu’da gerçekleşti. Aon’un raporuna göre, bunun altında yatan neden, Arap Baharı sonrası yaşanması beklenen politik iyileşmelerin bölgede gerçekleştirilememiş olması.

En çok risk perakende ve nakliyat sektörlerinde
Risk ve gerçekleştirilen saldırıların iş kollarına yansımalarına bakıldığında ise, 2013 yılında yaşanan terör eylemlerinin yüzde 33’ünün perakende sektöründe, yüzde 18’inin ise nakliyat sektöründe gerçekleştiği görülüyor. Perakende sektörüne yönelik saldırıların, kamu alanları ya da açık pazarlar gibi insanların yoğun olduğu bölgeler olması nedeniyle seçildiği de raporda belirtiliyor.

Asya-Avrupa bölgesinde, terör eylemlerinin, özellikle Türkiye ve Rusya gibi ülkeler için ciddi bir tehdit olmaya devam ettiği ifade edilen raporda, 2014 Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği Rusya’da, toplu taşımacılıkta yaşanacak artışın terör eylemleri için bir hedef olduğunun altı çiziliyor.

Raporda, diğer bölgelerin aksine, Avrupa, 11 ülkede yaşanan ülke içi karışıkların sona ermesiyle, düzelme eğiliminde olan tek bölge olarak göze çarpıyor.

Aon Risk Çözümleri Başkanı Neil Henderson, yaptıkları bu araştırmayla müşterilerine, deniz aşırı ülkelere yapacakları yatırım ve büyüme planlarıyla ilgili önleyici tedbirleri alabilmeleri noktasında yardımcı olmayı arzuladıklarını ifade etti. Müşterilerin, ağırlıklı olarak, yüksek getiri elde edebilecekleri riskli bölgelerde yatırım yapmak istediklerini ancak bunun siyasi, operasyonel ve güvenlik açısından birçok riskleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Aon Risk Çözümleri’nden Ian Nunn ise, bu rapor ile, müşterilerini, yatırım yaptıkları ülkelerde yaşanan ya da yaşanması muhtemel risklere karşı, yasal düzenlemeler de dahil olmak üzere ne gibi önlemler alabilecekleri konusunda bilgilendirmek istediklerini söyledi. Francesca Nyman / www.postonline.co.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER